Bir dekarlık alanda başladı! Rekor çıkar elde etti

Lorenrot

New member
Ülkede en kaliteli Aloe vera hammaddesini yetiştirmek için yola çıktıklarını belirten Cemal Erbay, “Hindistan, Amerika, Brezilya ve Meksika’da üretim alanlarını gördükten daha sonra Türkiye’de modellemesini yapmak için bir teşebbüste bulundum. 5 buçuk yılın yaklaşık, 3 buçuk yılı Ar-Ge çalışmalarıyla geçti. Bu bitkiyi ülkemizde iklim koşullarımızda birebir kalitede hammaddeyi üretebilir miyiz diye çalışmalar yaptık. Denemeler daha sonrasında en kaliteli jeli oluşturabilecek ortamı sağladık. Artık hammadde üretiyoruz” dedi.

“125 DEKAR ALANDA ÜRETİM”

Kontratlı çiftçilerle birlikte 125 dekar alanda üretim yaptıklarını kaydeden Cemal Erbay, “Öncelikle ürettiğimiz hammadde, yaprak içi jeli. Aloe vera bitkisini talep eden bölümler ortasında kozmetik bölümü başı çekiyor. Sıhhat bölümü, Besin destekleri, içecekler ve birebir vakitte paklık ve bakım eserleri son vakit içinderda yumuşatıcılar, kâğıt mendiller, yastıklar, yorganlar üzere eserlerde de kullanılıyor. Hindistan’da geliştirilen tabiat dostu bio pil üretimi yapıldı. Bizim de kendi bünyemizde jel akü çalışmalarımız var. Dronlar, elektrikli otomobiller bunlar da kullanılmak üzere çalışmalar başladı. Dalı hayli geniş. Birtakım tabipler Aloe vera bitkisinden yapay damar üretimi konusunda Amerika’da çalışmaların başladığını bile söylüyorlar” diye konuştu.

“KİMYASAL GÜBRE KULLANMIYORUZ”

Aloe veranın doğal bir bitki olduğunu tabir eden Erbay, ” Aloa vera da kimyasal bir gübre ve ilaç kullanamıyoruz. Her gübreyi kabul eden bir bitki değil. Zira kimyasal bir maddeyi içine hapsediyor ve bırakmıyor. Bu durum hammadde de kimyasal mamüllerin çıkması demektir. Bu yüzden kimyasal gübre kullanmıyoruz. Yarasa ve solucan gübresi kullanıyoruz” biçiminde konuştu.

“YILDA 4 KEZ HASAT”

Aloe vera bitkisinin 12 ay boyunca örtü altında ekiminin yapıldığını vurgulayan Erbay, ” Eski ay, yeni ay binlerce yıl evvel keşfedilen ay takvimine göre dikim yapıyoruz. Bitkinin kök gelişimi bu türlü artırıyor. Biri erkenci tıp 12′ i ayda hasada geliyor, başkası geç cins 18-24 ayda hasat edebiliyoruz. Bir dekarda 3 bin 600 tane bitkimiz oluyor. Bir dekarda 12 ay daha sonra yaptığımız hasatlarda birinci yıl içerisinde 4 kez hasat gerçekleşiyor. Birinci yıl hasatımız 6 tonla başlıyor, bitki büyüdükçe yaprak yükü arttıkça tonaj artıyor” dedi.

“15-20 MİLYON ÇIKAR BEKLENTİSİ”

Bu yıl 15-20 Milyona yakın kar beklediklerini belirten Erbay, “Sözleşmeli üreticilerimizden kilo olarak alıyorum. Hammaddeyi litre olarak satıyoruz. Aloe vera hammadde satışlarımız 8 Euro’ dan başlıyor. Bu sene 15- 20 milyon civarında yarar bekliyoruz. Yaklaşık 30-40 milyon ithalatın önüne geçmiş oluyoruz. Şu an yurt içi satışlarımız yapılıyor. İhracatımızda bir kaç ay ortasında başlayacak. Dünyada önemli bir pazar var. Türkiye olarak ne kadar fazlaca üretirsek Avrupa pazarına girmemiz kelam konusu. Rekabet konusunda artılarımız var. 5 buçuk yıl evvel bir dekarda başlayıp şu an 125 dekara ulaştık. 2022 yılında gayemiz bin ile bin 500 dekar içinde üretim yapmak. Küçük sürece tesisimizde günlük bir ton işlemek için yola çıktık. Önümüzde ki 3 ay ortasında bunu 5 tona çıkarmam gerekiyor ki talebelere yetişebileyim. Türkiye’de ki en büyük kapasiteyle üretim yapıyoruz. İlerleyen senelerda 5 bin dekar alana çıkarmak istiyoruz. Kontratlı üretimi 10 yıllık maksatlarla yapıyoruz. Ülkemizde Aloe vera üretimini artırarak ülkemize daha fazla gelir kazandırabiliriz” sözlerini kullandı.

“FİDAN ÖMRÜ 12-15 YIL”

Emek masraftan daima kar elde ediyorsunuz, “Burada ilaç kullanmıyoruz, gübre kullanmıyoruz. Çok fazla emek masraftan hem kolay tıpkı vakitte bir kez ekiyorsunuz 12-15 yıl ömrü var. Daima yarar elde ediyorsunuz. 2022 yılında mukavele üretimde fidan meblağları 12 TL. Yalnızca Danışmanlık ve fidan satın almak isteyen üreticilere 18 TL’ ye satış yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.

KAYNAK: İHA