5 yılın akabinde şaşırtan keşif! ABD ve Almanya sıraya girdi

Lorenrot

New member
Evvelce siyah çay işiyle ilgilenen Aslan Bayram, 2005 yılında organik bitki çayı işi yapmaya karar verdi.

2006-2009 yılları içinde Kaz Dağlarından Orta ve Doğu Toroslara kadar eserleri inceleyen Bayram, yöre halkıyla da görüşerek Toroslarda yayla adaçayı, Kaz Dağlarında karabaş adaçayı, Kaz Dağları ve Balıkesir’in yakın bölgelerinde kekik çayını keşfetti.

ondan sonrasında Orman Bölge Müdürlüğünün Odun Dışı Ünitesiyle görüşen Bayram, gerekli tespit ve sertifikalandırılmanın akabinde takımıyla bir arada bitki çaylarını toplamaya başladı.

Türkiye’nin dört bir yanında yayla adaçayı, Karabaş çayı, mecnun kekik çayı, mavi çay, papatya çayı ve ıhlamur çayı hasat eden Bayram, mamüllerini yaklaşık 12 gün kurutmaya bırakıyor.

Laboratuvar testlerinden geçen eserleri paketleyen Bayram, bunları Avrupa, Fransa, Almanya, İsviçre, Uzak Doğu ve ABD’nin Miami eyaletine gönderiyor.

Bayram, AA muhabirine, çayların tabiatta resen yetiştiğini, yılda yaklaşık 45 bin paket eser ihraç ettiklerini söylemiş oldu.

Hasat ettikleri mamüllerin Türkiye coğrafyasında doğan eserler olduğunu anlatan Bayram, “Biz bu eserleri öğütmeden, örtmeden, kapatmadan, giydirmeden, çıplak bir biçimde ambalajlayıp tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Bizim eserlerimize dokunabilirsiniz, yiyebilirsiniz, ısırabilirsiniz. Biz sıhhate yönelik bir eser yapmıyoruz, eserlerimiz tabi ki epey faydalı eserlerdir lakin biz çay yapıyoruz. Yani siyah çayı, Türk kahvesini hangi sebepten içiyorsanız bizim çaylarımızı da o sebepten dolayı içebilirsiniz.” diye konuştu.

İÇİLEBİLİR PAPATYAYI 5 YILDA TESPİT ETMİŞLER

Bayram, papatya çayı geliştirmeye çalıştıklarında Türkiye’de 50 çeşit papatya bulduklarını söz etti.

Hangi papatyanın içilebilir olduğunu tespit etmekte hayli zorlandıklarını vurgulayan Bayram, şu biçimde konuştu:

“Sağlık ve Tarım Bakanlığına, TÜBİTAK’a, üniversitelere gittik, yazılı epey bilgi bulduk lakin o yazılanları tabiatta tespit eden insan bulamadık. Bu bizi hayli şaşırttı. Balıkesir ve Ankara üniversitelerinde 2 hoca ile çalıştık, eserleri mevsiminde toplayıp kurutarak hocalara gönderdik ayrıyeten Fransa ve Almanya’dan tohum ve papatya getirip eşleştirmeler yaptık. Beş yılın sonunda içilir papatyayı (matricaria recutita) tespit etmeyi başardık. Dört yıldır bu eseri yapıyoruz. Rastgele bir aktara gidip papatya aldığınızda onlarca karışık papatya alıyorsunuz. Satan da alan da hangisinin içilir olduğunu bilmiyor. Bizim papatyamızın içimi epey güzeldir. Gece yattınız, uyuyamadınız. Bir fincan papatya içmenizi tavsiye edip 10 dakika müddet veriyorum.”

KARABAŞ AİLESİNDEN “MAVİ ÇAY”

Bayram, karabaş ailesi ballıbabagillerden bir bitki olan mavi çayın tabiatta tabiatıyla yetişen bir bitki olduğunu ve Kaz Dağlarında bol bol bulunduğunu tabir etti.

Bitkinin sıcak suya bırakıldığında mavi rengini verdiğini anlatan Bayram, şunları kaydetti:

“Güneşin, havanın, mevsimin durumuna nazaran mavinin tonları değişebilir. Bu durum da bu çayın boya olmadığının ve gerçek bir renk olduğunun kanıtıdır. Biz bu eseri ortaya çıkardığımızda ‘mavi çay mı olur’ diyenler oldu. İlçe Tarım Müdürlüğü grupları eserlerimizden alarak inceleme yaptı. İncelemeler kararı ‘kendine mahsus rengidir’ diye bize rapor verdi. Sonraki yıl bir tane daha verdi. Artık devlet tarafınca mavi çayın kendi rengidir diye iki tane evrakımız mevcut. Mavi çay âlâ bir antidepresandır, bunu içenler arkadaşlarına, ailesine, iş arkadaşlarına kızmaz, sizi çiçek üzere yapar. beraberinde bedeni güçlendirir. Günde 1-2 fincan öneriyoruz, bitkiyi fincana attıktan 1-2 dakika daha sonra içime hazır hale gelir. Bilhassa bayanlar mavi çayımıza renginden dolayı hayli ilgi gösteriyorlar. Mavi çayımız bilhassa Fransa’da, Paris’te epeyce satılmaktadır. Renginden dolayı Fransız bayanlar epeyce ilgi gösteriyorlar. 2018 yılında Japon bir mecmua Paris’e gelerek ne yenilir? Ne içilir? kategorisinde bir araştırma yaptı. Bu araştırmada çay kategorisinde eserlerimiz birinci sırada yer aldı.”

“JAPONYA VE TÜRKİYE ORTASINDA BİR KÖPRÜ OLMAK İSTİYORUM”

Üç yıl evvel Aslan Bayram ile bir fuarda tanışan Japon Emiko Kitayama da doğasever bir insan olduğunu kaydetti.

Kitayama, bitki çaylarını hayli merak ettiğini anlatarak, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Türkiye tabiat mükemmeli bir yer, bunu ben Japonya’ya tanıtmak istiyorum. Bitki çayları epey hoş, ben de içiyorum. Bu eserleri Japonya’da satmak istiyorum ve oranın beşerinin da epeyce beğeneceğini düşünüyorum. Japonya’daki beşerler da bu eserleri içtikten daha sonra ne kadar hoş olduğunu anlayacaklardır. Bu bitki çaylarını ben buradaki marka ismiyle Japonya’da satmak istiyorum zira burada yetişiyor ve buranın malıdır. Ayrıyeten ben kimi vakit Japonya’ya Türkiye’yi tanıtmak için makale gönderiyorum. Bu tecrübemi de Japonya’daki bir gazeteye ve dergiye fotoğraflarıyla bir arada göndermek istiyorum. Orada da bilinsin, ben bir Japon olarak Japonya ve Türkiye içinde bir köprü olmak istiyorum. aslına bakarsanız ben oradayken Türkiye Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Bakanlığında çalışmıştım. Benim işim Türkiye’yi tanıtmaktı. Artık tıpkı biçimde burada da Türkiye’yi Japonya’ya tanıtmaya devam etmek istiyorum.”

KAYNAK: AA