Donald Trump, Facebook ve Instagram erişimini geri aldı

Lorenrot

New member
Eski ABD Başkanı
Donald Trump, Facebook ve Instagram erişimini geri alıyor – ve herkes endişeyle bekliyor

Donald Trump tüm sosyal ağlarda tekrar katılabilir.

© Andrew Harnik/ / Picture Alliance

Christian Hensen

Eski ABD Başkanı Donald Trump yeniden tüm silindirlere ateş ediyor olabilir – yaklaşık iki yıl sonra, hem Facebook hem de Instagram hayran sayfalarını yeniden yayınladı. Ancak Trump başlangıçta sessiz kalıyor.

Kongre Binası’nın basılmasının ardından eski ABD Başkanı tüm sosyal medya platformlarından kaldırıldı. Trump sadece sevdiğini kaybetmedi Twitter erişimi, aynı zamanda Facebook ve Instagram’daki görünüşü. Genel olarak, çeşitli platformlarda takipçilerinin kesiştiği alanın ne kadar büyük olduğu net olmasa da, yaklaşık 145 milyon kişiden oluşan bir kitleye ulaştı. Teoride, Trump’ın artık mutlu olmak için bir nedeni olacaktı. Çünkü Kasım ayında Twitter hesabını geri aldıktan sonra Facebook ve Instagram ana şirketi Meta, diğer profillerini de yayınladı.

Nikki Haley, ABD'nin eski BM Büyükelçisi ve eski ABD Başkanı Donald Trump

Cumhuriyetçi birincil

Donald Trump’ın rekabeti var. Ve Nikki Haley sadece başlangıç olabilir

02/02/2023

Trump özgür ama istemiyor

Ancak muhtemelen operatörlerin beklentilerinin aksine, Trump önceki stratejisine bağlı kalıyor ve sosyal ağlarda sesini yükseltmiyor. Tüm platformlarda, son girişler Ocak 2021’den, tek aktivite hayranlarından gelen cevapsız gönderilen hoş geldiniz selamlarıyla sınırlıdır.

Görünüşe göre, yalnızca bir sosyal ağ Trump için sayılmaya devam ediyor – kendi. “Truth Social” Şubat 2022’den beri yayında, ancak Trump’ın Twitter, Facebook ve Instagram’daki erişiminin yakınından bile geçmiyor. Bunun nedeni, ağın şu anda yeni kayıtlar için engellenmiş olması ve üyelerin girişlerinin oturum açmadan okunamamasıdır.

Elon Musk kilidi açtığında, eski ABD Başkanı kendi platformunda daha çok beğendiğini ve muhtemelen geri dönmeyeceğini söyledi. Trump o sırada şunları söyledi: “Elon’u seviyorum ama Gerçeğe bağlı kalıyorum. Twitter’ın bensiz başarılı olabileceğini düşünmüyorum.”

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2024

Donald Trump Beyaz Saray’a geri dönmek istiyor – bu Cumhuriyetçiler onun için tehlikeli olabilir

Eski Başkan gözetim altında

Twitter’daki durumun aksine Meta, Trump’ın erişiminin etkinleştirildiğini nispeten önceden duyurmuştu. 25 Ocak gibi erken bir tarihte, Trump’ın “önümüzdeki haftalarda” tekrar kilidinin açılacağı söylendi. Ancak, “tekrarlanan suçlardan kaçınmak için yeni kurallarla.”

Meta’nın kurumsal iletişim başkanı Nick Clegg şunları yazdı: “Bay Trump daha fazla hak ihlalinde bulunan içerik yayınlarsa, kaldırılacak ve ihlalin ciddiyetine bağlı olarak bir aydan iki yıla kadar askıya alınacak.” İki yılı aşkın bir süre önce yasakların asıl sebebine atıfta bulunuyor. O sırada Twitter, Facebook ve Instagram, onu seçimde hile yapıldığına dair iddialar yayarak destekçilerini kışkırtmakla ve böylece Kongre Binası’na yapılan saldırının temelini atmakla suçladı.

#Konular