Erzincan’ın tek bayan bakır ustası oldu

Lorenrot

New member
Erzincan’da yaşayan evli ve iki çocuk annesi Meryem Yıldız, bakırcılık sanatına duyduğu ilgiden dolayı Erzincan Belediyesi Meslek Edindirme ve Eğitim Kurslarında (ERMEK) bakırcılık kursuna başvurdu.

6 yıl boyunca azmeden ve zorluklardan yılmayan Yıldız, hocalarından aldığı eğitimle bakır işlemeciliğini öğrendi. Geçirdiği şiddetli süreçte hocalarının da yardımı ile ilgi duyduğu bakır işlemeciliği sanatında Erzincan’ın tek bayan bakır sürece ustası olan Meryem Yıldız, şimdilerde bakır işlemeciliğini öğrendiği kursta öğrencilerine kurs veriyor.

“SABIR İSTEYEN, EMEK İSTEYEN BİR SÜREÇ”

Bakır işlemeciliğinin güç bir müddetç olduğunu söz eden Meryem Yıldız, “Bakırcılık Erzincan’da geçmiş bir kültüre sahip. Bende bakırcılık sanatına ilgi duyduğum için 6 yıl evvel kursa başvurdum. Müracaatım kabul edildi. Erzincan’ın en uygun ustalarından Mehmet Ali Bağdaş hocamızın yanında çalışmaya da başladım. Bu süreç benim için nitekim sıkıntı bir müddetçti. çabucak sonrasında 6 yıl içerisinde bütün detayları öğrenerek kurs vermeye başladım. Öğrencilerimize kurs veriyorum. Tabi ki bu süreç güç bir müddetç. Sabır isteyen emek isteyen bir müddetç ancak bende kendimi yetiştirdiğime inanıyorum. Diyebilirim ki Erzincan’da tek bakır işlemecisi bayan ustası benim. Kursta hoş vakitler geçiriyoruz. Yeni arkadaşlarla tanışıyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA