Bedri Rahmi’nin İstanbul’daki birinci duvar mozaiğinin üzeri açılıyor

Captain123

Global Mod
Global Mod
İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Konseyi’nin Doğubank İşhanı’ndaki tadilat çalışmalarında yalıtım materyali ile üstü kapatılan Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ilişkin mozaiklerin üzerinin açılması istikametinde aldığı karar yerine getiriliyor. Ressam, müellif ve şair Eyüboğlu’nun İstanbul’daki birinci duvar mozaiği tekrar gün yüzüne çıkıyor.

Mozaiklerin üstünün açıldığını Twitter hesabından duyuran Mimar Seda İtina Bilgili şu sözleri kullandı:

“Bedri Rahmi’nin İstanbul’daki birinci duvar mozaiği tekrar gün yüzüne çıkıyor, Müdafaa Şurası sonucu yerine getiriliyor. Mozaiğin hâlâ orada olduğuna bir tek ben inanıyordum. Doğubank idaresi mozaiğin varlığını reddetmişti, iki yıldır açmamak için direndiler. Sonuç”

İzzet Şefikzade tarafınca 1953 yılında İstanbul Sirkeci’de inşa edilen Doğubank İşhanı’nın dış cephesi, 2019 yılında tadilat çalışmaları kapsamında yenilendi ve iş hanının duvarlarında yer alan Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ilişkin mozaiklerin üzeri yalıtım materyalleri ile kaplandı.

Mimar Seda İhtimam Bilgili, İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Müdafaa Bölge Şurası Müdürlüğü’ne müracaatta bulundu ve müracaatında yapıtın eski haline getirilmesi tarafında karar alınmasını talep etti. Başvuruyu inceleyen konsey, mozaiğin üstünün açılmasına karar verdi. Doğubank İşhanı İdaresi ise yaptığı açıklamada “Bundan beş yıl evvel belediye Sirkeci’deki binaların dış cephelerinin güzelleştirilmesi tarafında karar almıştı. Bunun üzerine biz de cephelerimizi yeniledik. Bu çalışmalar daha sonrasında mozaiklerin üzeri kapatıldı. Mozaikler ziyan görmedi. Heyet mozaiklerin üzerinin açılması sonucu almış. Dış cephenin yeniden düzenlenmesi bizim için maliyetli olacak” dedi.