Aspendos Arena’ya tahliye sonucu

Lorenrot

New member
Antalya’nın Serik ilçesinde 2008 yılına kadar Aspendos Antik Tiyatrosu’nda sahneye çıkan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, 2 bin yıllık antik tiyatronun onarım süreçleri niçiniyle şovlarını durdurdu. O devir Aspendos Antik Tiyatro’ya yakın bölgede; Hüseyin Avni Aykol’a ilişkin, kiralanan 25 dönümlük alanda Aspendos Arena kuruldu. Antalya Kültür Varlıklarını Muhafaza Heyeti’nin süreksiz olarak inşa edilen şov merkezinin 2017’de yıkımına karar vermesiyle arazi sahibi Aykol, tahliye davası açtı daha sonra da Anadolu Şov Eğitim Turizm Animasyon Tertip Yapım ve Danışmanlık şirketi, arazi sahibi ve Serik Belediyesi’nin dahil olduğu türel süreç başladı.

BİRİNCİ KARAR ÜST MAHKEMEDEN DÖNDÜ

Hüseyin Avni Aykol’un açtığı tahliye davasının görüldüğü Antalya 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi, 2018’de şirketin yerden tahliyesine karar verdi. Üst mahkemeye yapılan itiraz daha sonrasında Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6’ncı Hukuk Dairesi, mahkemenin sonucunı kaldırdı ve bir daha görülmek üzere geri gönderdi.

İKİNCİ TAHLİYE KARARI ONANDI

bir daha görülen davada, Antalya 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nin 2021 yılının sonlarında verdiği 2’nci kararda, arazinin tahliye edilmesi ve boş olarak davacıya teslimine hükmedildi. Firmanın 27 Mayıs 2017 tarihindeki kira akdinin yenilenmiş olduğunun tespiti talebi de reddedildi. Firma, tahliye sonucuna karşı bir daha üst mahkemeye itiraz etti.

KATILAŞMA ŞERHİ AÇIKLANDI

Kiracı firmanın Antalya 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nin kiralananın tahliyesine ait sonucunı pahalandıran Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6’ncı Hukuk Dairesi, itirazı reddetti. Üst mahkemenin ret sonucuyla Aspendos Arena’nın bulunduğu topraktan Anadolu Şov Eğitim Turizm Animasyon Tertip Yapım ve Danışmanlık şirketinin tahliyesi katılaştı. Mahkeme, kararla ilgili katılaşma şerhini de deklare etti.

TAHLİYE SÜRECİ BAŞLATILDI

Davacı Aykol’un avukatı Bengünil Işık, 2018 yılında başlayan tahliye davası sürecinin üst mahkemeye yapılan itirazın reddiyle bir arada Antalya 4’üncü Sulh Hukuk Mahkemesi’nin, firmanın taşınmaz üstündeki yapıları kaldırarak, mülk sahibine iadesine kesin olarak karar verdiğini deklare etti. Tahliye sonucunın mutlaklaşması daha sonrasında icra takibine geçildiğini belirten Işık, yetkili icra dairesince tahliye süreci ve süreçlerinin başlatıldığını, üstündeki yapılar sökülerek arazinin en kısa mühlet ortasında mülk sahibine teslim edilmesini beklediklerini söylemiş oldu.

Mülk sahibi Hüseyin Avni Aykol ise 2008’de Aspendos Antik Tiyatro’nun bakım tamirata girmesi daha sonrasında yerini rica üzerine kiraya verdiğini, daha sonraki senelerda çıkan uyuşmazlık kararı başlayan yargı sürecinde tahliye davalarını kazandığını kaydederek, “Bir an evvel yerimin boşaltılarak, bana teslimini bekliyorum. daha sonrasında da tarım alanı olarak kullanacağım” dedi.

KAÇAK YAPILAR niçinİYLE MÜHÜRLENMİŞTİ

Öte yandan Serik Belediyesi takımlarınca Ekim 2019’daki 3’üncü derecede arkeolojik sit alanındaki Aspendos Arena Şov Merkezi’nde yapılan kontrolde de imara karşıt uygulamalar inşa edildiğinin tespiti üzerine yıkım sonucu ve idari para cezası verildi. Şov merkezi, 2020’de Serik Belediyesi’nce mühürlendi. Hem para cezası birebir vakitte mühürlenme süreçlerinin iptallerine karşı açılan davalar, Antalya yönetim mahkemelerince reddedildi. Bu kararlara rağmen üst mahkeme Konya Bölge Yönetim Mahkemesi’ne yapılan itirazlar da reddedilerek yıkım ve para cezaları katılaştı.

FİRMA SAHİBİNE PARA CEZASI

Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafınca arazinin 20 bin 842 metrekarelik kısmının Aspendos Arena Şov Merkezi yapılmak suretiyle toprağın doğal yapısını bozduğu tespit edilen firma sahibine, 5403 sayılı ‘Toprak Muhafaza ve Arazi kullanması Kanunu’ kapsamında 454 bin 814 TL idari para cezası da düzenlendi.