AİHM’e giden ‘rockçı imam’ Tüzer: Erdoğan’a bile beni şikâyet ettiler

Captain123

Global Mod
Global Mod
Medyada ‘rockçı imam’ olarak yer aldığı epeyce sayıda haberin akabinde imamlık mesleğinden atılan Ahmet Muhsin Tüzer, davayı geçtiğimiz hafta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) taşıdı. Türkiye’de mahkemelerin işe iadesiyle ilgili olumsuz kararlarının akabinde Anayasa Mahkemesi’ne müracaat yapmak isteyen Tüzer, başvurusunu vaktinde yapmasına karşın mahkemenin 30 günlük müracaat müddetinin aşılması niçiniyle başvuruyu kabul etmediğini söylüyor.

FREDDIE MERCURY ‘BİSMİLLAH’ DEYİNCE…

Tüzer, geçmişte dini musiki ile ilgilenmiş. Hatta Türkiye’de yayınlanan birinci ilahi kasetlerinden birini kardeşleriyle bir arada 80’lerin başında hazırlamış. Rock müziğe yönelmesinin vesilesi ise Freddie Mercury olmuş. Queen’in ünlü ‘Bohemian Rhapsody’ müziğinde geçen “Bismillah!” nidalarını duyduğunda epey etkilenmiş ve “dünyaya tekrar gelmeyecek bir ses” dediği Mercury’nin sıkı bir hayranına dönüşmüş. daha sonrası malum, medyanın rock müzik söyleyen ve bir de küme kurarak sahne alan bir imamla ilgili olumlu ve renkli haberleri… Bu haberlerle edindiği şöhretin kararında evvel kimi tarikatlardan önemli tehditler alan Tüzer, kendi tabiriyle “göze battığı için”, 2013 yılında Antalya’nın Kaş ilçesindeki Pınarbaşı Camii’nde imamlık yaptığı sırada ihraç edildi. Hukuk uğraşı kararında işe iade edilen imam, bu defa de hakkında açılan soruşturmalar niçiniyle Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Şurası sonucuyla Ağustos 2018’te meslekten ihraç edildi.

‘MÜZİK YAPMAKLA YÜZ KIZARTICI HATASI BİREBİR GÖRÜYORLAR’

Tüzer, bir müddetdir Eskişehir’de, diğer bir kurumda memurluk yapıyor. “Bizi yalnızca Diyanet İşleri kurumundan attılar lakin memurluk hakkımız sürüyor” diyen müzisyen imam, atılmasına münasebet olan hususla ilgili şunları söylüyor: “Sözünü ettiğim, 98 B diye bir husus. ‘İtikat, ibadet, hal ve hareketlerinin İslâm törelerine uygunluğu’na dair. Bir imam hatibin yapmaması gereken, yaptığı takdirde imamlık vasfını kaybedeceğine dair bir husus. Müzik yapmayı, icra etmeyi de bu husus altında değerlendiriyorlar maalesef. Eften püften münasebetlerle fazlaca imamın canını yaktılar bu maddeyi mazeret ederek. Birtakım kimselerin imamlar hakkındaki iftiralarının, şikayetlerin akabinde bu unsur işe koşuluyor ve epeyce rahatça imamları misyondan alıyorlar. Bir arkadaşımız UYGUN Parti’nin bir açılışına katıldığı için bir daha birebir unsurla misyonuna son verildi mesela ki o arkadaşın tüm memurluk hakları elinden alındı.”

‘DİYANET’TE ÜST MAKAMLARDA BİRKAÇ KİŞİ…’

Bundan 10 yıl evvel ana akım medyanın ilgisini “rockçı imam” olarak çeken Ahmet Muhsin Tüzer, birtakım yapıların ve şahısların kendisiyle o günden beri uğraştığını söylüyor: “2013’ten beri uğraşıyorlar benimle. Edindiğim sağlam bilgiye bakılırsa Diyanet İşleri Başkanlığı’nda üst seviye makamlarda olan 7 yahut 8 kişi bunlar. Beni Diyanet’ten attırmak için sonuna kadar uğraşacaklarını, gerekirse ‘Reis’e kadar çıkacaklarını’ söylemişler bu beşerler. Bana bunu söyleyen de bir daha devasa yükseklikte makamda biri. Sanırım beni ‘Ahmet Muhsin rock müzik yaparak, kanılarıyla, hayat görüşüyle bizim İslam itikadımızın haricinde biri, dinimize ziyana veren hatta dinden çıkmış bir imam’ diyerek yaftaladılar.”

Meslekten ihraç edilen imam Ahmet Muhsin Tüzer, yeni bir müzik yayınlama hazırlığında.

