Bankacılığı bıraktı, hayvancılığa başladı

Lorenrot

New member
Elazığ’da yaşayan 2 çocuk babası Engin Öztürk (38), Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Uzman Eller Projesi yardımıyla hayaline kavuştu. yıllardır bankacılık kesiminde çalışan Öztürk, artık kendi işini yapmaya karar verdi. Öztürk, yaptığı araştırma kararı bakanlığın projesine başvurarak 100 bin lira hibe dayanağı aldı. Aldığı dayanak ile 6 büyükbaş hayvan alan Öztürk, merkeze bağlı Değirmenönü köyüne yerleşti ve hayvancılığa başladı. Birinci defa Hayvancılık yapan ve kendi işinin işvereni olan Öztürk, her yıl kademeli olarak hayvan sayısını artırarak üretime katkıda bulunmak istediğini lisana getirdi.

2011 yılında Fırat Üniversitesi Sivrice MYO Hayvan Yetiştiriciliği kısmından mezun olduğunu belirten Engin Öztürk, “ondan sonrasındasında hayvancılıkla ilgili imkanlarım olmadı ve orta verdim. 2021 yılında çalıştığım iş yerinden ayrıldıktan daha sonra hayvancılıkla uğraşmaya karar verdim. Uzman Eller Projesi’nin de tıpkı periyoda denk gelmesi benim için bir avantajdı. Projeye müracaatımı yaptım. Müracaatım onaylandıktan daha sonra kendi sermayem ve imkanlarımla hayvanların gereksinimlerini, yemlerini ve barınağını temin ettim. sonrasındasındasında bakanlıktan aldığım 100 bin TL ile hayvanları temin ettim. Sığır besi yetiştiriciliği yapıyorum. İnşallah et üretimi yapacağız. Bu sayede kendime ilişkin bir işim oldu” dedi.

“DEVLETİMİZDE BİRÇOK İMKAN VAR”

Devlet tarafınca verilen dayanağın önemime vurgu yapan Öztürk, “Devletimizin birfazlaca imkanı var. Hibe ve dayanaklardan her insanın yararlanması isterim. Faydalandıkları vakit kendi güçlerini artıracaklar birebir vakitte üretim yapacaklar. Ben de burada üretim yaparak hem aile masraflarımı gideriyorum birebir vakitte üretime katkıda bulunuyorum. Her yıl kademeli bir biçimde hayvan sayısını arttırarak hem daha fazla hayvan yetiştirmek birebir vakitte daha fazla üretim yapmak istiyorum” diye konuştu.

“KÖYE DÖNÜP HAYVANCILIK YAPMAYA KARAR VERDİM”

Daha evvel bir hayvancılık tecrübesinin olmadığını aktaran Öztürk, “Her işin zorluğu olduğu üzere bunun da var. Kolay iş yok. Ancak her insanın severek yapması gerekiyor. Kıymetli olan sevdiği işi yapmak. Daha evvel de evcil hayvanları beslemiştim. Bir sempatim vardı ve ondan dolayı hayvancılık yapmaya karar verdim. Severek yapınca daha hoş oluyor. Üretim için emek gerekiyor. Üreterek kazanmak daha farklı. Daha evvel farklı bir kentte yaşıyordum. Köye dönüp hayvancılık yapmaya karar verdim. Projenin de denk gelmesi bana imkan oldu. Bundan daha sonra da hayvancılığa devam edeceğim” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA