ePA’nın pratik faydaları sizi ikna edecek

semaver

New member
Funke Mediengruppe: Bay Lauterbach, en son ne zaman bir doktora göründünüz? Ve dijitalleşme durumundan ne kadar memnun kaldınız?

Federal Sağlık Bakanı Prof. Karl Lauterbach:
Hasta olmadığım zamanlarda bile doktorlara çok sık gidiyorum. Bunlar meslektaşlar veya arkadaşlar. Sık sık ikinci bir görüş sunmam istenir. Günümüzde çoğu insan sağlık hizmetlerinde dijitalleşmeyi bir hayal kırıklığı olarak yaşıyor. Durum tamamen tatmin edici değil.

2024’ten itibaren doktora gitmek kökten değişmeli: Her Alman vatandaşı dijital bir hasta dosyası almalıdır. Bunu istemeyen açıkça itiraz etmelidir. Bu, hastaları ve doktorları çok fazla baskı altına alıyor.

Ben farklı görüyorum. Her iki taraf da avantajlardan yararlanmak istiyor. Doktorlar, daha iyi teşhis ve tedavi edebildikleri için, daha az kağıt bürokrasi. Hastalar da aynı ilgiye sahiptir. Tehlikeli etkileşimler olmaması için doktorun ilaçlarınızı bir bakışta koordine edebilmesini istiyorsunuz. Ayrıca test sonuçlarının hızlı bir şekilde elde edilmesini ve bunlara her an erişilebilmesini istiyorlar. Akıllı telefondaki bulgular istenecek. Dijital hasta dosyasının pratik faydaları, birçoğunu ikna edecektir.

Kan örnekleri, röntgenler, ultrason görüntüleri: Birçok hasta gereksiz çoklu muayenelerden rahatsız olur. Bunun gerçekten değişeceğini garanti edebilir misiniz?

Gereksiz çift muayenelerin sayısı şimdiden azaldı. Sorun bugün başka yerde yatıyor: Birçok doktor, kağıt üzerinde çok fazla belgelenmesinden, güvenilir bir değiş tokuş olmamasından, laboratuvar verilerinin çok geç gelmesinden rahatsız. Ve ayrıca yeni hastalarda hangi ilaçların ve terapilerin zaten kullanıldığını bilmedikleri gerçeği hakkında.

Hastalar, verilerine kimin erişebileceğine kendileri karar vermelidir. Bu tam olarak nasıl düzenlenmelidir?

Bir hasta olarak, ciddi bir psikoz nedeniyle hangi psikoterapist tarafından tedavi edildiğimi diş hekimimin görmesini istemiyorsam, diş hekiminin bu verilere erişimini engelleyebilmeliyim. Bunu yapmak kolay olmalı. Erişimi tamamen reddetmek de mümkün olacaktır. Veri koruma kurallarını, hastalar ve doktorlar için günlük yaşamda uygulanabilir olacak şekilde tasarlayacağız. Ancak hasta yine de verilerinin kontrolünü elinde tutmak zorundadır. Hasta dosyası gönüllü bir başvurudur ve öyle kalacaktır.

Bu, bunun nasıl çalışması gerektiğini henüz tam olarak bilmediğiniz anlamına mı geliyor?

Nihayetinde, elbette, veri koruma, verilerin ilk etapta kullanılmamasına yol açmamalıdır. Bu nedenle, yeni dijital ajans için teknik çözümlerin planlanması sürecinde teknik, etik, tıbbi ve veri koruma konularını dikkate alacak bir komite kuracağız. Veri koruma görevlisi ve Federal Bilgi Güvenliği Ofisi buna özellikle dahil olacaktır. Amaç, veri korumasına yüksek öncelik vermek ve yine de sistemi günlük kullanıma uygun hale getirmektir. Bunu yapmak için doktorların ve vatandaşların ihtiyaçlarına dayalı daha hızlı kararlara ihtiyacımız var.

Tüm veri kullanım seçenekleri lansman sırasında mevcut olacak mı?

Adım adım ilerliyoruz: 1 Ocak 2024’ten itibaren elektronik reçete bağlayıcı olacak ve 2024 sonbaharından itibaren dijital ilaca genel bakış ile daha da geliştirilmiş hasta dosyasını uygulamaya koyacağız.

