Çok tartışıldı… Araplar 1 milyar dolar bıraktı

Lorenrot

New member
Doğa ve kültür turizminde Uzungöl ve Sümela Manastırı üzere biroldukça yeri bünyesinde barından Trabzon’da, yaz dönemi hareketliliği sürüyor.

Günlük sayısı 30’a çıkarılan ‘charter’ uçak seferleri ile birlikte hava yoluyla kente gelen turist sayısı, 600 bine ulaştı.

Özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkelerden gelen turistlerle dolup, taşan kentte turizm geliri 1 milyar dolar oldu.

Otel, pansiyon, araç kiralama ve cins acentelerinin tam kapasite hizmet sunduğu kentte, turizm hareketliliğinin sürmesi bekleniyor.

TURİZM İÇİN BETONA GÖMÜLMESİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

Trabzon’un doğal cennetlerinden biri olan Uzungöl, son 10 yılda adeta beton istilasına uğrayarak süs havuzuna dönüştü. Yakışıksız apartmanlarla dolan Uzungöl’deki çarpık yapılaşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yansısını çekmişti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise tabiat parkı statüsündeki Uzungöl’e 500 bin lira harcayarak ‘seyir terası’ inşa ediyor. Yerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun seçtiği söylenen seyir terasının yapılış öne sürülen sebebi ise ziyaretçilerin ‘görsel’ gereksinimlerini karşılamak.

ARAP TURİSTLERE GÜL DAĞITAN LİDER REAKSİYON ÇEKMİŞTİ

Trabzon’da Arap turist sayısının fazlalığı niçiniyle Arapça tabelaların artması ve kentin Araplara bakılırsa şekillendirilmesi tartışılmaya devam ederken yeni bir gelişme yaşandı.

AKP Ortahisar İlçe Lideri Selaattin Çebi, Trabzon Meydan Parkı’nda Arap turistlere gül dağıttı.

Çebi, Arap turistlere rastgele bir gereksinimleri ve eksiklikleri olup olmadığını sordu.

Trabzonlu bir vatandaş ise Arap turistlere gül dağıtmasına reaksiyon gösterdi. Reaksiyon gösteren vatandaş, “Kendi ülkemizde mülteci olduk” tabirlerini kullandı.

Çebi, “Tam turizm periyodu gelmişken Türkiye’ye turizm gelmesin. Turist gelmesin. Bir operasyon dış kaynaklı operasyon. Bir algı operasyonu başlattıklarını görüyoruz. Bilhassa Trabzon’a karşı. Sermeyenin yeşili siyahı olmaz. Ülkemin menfaati nerdeyse ben ordayım” sözlerini kullandı.

ARAPLAR ÜZERE GİYİNME PROTESTOSU

Trabzon’a gelen Arap turistleri eleştiren kişi “Bundan daha sonra bu biçimde. Gidiyorum meydana. Oradan foruma geçicem alışveriş yapmaya. Bütün ilgi alaka Araplara. Bizde de para var. Bundan daha sonra bu biçimde el harabi ya harabi şükran şükran… Dönem bitene kadar bu biçimde” diyerek eleştirdi.

Arap turistler üzere giyindiği dikkat çeken kullanıcının görüntüsü toplumsal medyada bir epeyce kişi tarafınca beğenildi.

AKP’Lİ VEKİL ARAPLARDAN ŞİKÂYET EDENLERİ MAKSAT ALMIŞTI

AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, bölgenin Araplara göre şekillendirilmesine gelen reaksiyonlara toplumsal medya hesabından görüntü paylaşarak karşılık verdi.

Ayvazoğlu, “Arap turistleri gayeye koyanlar rakip ülkelerin casuslarıdır. Bu tabloyu bir avuç ırkçıya, vatan hainine yedirmeyiz” dedi.

“TRABZON, CENEVRE İLE YARIŞIYOR”

Bahar Ayvazoğlu, şu biçimde konuştu:

“Trabzon ve bütün Doğu Karadeniz Bölgesi için kıymetli bir bedel olan turizmin en değerli ögesi Arap coğrafyasından gelen turistlerin bölgemiz turizmine olan ekonomik katkıları hepimizin malumudur. Bu Türk turizminin geleceği ve turizmden elde edilen gelirin artırılması açısından kıymetli bir faktördür. Arap ülkeleri vatandaşları için kıymeti çok fazla olan yeşilliği, yaylaları, golleri ile doğal çekiciliğin merkezi durumundaki bölgemiz Doğu Karadeniz hazır altyapısı, tesisleri ile değerli imkanlar sunmaktadır. Ama bu alt ve üst yapı yatırımları, bu tesisler, bu ulaşım ağları hayli büyük emekler verilerek oluşturuldu. Sonuçta bölge olarak emelimize kıymetli ölçüde ulaştık ve meyvelerini toplamaya başladık. Bakın bu yıl içerisinde yani şu ana kadar inen uçak sayısı 9000, Günlük ortalama araç kiralama sayısı 7 bindir. Sayılara bakar mısınız? Bilhassa Körfez ülkelerinden yüzbinlerce turistin tercihi oldu kentimiz. Arap turistlerin bugüne kadar bilhassa istek ettiği, favori kenti Cenevre ile yarışıyor Trabzon.”

Arap turizmi ile pandemi daha sonrası bölgede ekonomik hayatın canlandığını belirten Ayvazoğlu “Sosyal medya üzerinden püskürtülen Arap düşmanlığı, Arap turistlerimizi amaca koyan açıklamalar manidar olduğu kadar şüphelidir de. Kim bu Körfez ülkeleri vatandaşlarını, Arap turistleri, konuklarımızı maksada koyan toplumsal medya paylaşımlarının sahipleri? Kim bu provakatörler? Açıkçası ben bunları bir avuç ırkçıdan ibaret diye de düşünmüyorum. Bana daha fazlaca ulusal iktisadımızı darbeleme amaçlı operasyonel bir teşebbüsün failleri üzere geliyor bu şahıslar. Bana daha hayli turizm pazarından daha fazla hisse alabilmek için yarıştığımız rakip ülkelerin turizm casusları üzere geliyor bunlar.” sözlerini kullandı.