Ergin Ataman: “Şampiyon olmak için gidiyoruz”

Hasan

Member
Anadolu Efes, Almanya’nın Köln kentinde 28-30 Mayıs tarihleri içinde yapılacak olan THY Euroleague 2021 Final-Four için Almanya’ya gitti. Lacivert-beyazlı kadro, Almanya’ya gitmek üzere geldiği İstanbul Havaalanı’nda havaalanı işletmecisi İGA tarafınca İGA Lounge’da sürpriz bir uğurlama tertibi ile karşılandı.

Rövanşı almak istiyoruz

Düzenlenen tertibin akabinde Anadolu Efes Başantrenörü Ergin Ataman ve ekip kaptanı Doğuş Balbay, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ergin Ataman, kupayı Türkiye’ye getirmek istediklerini aktararak, “İstanbul Havaalanımızın İGA Lounge tesisleri onlara hayli teşekkür ediyorum. Tüm Türkiye gururla Anadolu Efes’i takip ediyor bunu biliyorum. İnşallah her insanın beklentisi olan kupayı getirmeye çalışacağız fakat rakiplerimiz de şiddetli. Birinci evvel 2019’un rövanşını almamız gerekiyor. Finalde CSKA’ya kaybetmiştik. CSKA’yı cuma akşamı yenmeyi başarırsak inşallah finalde de şampiyonluk için son ana kadar gayret edeceğiz. Hepimiz hazırız. Bunu hak ediyoruz fakat bunu alana yansıtmamız gerekiyor” biçiminde konuştu.

“Avrupa’nın en değerli basketbol kadrolarından biri haline geldik”

Son 3 dönemdir Avrupa’daki başarılı bir grafik çizdiklerinin altını çizen tecrübeli başantrenör, “Şimdi biz son 3 dönemdir Euroleague’in en epeyce kazanan kadrosuyuz. CSKA Moskova ile bir arada. Biz şu anda Avrupa’nın en üst basketbol tertibinde tepedeyiz. 2019’da final oynadık biliyorsunuz. Geçtiğimiz dönem ligi domine ederken dönem iptal edildi. Fakat bu dönem artık sonuna geldik. 39 maçlık bir maraton sonunda biz bu finale kalmaya hak kazandık. Artık bunu taçlandırmak istiyoruz fakat şu anda bulunduğumuz yer bana bakılırsa Avrupa’nın en saygın basketbol ekiplerinden biri haline geldik. Bunu evvela Final-Fourda bir kupayla taçlandırırız. daha sonrasında da bu türlü devam edecektir mutlaka” açıklamasını yaptı.

“Şampiyon olmak için gidiyoruz”

Almanya’ya sakatlık olmadan tam takım halinde gittiklerini belirten Ataman, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Biz 2019’da finale çıkmadan evvel bu biçimde Euroleague’in sonuncu grubuyduk. Sürpriz kadro olarak kalmıştık. Hiç kimse bunu beklemiyordu. Orada bir adım daha geçip yarı finalde final oynamayı başardık. Finali de son 2 dakikaya gdolayıp son 2 dakikada kaybetmiştik. Euroleague’in en çok maç kazanan kadrosuyuz. Biz bu Final-Four’a şampiyon olmak için gidiyoruz. İnşallah Allah bize yardım eder. 3 gün daha idman yapacağız. Rastgele bir sakatımız yok. İnşallah son anda bir sakatlık sorunu çıkmaz.”

Doğuş Balbay: “Umarım galip gelen taraf biz oluruz”

Lacivert-beyazlı kadronun kaptanı Doğuş Balbay ise İGA’ya yaptığı sürpriz uğurlama için epey teşekkür ederek, “Bugün inanılmaz bir uğurlama ile bizi Almanya’ya uğurluyorlar. Önümüzde 2 maç var ve ikisi de final havasında olacak. Bunların telafisi yok. En yeterli biçimde hazırlanacağız. Birincisi CSKA maçı. En yeterli biçimde hazırlanıp inşallah sakatlıksız bir biçimde o maça çıkacağız ve çabamızı vereceğiz. 2019’da onlara finalde kaybetmiştik lakin onlar şu anda farklı bir grup. Biz de çekirdek takımımızı koruduk. Onun avantajı var. Umarım galip gelen taraf biz oluruz” sözlerini kullandı.

Açıklamaların akabinde Anadolu Efes Kulübü Lideri Tuncay Özilhan, İGA Havalimanı işletmecisi İcra Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu’ya forma ikram etti.

Anadolu Efes’in Final Four 2021’deki takımı ise şöyle olacak:

0 – Shane Larkin
1 – Rodrigue Beaubois
2 – Chris Singleton
3 – Yiğitcan Saybir
4 – Doğuş Balbay (Kaptan)
8 – Tolga Geçim
11 – Erten Gazi
15 – Sertaç Ulu
18 – Adrien Moerman
19 – Buğrahan Tuncer
21 – Tibor Pleiss