DİYANET’İN DEĞİŞEN HALİ

Tüzer, üst seviyedeki bu birkaç kişinin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın halini da etkilediği görüşünde: “Diyanet’in hali geçmişte bu biçimde değildi. 2014 ya da 2015’te Diyanet İşleri’nin çıkardığı resmi yayında bana yer ayrılmıştı ‘rockçı imam’ olarak. Çok da memnun olmuştum. Portekiz konseri fazlaca manidardır, bir utanç hadisesidir ülke ismine. Catherine Christer Roberta Hennix isimli bir bestekar, filozof, müzisyen bana kendi kümesinde solistlik teklif etti. Birinci kere 2014’te ABD’de New York’ta bir konser verdik. O konser iki yıl daha sonra bir albüm olarak yayınlandı. O sanatkarla Portekiz’de bir konser yapmıştık. Porto’daki dünyaca ünlü Serralves Müzesi’nden davet aldık. Kültür Bakanlığı’na müracaat ettim, Bakanlık bana sahip çıktı, epeyce keyifli oldular ve devlet sanatkarı olarak beni Portekiz’deki konsere gönderme sonucu aldılar. Ardından Diyanet’e yazı yazdılar, Diyanet’ten gelen cevap olumluydu, hatta bu beni şaşırtmıştı. İşin üzücü tarafı şu oldu; hazırlıklarımız bitti, konsere 15 gün kala Diyanet’ten bu defa ikinci bir yazı geldi, bu konsere gitmemin uygun olmadığına dair. Birileri devreye giriyor ve benim gitmemi engelliyorlar.”

‘EROĞAN’A BENİ TEKRAREN ŞİKÂYET ETTİLER’

‘Rockçı imam’ Tüzer, kendisinin periyodun başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a tekraren şikâyet edildiğini bildiğini, hatta ABD’de bir konser sırasında Erdoğan ile tanıştığını lakin başbakanın kendisine karşı olumsuz bir tutum takınmadığını belirtiyor: “Erdoğan’a beni tekraren şikâyet etmişler, bunu biliyorum. O ilgilenmemiş. Ben konser vesilesiyle ABD’de olduğum vakit tanıştım da kendisiyle. Bana muvaffakiyetler diledi, tebrik etti, rastgele bir olumsuz hali yoktu. Devletin çeşitli kurumlarında yuvalanmış olan cemaatler, tarikatlar var biliyorsunuz, bunlar Diyanet’te de var; onların benden rahatsız olduklarını biliyorum. Meslektaşlarım olan imamların ekseriyetinin de benden rahatsız olduklarını biliyorum maalesef. Muhafazakâr kesimde de önemli bir rahatsızlık var, bunun da farkındayım. Ben onlara sevgi besliyorum. Hatta benim atılmama niye olan birkaç imam var, onları da affettim ben. Sonuçta birlik fikriyle hareket eden biriyim.”

‘AMACIM İSLAM’A HİZMET ETMEK’

Türkiye’de hukuk süreci kendisi için olumlu bir kararla neticelenmeyince Ahmet Muhsin Tüzer davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşına sonucu almış. Avukatı Mücteba Akkale ile geçtiğimiz hafta AİHM’e başvurusunu yapan Tüzer, hedefinin imamlık mesleğine dönmek olduğunu lakin müzikten de vazgeçmeyeceğini vurguluyor: “Benim gayem imamlık mesleğime dönmek zira ben hizmet etmek istiyorum dinime. Geçmişte ‘rockçı imam’ diye o kadar fazlaca yer aldım ki medyada, bu bir hizmetti aslında. Geleceğimizi emanet ettiğimiz gençlere ulaşmak, onların gönüllerine dokunmak, onlarla bağlantı kurabilmek istiyorum. Kendi kıymetlerimizi onlara daha çağdaş bir biçimde sunabilmeyi istiyorum. Şu anda fazlaca vahim bir durumdayız, gençleri kaybediyoruz. Zira maalesef yanlış dini anlatımlar, dinin gençlere yanlış aktarılması, hem de dini temsil edenlerin berbat örnek olmaları sonucunda bugün biz gençliği kaybetmekle karşı karşıyayız. Gençliği kaybeden ülkeyi kaybeder.”

Ahmet Muhsin Tüzer, AİHM süreciyle ilgili fazlaca umutlu. Hakkının yendiğini, haksız ve hukuksuz bir biçimde nazaranvinden alındığını, AİHM yargıçlarının bu davayı çok farklı bularak kesinlikle olumlu bir karar vereceklerini düşünüyor. vazifesine döndüğünde ise müzik çalışmalarına devam etmeyi planlıyor: “Müzik aracılığıyla dine hizmette bulunuyorum. Müzik gençlere ulaşmakta bir araç, bunu görmeleri gerekiyor. Diyanet çıkıp da ‘Gençlere dinimizi çağdaş yollarla anlatıyoruz’ desin ben alkışlayayım. Dünyanın farklı yerlerinde ‘rocker imam’ diye konserler yapmış olsaydık oralarda alacağımız olumlu reaksiyonları bir düşünün. Türkiye’ye ve İslam dinine bakış daha müspet hale gelecekti. ‘Demek ki İslam’da müzik haram değilmiş’ diyeceklerdi.”

Müzik çalışmalarına da devam eden ‘rockçı imam’ yakında yeni bir müzik yayınlayacağını, bu müziğin büyük bir tesir yaratacağını söylüyor: “Öyle bir kesimle çıkacağım ki, ‘İşte artık tam rockçı imam oldu’ diyecekler. Birkaç ay içerisinde huzurlarınızda olacağım inşallah. Hard rock bir müzik fakat farklı biçimlere yöneliyoruz içerisinde. Daha fazla ayrıntı vermeyeyim, sürpriz olsun.”