Dürüst olmak gerekirse, Almanya’daki her hastanın dijital olarak yeterince formda olduğuna güveniyor musunuz? Öz annesi 88 yaşında…

Yapamıyorsa, ona yardım ederiz. Hastalar, kendileri kullanamadıkları takdirde de dijital hasta dosyasının olanaklarından yararlanırlar – çünkü artık hasta olarak, istemiyorsanız yetkilendirmeleri kaydetme ve yönetme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Prensip olarak, yalnızca başlangıçta sizin için neyin daha önemli olduğuna karar vermeniz gerekir: yetkisiz bir kişinin kişisel verilerinizi hackleme riskinin minimum düzeyde olması veya daha iyi tıbbi bakımın günlük faydası. Sanıyorum doktorların büyük çoğunluğu hastalarına hasta dosyasıyla çelişmemelerini tavsiye edeceklerdir.

İnsanlara yeni hasta dosyasıyla nasıl başa çıkılacağını kim açıklıyor?

Doktorlar ve sigorta şirketleri hastaları bilgilendirecek ve tavsiyelerde bulunacak. Ve herkes için elektronik hasta dosyası başladığında ülke çapında bir bilgilendirme kampanyası yapacağız.

Peki ya eski bulgular ve tedaviler? On yıllık röntgen görüntüsü de dosyaya giriyor mu?

Gerçekçi olmalıyız. Tüm tıbbi geçmişi sayısallaştırmak pek mümkün olmayacak. Bu da gerekli değil. Ancak, önemli bulguların – özellikle yeni olanların – dijitalleştirilmesi gerekiyor. Bu doktorların işidir. Ek olarak hasta dosyasının ilk doldurulmasını ödüllendireceğiz.

Gelecekte, hasta verileri, bilim adamları ve ilaç şirketleri için takma adla kullanıma sunulacaktır. Veri koruma uzmanları, özellikle nadir görülen hastalıkları olan hastalarda, bireysel kişi hakkında hızlı bir şekilde sonuçlara varılabilmesini beklemektedir…

Nadir hastalık hastaları, verilerin kullanımına diğer hastalardan daha fazla güvenir. Bu şimdiye kadar mümkün olmadığı için Almanya’da çok büyük bir araştırma açığımız var. Bunun değişmesi gerekiyor. Ek olarak, takma ad verilmiş veriler açıklanmayacaktır. Yalnızca bu veriler üzerinde güvenli bir ortamda araştırma yapılabilir – ve yalnızca talep üzerine ve araştırma amacının açık bir açıklaması ile mümkündür. Ancak, bir şirketin hukuka aykırı bir şekilde bir hastayı teşhis etmesi durumunda, ceza yasasının uygulanması gerektiği de açıktır.

Sağlık sigortası şirketlerinin verilere erişimi nedir? Belirli risk faktörlerine sahip hastalar yakın gelecekte sigorta şirketlerinden bir uyarı e-postası beklemek zorunda mı?

Sağlık sigortası şirketlerinin sadece fatura verilerine erişimi vardır, elektronik hasta dosyasının TIBBİ verilerine erişimi yoktur. Ve bu öyle kalacak. Bununla birlikte, özel risk faktörlerine sahip hastaları belirlemek ve ardından onları yaklaşan hastalıklar hakkında bilgilendirmek için dijital verileri kullanmak mantıklı olabilir. Örneğin, mevcut genetik risk faktörleri ile kanser veya kalp krizi riski.

Dijital yasalar kabineye ne zaman gelecek?

Mümkün olan en kısa sürede. İki yasa paralel olarak tartışılıyor. Yaz tatilinden önce yapmayı düşünüyorum.

Dijital verileri en iyi şekilde kullanmak için çoğu kişi yapay zekaya güveniyor. AI gelecekteki hasta bakımında nasıl bir rol oynayacak?

“Derin öğrenme”, yani karmaşık kalıpları tanımaya yönelik bir kendi kendine eğitim süreci sayesinde, örneğin cilt kanserinin erken evrelerini belirlemek şimdiden mümkündür. Kronik hastalıklar için risk faktörlerini belirlemek için kan analizini kullanabilen AI da vardır. Yapay zeka bazen eğitimli bir uzmandan daha iyi olabilir. Ancak en iyi sonuçlar yapay ve doktor kombinasyonu ile elde edilir. Burada araştırmalar hızla ilerliyor.

