En uygun sanal bellek boyutu nedir? İşte ayrıntılar

semaver

New member
En uygun sanal bellek boyutu nedir? İşte ayrıntılar
Günümüzde Windows ve Android başta olmak üzere biroldukça farklı işletim sisteminde sanal bellek özelliğini görmeniz mümkün. Bu makalemizde en uygun sanal bellek boyutu nedir? sorusunu yanıtladık.

Sanal bellek teknolojisi, aygıtınızın gereksinimi olduğu durumlarda diskinizin bir kısmını RAM ile bir arada kullanmanıza imkan tanıyor. Sanal bellek için ayırmanız gereken kısım, işletim sistemine ve bilgisayarınızın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir.

Eski Windows sürümleri için en uygun sanal bellek boyutu

Windows XP işletim sistemi için uygun sanal belleği kullandığınız bilgisayarın RAM ölçüsüne göre belirlemelisiniz. Uygun sanal belleği cihazınızdaki RAM ölçüsü ile mevcut RAM’in 4 katı içinde belirleyebilirsiniz. Örneğin 1 GB RAM’e sahip bilgisayar kullanıyorsanız, sanal belleğiniz 1 GB ile 4 GB içinde olmalıdır.

Windows 7 ve Windows Vista işletim sistemleri için de uygun sanal bellek ölçüsü, Windows XP’de olduğu üzere mevcut RAM’in 4 katına kadar belirlenebilir. Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde asgarî sanal bellek ölçüsünü aygıtınız otomatik olarak ayarlamaktadır. Windows 8 ve Windows 8.1 aygıtınızın azamî sanal bellek ölçüsünü ise mevcut RAM’in 4 katına kadar belirleyebilirsiniz.

Windows 10 ve Windows 11 için en uygun sanal bellek boyutu nedir?

Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemleri, sanal bellek idaresini otomatik olarak yürütmektedir. Kullanıcılar, sanal bellek ölçüsünün yetersiz geldiği durumlarda sanal belleği elle düzenleyerek daha yüksek performans elde edebilir.

Cihazınızdaki sanal bellek ölçüsünü değiştirmeki için;

• Başlat menüsünde yer alan Ayarlar menüsüne tıklayın.
  • Karşınıza çıkan penceredeki arama alanına Gelişmiş Sistem Ayarlarını Görüntüle yazarak arama kararında yer alan sekmeye tıklayın.
  • Gelişmiş Sistem Ayarları menüsünde yer alan Performans sekmesindeki Ayarlar butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekrandaki Gelişmiş sekmesine tıklayın.
  • Gelişmiş sekmesinde aygıtınızın otomatik olarak ayarladığı sanal bellek ölçüsünü görüntüleyebilirsiniz.
  • Sanal bellek ölçüsünü elle değiştirmek isterseniz Değiştir butonuna bastıktan daha sonra, Tüm şoförlerdeki disk belleği belgesi boyutunu otomatik yönet seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın.
  • Artık sanal belleğinizi karşınıza çıkan pencereden önerilen ölçüye bakılırsa ayarlayabilirsiniz.