Elon Musk: Bu röportaj X'in yeni yıldız gazetecisine işine mal oldu

Lorenrot

New member
Don Limon
Zor sorular ve kırgın Elon Musk: Bu röportaj X'in yeni yıldız gazetecisine işine mal oldu

Elon Musk aslında röportajla Don Lemon'ı X'e davet etmek istiyordu

© Don Lemon Gösterisi / Halkla İlişkiler

Stern editörü Malte Mansholt

Elon Musk ile yapılan bir röportaj, Don Lemon'u X'te yeni bir yıldız olarak belirlemeyi amaçlıyordu. Artık yayınlandı. Musk'un kararından pişmanlık duyduğunu tam anlamıyla görebilirsiniz.

Darbe olması gerekiyordu: Elon Musk, kısa mesaj servisi X ile ABD'nin en tanınmış gazetecilerinden Don Lemon'u kazanmıştı. Yeni konuşma formatının ilk konuğu: Musk'ın kendisi. Ancak görüşmeden sonra anlaşma masadan kalktı. Şu anda YouTube'da yayınlanan konuşmaya bakarsanız, bunun neden böyle olduğu hemen anlaşılıyor.

Başlangıçta konuşma oldukça arkadaşçadır. Her ikisi de birbirlerine ilk isimleriyle hitap ediyor, her ne kadar Lemon eleştirel sorular sorsa da Musk'la çelişirken bir yandan da midesini fırçalayarak dengeyi koruyor. Ancak Musk'ın siyasi görüşleri konusu gündeme geldiğinde ruh hali değişiyor. Musk gözle görülür şekilde sinirlenir. Ve sonunda gerçekten de Lemon'a saldırıyor.

Musk X hakkında konuşmak istiyor, Lemon Elon Musk hakkında konuşmak istiyor

Şaşıran Lemon'a, “Gazetecilerin bana soru sormasına gerek yok,” dedi. “Seninle bu konuşmayı yapmamın tek nedeni Don, senin X platformunda olman. Aksi takdirde bu röportajı yapmazdım” diye açıklıyor küçümseyici bir tavırla. “Medyanın benim hakkımda ne düşündüğü umurumda değil.”

Musk'ın öfkesinin tetikleyicisi sağ çevrelerde oldukça popüler olan “Büyük Yer Değiştirme Teorisi” olarak adlandırılan teoridir. Sol görüşlü politikacılar öncelikle göçmenleri kendilerine oy vermeleri için ülkeye getiriyor ve onları mevcut nüfusun yerine geçmek için kullanıyorlardı. Alman sağında da popüler olan bu efsane Musk tarafından da defalarca alevlendirildi. Lemon'la yaptığı konuşmada da bu görüşünü yineliyor. Sonunda ona gazetecilerin bu soruyu sormasını önlemek için biraz kısıtlamanın daha iyi olup olmayacağını sorduğunda, sonunda ağzından kaçırdı.

Paypal, Tesla, SpaceX
Elon Musk: Şirketleri, ailesi – fotoğraflarla dünyanın en zengin insanı

17 görsel

28 Eylül 2023

Zor sorular

Patlamanın ardından konuşma hızla sakinleşse de Lemon hâlâ sert davranıyor. X'te ılımlılık eksikliği konusunda Musk'la yüzleşir ve hemen sansürü isteyip istemediği sorulur. Nefret söylemi, X'e yönelik ırkçı saldırılar ve Amerikan toplumundaki ayrımcılıkla ilgili sorular söz konusu olduğunda da ikisi bir araya gelmiyor. Musk, neredeyse hiç kullanıcının görmediğini söyleyerek ırkçı paylaşımlarda artış görmek istemiyor. Daha sonra Lemon reklam geliri eksikliğini gideriyor. Ve bu açıkça yine hassas bir noktaya çarpıyor.

“Siz diyorsunuz ki: Reklamcılar X'in boynunu kırabilir. Ama sorumluluk sizin değil mi?” Lemon çok doğrudan soruyor. Musk bir anlığına suskun kaldı. “Don, şimdi sorularını çok dikkatli sormalısın. Hala beş dakikan var,” diye homurdandı, açıkça üzgündü. Ancak Lemon kararlılığını sürdürüyor: “Yine aynı soru: Sen şirketin patronusun. Sorumluluk sana ait değil mi?” Musk'un açıkça kendini toparlaması gerekiyor. İfade özgürlüğünü savunduğunu açıklıyor. “Şirket daha az para kazansa bile buna sadık kalacağım.”

Lemon bunu böyle bırakmak istemiyor. “Bunu soruyorum çünkü siz sorumlusunuz. Şirket başarısız olduğunda neden başkalarını suçluyorsunuz?” özellikle sakin bir tavırla açıklıyor. Ve tekrar kontrol edin. “Bu soru seni neden kızdırdı? Kızgın görünüyorsun. Seni üzmek istemedim.” Musk bir anlığına şaşkına döndü. “Beni sinirlendiriyorsun” diyor. “Soru sorma şeklin ikna edici değil.”

Aile hakkında soru yok

Konuşmanın en gergin anı kısa süre sonra gelir. “Sizinle yaptığımız görüşmeler çok yoğun ve gergin. Bunun nereden geldiğini düşünüyorsunuz?” Limon soruyor. Musk, “Ben bu şekilde doğdum” diye denedi. “Ve zor bir çocukluk geçirdim.” Lemon bu noktaya değinmeye çalıştığında Musk'ın rahatsızlığını görebiliyorsunuz. “Walter Isaacson'ın kitabında var” diyerek konuyu kapatmaya çalışıyor (burada kitaptan alıntıları bulabilirsiniz). Sonra konuyu bitiriyor: “Gerçekten sadece birkaç dakikamız kaldı.”

Lemon aile, Musk'un babası ve kendi çocukları hakkında sorular sormaya devam ediyor. İşkolikliğinin aileye zararlı olup olmadığı. Ancak teknoloji devi, insanlığın uzaya giden yolu hakkında konuşmayı tercih ederek bu konuyu geçiştirmeye devam ediyor. Lemon kişisel olarak hangi hataları yaptığını sorar. Musk konuşmayı şöyle sonlandırıyor: “Bir zaman makinem olsaydı hatalarımı düzeltirdim ama bende yok.” Sadece saatler sonra Lemon'un anlaşması masadan kalktı.

Kaynak: Don Limon Gösterisi

#Konular