Aslı Baykal CHP’yi topa tuttu: Ya Erdoğan Ya Rifkin

Lorenrot

New member
Hürriyet muharriri Abdulkadir Selvi, Aslı Baykal ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı.

Aslı Baykal’ın açıklamaları şu biçimde:

“-Aslı Hanım, CHP’nin İkinci Yüzyıla Davet Vizyonu’nu deklare ettiğı toplantıyı nasıl buldunuz?

Uzaylıları dinler üzere dinledim. Türkiye global ekonomik kriz ile başa çıkarken bir Amerikalının çıkıp akademik üslupla global ısınma teorisi anlatması biraz komik geldi. Üstelik bu şahıs Almanya’nın güç krizi yaşamasının sorumlularından da biri. Somut ve itimat verecek bir bildiri yoktu. İki yıldır partide kurultay yapmayan Kılıçdaroğlu’nun “Tek Adam Rejimi’ne karşıyız” demesi de bir diğer fıkraydı.

-Merkel’in danışmanı Jeremy Rifkin’in, Kılıçdaroğlu’na başdanışman olması tartışmaya niye oldu. Siz nasıl bakıyorsunuz?

Ben Batıcı aşağılık kompleksini hiç anlayamıyorum. Türkiye’nin epey âlâ yetişmiş bedelleri var. Türk toplumunun yapısını ve gereksinimlerini, daha kıymetlisi çıkarlarını elbette onlar gözetecektir. Seçime giden bir partinin sunumunda, bir Amerikalıyı sömürge komiseri üzere tıpkı vakitte birinci konuşmacı olarak sunmak, CHP’de aklın tatilde olduğunu gösteriyor.

YA ERDOĞAN YA RIFKIN DEDİLER

-CHP yabancılardan takviye alarak bir vizyon dokümanı açıklayamaz mı?

CHP elbette yabancılardan dayanak alarak vizyon dokümanı açıklayabilir. aslına bakarsan deklare ettilar. Verdikleri bildiri şudur: Bize oy verirseniz yabancıların aklı ve projelerine oy verirsiniz. Seçmenin önüne şunu koydular: Ya Tayyip Erdoğan ya Rifkin. Seçmen de çabucak bildirisi aldı. CHP 2008’de yüzde 23 oy aldı. Hala birebir oranda. Bu konuşmadan daha sonra neler olacağını izleyeceğiz.

CHP’DEN İSTİFA

-CHP’den niye istifa ettiniz?

CHP epey radikal bir formda gayrimilli çizgiye savrulduğu için bir kampana çalarak partiden ayrıldım. Çabucak akabinde gelen bu Rifkin çıkışı da sanırım haklılığımın ispatı olmuştur.

-Eleştirileriniz CHP’nin ulusal çizgiden ayrıldığı tarafında odaklanıyor. Bunu neye dayanarak tez ediyorsunuz?

“TSK kimyasal silah kullanıyor” lafına dayanak olan, “YPG terör örgütü değildir, vatanını koruyor” diyen, Irak ve Suriye tezkerelerine hayır oyu veren, uzun vakittir PKK’yı hiç eleştirmeyen bir partiden bahsediyoruz. Daha fazla kelama gerek var mı?

-CHP’den sizinle bir temas kuran oldu mu?

Hayır.

BAYKAL’LA KONUŞTU MU

-İstifa sonucu almadan evvel babanızla istişare ettiniz mi?

Hayır, etmedim.

-sonucunızı Deniz Beyefendi nasıl karşıladı?

Kendisine istifamdan daha sonra haber verdim. Biz baba-kız olarak âlâ bir ikiliyiz. Politik olarak farklılaşabiliriz. Ben Deniz Baykal’ın siyasal bir uzantısı değilim.

-Şimdiye kadar “Deniz Baykal’ın kızıyım. Bir şey söylersem yanlış anlaşır” söylemiş olduğiniz oldu mu?

İstifa edene kadar bunu epeyce düşündüm. Fakat söylemiş olduğim üzere, ben Deniz Baykal’ın siyasal uzantısı değilim. Babama fazlaca büyük bir hürmet ve hayranlığım var ancak bu her mevzuda tıpkı düşünmek zorunda olduğumuz manasına gelmiyor.

SİSİ KONUSUNDA DESTEK

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Mısır Devlet Lideri Sisi ile görüşmesini niye desteklediniz?

Önceki Sisi siyasetini eleştirenlerin, Erdoğan’ın gerçek vakit içindemayla siyaset değiştirmesine saldırmasını hem ahlaki bulmuyorum birebir vakitte Türkiye çıkarlarına ters buluyorum. Bir siyasetçi var olan iki seçenekte de yanılgı yapıyor, diyorsanız aklınızı kaybetmiş olmanız gerekir.

HAMAKATTİR, İHANETTİR

Terör atakları iktidara yarıyor biçimindeki değerlendirmeler üzerine “Siz de terörle çaba edin o vakit, size yarasın” dediniz.

Terör hücumları iktidara oy kazandırıyor, kelamı hamakattir. Bunun devlet tarafınca yapıldığı iması hamakatten öte ihanettir.

niçin ‘6 BENZEMEZ’ DİYOR

‘6 benzemez’in tek ortak noktası Erdoğan gitsin. Öteki? Sıfır siyaset, sıfır vizyon diyorsunuz. niye ‘6 benzemez’ diyorsunuz?

Batıcı-İslamcı Davutoğlu, ülkücü Akşener, enternasyonalist Kılıçdaroğlu, Yazıcı-Nurcuların desteklediği Uysal, Batıcı-liberalist Babacan ve ulusal görüşçü olduğunu söyleyen Karamollaoğlu devleti hangi unsurlar çerçevesinde yönetecek? örneğin yüzde bir oy bile alamayacak olan bir önder, lider yardımcısı olacakmış. CHP’liler verdikleri oylarla, Batıcı-İslamcı üzere anakronik figürleri lider yardımcısı mı yapacak? 6’lı masa bir siyasi ittifak değildir. Yalnızca Erdoğan seçilmesin diye yapılan bir matematik hesap ve zorlamadır. Ancak seçmenin siyasal kavrayışı devasa yüksekliktetir. Bir belediye lideri seçerken verdiği oy ile Türkiye Cumhuriyet devletini emanet ederken vereceği oy farklıdır.

AK PARTİ’YE GEÇECEK Mİ

Siz CHP idaresini eleştirip Erdoğan’ın kimi icraatlarına dayanak verince “Aslı Baykal, AK Parti’ye geçecek” yorumları yapılıyor. bu biçimde bir fikriniz var mı?

Benim için temel olan Türkiye Cumhuriyet devleti ve milletimin iyiliğidir. Bir milli-gayrımilli ayrışma olduğunda ulusal safta duracağım mutlaktır. hiç bir siyasi partiyle bir angajmanım yoktur.

PARTİ KURACAK MI

-Yeni bir parti kurmayı ya da hareket başlatmayı düşünüyor musunuz?

Şu anda Ankara’da ‘Masa Stratejiler ve Çözümler’ isimli bağımsız fikir kuruluşunda çalışmalarımı sürdürüyorum. Tam bağımsız ve her türlü niyete açık bir kuruluştur. Bir siyasal aksiyon alacağım vakit duyururum.”