detaylarınizin çalınıp çalınmadığını nasıl denetim edersiniz?

semaver

New member
detaylarınizin çalınıp çalınmadığını nasıl denetim edersiniz?
İnternet, ucu bucağı olmayan bir bilgi dünyası desek yanlış olmaz. birebir vakitte internet kullanıcıları artarken, yeni siber hatalılar da ortaya çıkıyor. Siber hataların artmasından ötürü internetteki bilgi çalma olayları da son senelerda çok arttı. Pekala çalınan bilginizin olup olmadığını nasıl denetim edersiniz? İşte detaylar…

Çalınan detaylarınizin olup olmadığı nasıl denetim edilir?

Güvenlik hususlarındaki toplumsal yardımları ile tanınan Troy Hunt tarafınca geliştirilen Have I Been Pwned? sitesi ile çalınan ayrıntılarınızı denetim etmek mümkün. Hatta detaylarınizin ele geçirilip geçirilmediğini denetim eden bu site, 2021’in sonlarında Türkiye hükümeti ile mutabakat yaptığını da duyurmuştu.

Günümüzde birfazlaca devletle mutabakatı olan Have I Been Pwned? sitesi, sırf e-posta ve telefon numaranızla hangi ayrıntılarınız, nereden çalındığını size sunabiliyor. Pekala ayrıntılarınız çalınıp çalınmadığı nasıl öğreniriz?

Öncelikle çalınan detaylarımizin olup olmadığını sorgulamak için e-posta adresi ya da bir telefon numarası girmemiz gerekiyor. bu biçimde adım adım denetim süreci yapalım.

1. Öncelikle Have I Been Pwned? sitesine giriş yapın.
  2. Siteye girdikten daha sonra üstteki fotoğraftaki üzere e-posta adresini ya da telefon numaranızı yazın.
  3. Bilginizi yazdıktan daha sonra “pwned?” butonuna tıklayın.
böyle yazdığınız bilginin çalınıp çalınmadığını öğrenebilirsiniz. Şayet ki bilginiz çalındıysa Oh no – Pwned! biçiminde bir sonuç alırsınız.

kararın çabucak altında da ufak bir bilgilendirme yer alıyor. Bu bilgilendirmedeki “Data breaches“, ayrıntıların kaç platformdan sızdırıldığını söylerken, “Pastes” ise çalınan detaylarınizin herkese açık yayınlanan site sayısını belirtir.

Buna ek olarak, çalınan detaylarımizin nerelerden ve nasıl sızdırıldığını da nazaranbilmek mümkün. Bu bilgiler için biraz aşağı kaydırmanız gerekiyor.

Örneğin test ettiğimiz e-posta adresine kayıtlı datalar, IDC Games ve Wattpad sitelerinden sızdırılmış. IDC Games sitesinden e-posta adresi, şifre ve kullanıcı ismi ayrıntıları çalınmışken, Wattpad sitesinden ise doğum tarihinden şifreye, ad-soyad bilgisinden IP adresine kadar sızdırılmış. Bunlara ek olarak ek bilgiler de yer almakta.

detaylarım çalındı, ne yapmalıyım?

Sizlerin de bilgileri çalınmış olabilir. Bu durumda yapmanız gerekenler pek sıradantir.

1. Sitede sorgulama yaptıktan daha sonra biraz aşağı kaydırdığınızda datalarınızı sızdıran siteleri nazaranbilirsiniz.
  2. ilk vakit içinderda o sitelerdeki hesaplarınızı denetim edin ve hesap şifrenizi değiştirin.
  3. daha sonra ise güvenliğiniz için e-posta hesap hesaplarınızla birlikte ve başka sitelerdeki ayrıntılarınızı değiştirmelisiniz.
  4. İlave olarak, artık çalınan ayrıntılarınızı kullanmamanızı tavsiye ederiz.
Peki, sizin veriniz çalınmış mı? Ve hangi sitelerden sızdırılmış? Yorumlar kısmından niyetlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.