e-Devlet ile vergi borcu sorgulama nasıl yapılır?

semaver

New member
e-Devlet ile vergi borcu sorgulama nasıl yapılır?
Devlet tarafınca verilen hizmetlerin vatandaşlara elektronik ortamda sunulmasına imkan sağlayan e-Devlet Kapısı, bilhassa pandemi periyodunda insan temasını asgarî seviyeye indirmede büyük rol oynadı. Gün geçtikçe yeni hizmetleri bünyesine katan ve vatandaşlara inançlı ve kesintisiz olarak tek noktadan hitap eden platform, bundan 14 yıl evvel 2008 yılında hizmete açıldı.

e-Devlet ile vergi sorgulama süreci

e-Devlet üzerinde en epeyce kullanılan hizmetlerden biri de vergi borcu sorgulama diyebiliriz. Vatandaşlar, kendilerine verilen şifre ile sisteme giriş yapmaları durumunda yalnızca birkaç adımda vergi borçlarını çarçabuk öğrenebilme imkanına sahip.

Vergi borcu sorgulama süreci için iki sistem bulunuyor. Vatandaşlar dilerse, Gelir Yönetimi Başkanlığı‘nın resmi web sitesine giderek yahut e-Devlet Kapısını tercih ederek süreci gerçekleştirebiliyor. e-Devlet ile vergi sorgulama için gereken adımlar ise şöyleki;

Adım 1: Buradan e-Devlet web sayfasına gidin.

Vergi borcu sorgulama

Adım 2: Sağ üst köşede yer alan ”Giriş Yap” butonuna tıklayın. Akabinde T.C Kimlik No ve e-Devlet şifrenizle sisteme inançlı bir biçimde giriş yapın.

Vergi borcu sorgulama

Adım 3: Karşınıza birtakım hizmetlerin ve arama sekmesinin olduğu bir sayfa çıkacaktır. Arama kısmına Vergi Borcu Sorgulama yazarak karşınıza çıkan birinci seçeneğe tıklayın.

Adım 4: e-Devlet üzerinden Gelir Yönetim Başkanlığı‘nın Vergi Borcu Sorgulama hizmetine giriş yaptınız. Buradan daima ve süreksiz yükümlülüklerden kaynaklanan ve müddetinde ödenmediği için vadesi geçmiş olan ya da tahakkuk ettiği biçimde vadesi gelmemiş olan vergi borcu bulunup bulunmadığına dair mükellef bazlı detaylarınize ulaşabilirsiniz. Toplam Borçlar ve Aktüel Borçlar seçeneklerine tıklayarak vergi borcunuzun olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

Bunun haricinde vatandaşların e-Devlet üzerinden alabilecekleri hizmet tipleri ise şöyleki;

• Sorgulama Hizmetleri
  • Müracaat Hizmetleri
  • Bütünleşik Hizmetler (Birden çok kurumun hizmetleri birleştirilerek oluşturulan hizmetler)
  • Doküman Üretme Hizmetleri
  • Ödeme Hizmetleri
  • Bilgilendirme Hizmetleri
  • Ödeme Hizmetleri
  • Abonelik Hizmetleri
Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? e-Devlet Kapısı‘nın sunduğu hizmetlerle ilgili görüşleriniz nedir? Yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.