ChatGPT gibi üretken AI, soru-cevap sistemleri ne olacak?

ChatGPT gibi üretken AI sistemleri inanılmaz derecede çok yönlüdür. Sağlık verilerine dayalı tıbbi bulgular geliştirebileceksiniz. Hatta mevcut bulgulara dayanarak prognozu teşhis edebilecek veya tahmin edebileceksiniz. Ve büyük ama isimsiz bir hasta topluluğuyla karşılaştırmalı olarak terapileri teorik olarak yürütebilecekler ve şu tür soruları yanıtlayabilecekler: Bu ilacın bu belirli hastada işe yarama olasılığı nedir? Burada tamamen yeni olanaklar açılıyor.

Gelecekte, yapay zeka acil serviste ilk teşhisle ilgilenecek mi?

Bu konuda spekülasyon yapmak istemiyorum. Ancak, bulguları girdiğiniz ve ardından olası teşhisi adlandırdığınız programlar zaten var. ChatGPT’de olduğu gibi, en son çalışma sonuçları ve diğer bilgiler yakında eklenebilir. Yakında bir hastanın semptomlarını, bulgularını ve önceki tedavilerini sözlü olarak açıkladığı ve ardından hastalığının bir değerlendirmesini ve hatta AI’dan olası tedavi önerilerini aldığı programlar olacağını varsayıyorum.

Orada bir tehlike yatıyor. AI’nın yaşamı tehdit eden herhangi bir yanlış teşhis vermeyeceğini bana kim garanti edebilir?

ChatGPT gibi AI sistemlerinin sağlık hizmetlerinde kullanımını kesinlikle düzenlememiz gerekiyor. Doğrulanmış ve güvenilir olmalıdırlar. Ayrıca verilerin kötüye kullanılamayacağından emin olmamız gerekir. Dijital hasta dosyasının bir parçası olarak Alman hastaların verilerini mükemmel bir şekilde koruduğumuz bir durum olmamalı, ancak aynı veriler Amerikan şirketleri tarafından ticari AI sohbet uygulamaları yardımıyla kullanılıyor ve muhtemelen kötüye kullanılıyor. Bu nedenle, Almanya’da daha fazla AI araştırmasını kendi elimize almayı tercih ederim.

ChatGPT’yi sağlık hizmetleri alanında nasıl düzenlemeyi düşünüyorsunuz?

Her şeyden önce acele etmeliyiz: ChatGPT ve diğer AI botları, bu uygulamalar geliştirildiğinde hastalar için muhtemelen son derece çekici olacaktır. Birçoğu bunu kullanmak isteyecektir. Benim endişem, bu şekilde internette tamamen düzenlenmemiş çılgın bir teklifin gelişeceğidir. Orada harekete geçme ihtiyacı görüyorum.

Bakım robotları, demans hastaları için yapay zeka kontrollü doldurulmuş hayvanlar: Bu, Almanya’da standart haline gelecek mi?

Faydaya bağlıdır. Demanslı yaşlı kadını eğlendiren insansı robot – bunlar değerli gelişmeler değil. Öte yandan, WiFi’nin tüm bakım tesislerinde dijital verilerle çalışabilecek kadar iyi çalışması daha yardımcı olacaktır.

Dijital sağlık uygulamaları büyüyen bir pazar. Almanya potansiyeli kullanıyor mu?

Yolumuz iyi. Ancak yanlış bir güvenlik duygusu varsaymamalıyız. ABD, Çin, Kanada, İsrail ve Büyük Britanya ilerliyor ve Almanya’yı hızla geçebilir. Yapay zekaya yapılan yatırımlar söz konusu olduğunda, şimdiden geride kalıyoruz: Yapay zekaya yapılan küresel yatırımların yalnızca yaklaşık yüzde biri Almanya’da son buluyor. Eğilim ancak uluslararası düzeyde rekabetçi bir veri altyapımız ve hem üniversite hem de özel araştırmaların bu verilere erişmesine izin veren yasal çerçeveye sahip olduğumuzda tersine dönecektir. Bununla ilgilenmeliyiz.