10 metrekarede başladı! Artık talebe yetişemiyor

Lorenrot

New member
Edirne’de Hasan Çetin (38), 3 yıl evvel iş ararken 10 metrekarelik alanda yetiştirmeye başladığı istiridye mantarında, bugün 250 metrekarelik iş yerinde yıllık 60 tona yakın üretim yapmaya başladı. Kent merkezindeki tek üretici olan Çetin, “Siparişlere yetişemiyoruz. Üretimimiz olduğu sürece müşterimiz her vakit oluyor. Eser satışımız epey düzgün. Edirne ve Edirne haricinde da müşterimiz var. Tekirdağ, İstanbul, Lüleburgaz üzere yerlere de gdolayıyoruz” dedi.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu Hasan Çetin, 2018’de, araştırmaları kararı istiridye mantarı yetiştirmeye karar verdi. Kentte yetiştiriciliği yapılmayan mantarı, önce bahçesinde 10 metrekarelik alanda üretmeye başlayan Çetin, randımanın hoş olmasının akabinde üretimini 110 metrekare alana çıkardı. Bahçesinde, istediği üretim alanını yakalayamayan Çetin, geçen yıl merkeze bağlı Değirmenyeni köyünde 250 metrekarelik bir bina kiraladı. Profesyonel üretime geçen Çetin, artık yılda 60 tona yakın istiridye mantarı üretip, siparişleri yetiştirmeye çalışıyor.

‘KOMPOSTUMU DA KENDİM HAZIRLIYORUM’

İstiridye mantarında değerli olan ısı yalıtımından dolayı, kapalı alanda üretimine devam ettiğini söyleyen Çetin, “İstiridye mantarında ısı yalıtımı epeyce kıymetli. O niçinle mecburen bu biçimde büyük bir yere geçmeyi tercih ettim. Başta merkezde Yıldırım Mahallesi’nde bir bahçem vardı, orada çadır kurdum. Hala orada ufak bir üretimim var ama burası daha geniş olduğu için asıl üretimimi burada yapıyorum. Kompostumu da burada yapıyorum. Yani ürettiğim torbaları da burada hazırlıyorum. O niçinle yapısal olarak benim için daha avantajlı olduğundan dolayı burada üretim devam ediyor” diye konuştu.

Çetin, iş sürecini anlatarak, “İlk başta işe 8-10 metrekare bir yerde başladım, daha sonra 110 metrekarelik bir çadır kurdum, son olarak burada 250 metrekarelik alanı kiraladım ve üretim yapıyorum. Kompostumu da kendim yaptığım için hem bana da avantajları oluyor tıpkı vakitte daha profesyonel bir üretime geçmiş oluyorum” dedi.

‘YAPMAK İSTEYENLER PROFESYONEL YARDIM ALMALI’

İstiridye mantarının üretim ve gelişim etaplarından da bahseden Çetin, “İstiridye mantarı, samanın hazırlanmasının akabinde tohumlarını karıştırıyoruz ve siyah paketlere koyuyoruz. Bunlar mikro delikli poşetler, hava almasını sağlar. Oda içerisine koyuyoruz. Klimalarla ve otomasyonlarla aşikâr derecelerde tutuyoruz. Isınmaya başladıktan daha sonra mantar salımı başlıyor, salım bittikten daha sonra yavaş yavaş soğutmaya ve nemlendirmeye başlıyoruz. Bu evreden daha sonra mantar büyümeye başlıyor. Yaklaşık 24 saatte büyüyor. Lakin yaz ve kış ayları olarak yetişmesi farklılaşıyor. Havalar ısındığı vakit istiridye mantarı, 22-23 günlük müddette oluşuyor lakin kışın havalar soğuk olduğu vakit 35 günü buluyor. O niçinle biraz beklemeli, riskli bir iştir. Yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyem, hayli güzel araştırmaları lazım. Bunun için profesyonel yardım almak gerekiyor” diye konuştu.

Mantar yetiştiriciliğinde kesinlikle maske takılması gerektiğini de vurgulayan Çetin, “Kronik astıma yanlışsız götürebiliyor, o niçinle dikkatli olmak gerekiyor. Bir astım başlangıcı bende de oldu, tedavisini gördüm. Şu anda fazlaca şükür fazla sorumuz yok” sözünü kullandı.

‘YILLIK 60 TONA YAKIN ESER ALABİLİYORUZ’

Çetin, üretmeyi sevdiği için bu yolu seçtiğini lisana getirerek, “İnsanlarla fazlaca muhatap olmadan üretip bu eserleri piyasaya çıkartıyorum. Yıllık tonaja göre değişiyor. 10 ton kompost koyarsanız yaklaşık 2,5-3 ton eser alırsınız, 1,5 aylık süreçte. Yani 3 oda olduğunu var iseyalım. 30 tonda 45-50 günlük süreçte alacağınız eser, 6-7 tonları bulur. O da yıla vurduğunuzda 60 ton olur” dedi.

Kent merkezindeki tek üretici olduğunu kelamlarına ekleyen Çetin, “Siparişlere yetişemiyoruz. Üretimimiz olduğu sürece müşterimiz her vakit oluyor. Eser satışımız epeyce yeterli. Edirne ve Edirne haricinde da müşterimiz var. Tekirdağ, İstanbul, Lüleburgaz üzere yerlere de gdolayıyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: DHA