Bu Windows kopyası yepyeni değil yanlışı nasıl çözülür?

semaver

New member
Bu Windows kopyası yepyeni değil yanlışı nasıl çözülür?
Windows işletim sistemini aktifleştirmek için iki farklı yola başvurabilirsiniz. Bu Windows kopyası yepyeni değil yanlışı nasıl çözülür? sorusunu yanıtladık.

İşletim sistemi ve programlarda korsan kullanım kimi meselelere yol açıyor. Aktifleştirme yazılımı ismi altında yayınlanan programlar, barındırdıkları ziyanlı kodlar ile kullanıcıların bilgisayarını ele geçiriyor.

Bu Windows kopyası orjinal değil yanılgısı nasıl çözülür?

Öncelikle Windows kopyası yepyeni değil yanlışının niye kaynaklandığından bahsedelim. Windows 7 ile bir arada kullanıcılara 30 günlük deneme süreci sunan Microsoft, işletim sistemlerine elle aktifleştirme özelliği getirdi. Bu sayede kullanıcılar, Windows’u muhakkak bir süre fiyatsız olarak kullandıktan daha sonra satın aldıkları lisans ile işletim sistemini etkinleştirebiliyor.

30 gün içerisinde eser anahtarı ile etkinleştirilmeyen bilgisayarların masaüstünde “Bu Windows kopyası özgün değil” ibaresi çıkıyor. Bu süreç içerisinde kullanıcılar, birtakım Windows özelliklerini kullanamıyor.

Yasa dışı yollar ile aktifleştirilen Windows işletim sistemlerinde de muhakkak bir süre daha sonra tıpkı kusur ile karşılaşmak mümkün. Hem ziyanlı yazılım riski niçiniyle tıpkı vakitte aktifleştirme programlarının güncellemeleri kapatması niçiniyle işletim sisteminizi gerçek eser anahtarıyla kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Güvenlik güncellemeleri, başta son kullanıcıların en epey tercih ettiği Windows olmak üzere birfazlaca işletim sistemi ve yazılımda kritik ehemmiyete sahip. Şirketler, yayınladıkları güncellemeler ile keşfedilen zaafiyetleri ortadan kaldırıyor ve bu sayede kullanılan eser daha inançlı hale geliyor.

Windows 10’da aktifleştirme durumunu denetlemek için Başlat simgesine basın. Akabinde Ayarlar sekmesinde yer alan Yenileştirme ve Güvenlik kısmını seçin. Karşınıza çıkan ekranda Aktifleştirme sekmesine tıklayın. Aktifleştirme durumunuz Aktifleştirme sekmesinin yanında listelenecektir.

Windows 10 kopyanızı nasıl edindiğinize bağlı olarak, işletim sisteminizi aktifleştirmek için dijital lisansınızın yahut 25 karakterden oluşan eser anahtarınızın olması gerekir. Dijital lisans (Windows 10 Sürüm 1511’de dijital yetkilendirme olarak adlandırılıyor), Windows 10’da eser anahtarı girmenizi gerektirmeyen bir aktifleştirme sistemidir. Eser anahtarı, ise Windows’u aktifleştirmek için kullanılan 25 karakterlik bir koddur.

Dijital lisanslar donanımınızla ilişkilendirilir ve Microsoft hesabınıza bağlanır, bu biçimdece eser anahtarı kullanmasına gerek duymayacaksınız. Bilgisayarınız internete bağlandıktan ve Microsoft hesabınızda oturum açtıktan daha sonra dijital lisansınız direkt olarak etkin edilecektir.

“Bu Windows kopyası yepyeni değil” kusuru ile karşılaştıktan daha sonra aygıtınızı eser anahtarı ile aktifleştirmek için, Başlat simgesine tıklayın. Akabinde Ayarlar menüsünde yer alan Yenileştirme ve Güvenlik sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda yer alan Aktifleştirme menüsüne girdikten daha sonra Aktüelleştirme eser anahtarı sekmesinin altındaki Eser anahtarı değiştir butonuna tıklayın. Satın aldığınız 25 karakterli eser kodunu ilgili yere girerek Windows’u aktifleştirebilirsiniz.

Windows’u aktifleştirmek için Microsoft Store, fizikî mağazalar yahut E-ticaret siteleri üzerinden eser anahtarı satın alabilirsiniz.