Genco Erkal alkışlarla hakim karşısında: Mizah var, hakaret yok

Captain123

Global Mod
Global Mod
Tiyatro sanatkarı Genco Erkal hakkında, toplumsal medya paylaşımları niçiniyle, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar mahpus istemiyle açılan davanın birinci duruşması başladı. Erkal, İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya avukatları ile gitti.

Erkal’a dayanak olmak için piyanist Fazıl Say, Ece Dağıstan, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP Milletvekili Ahmet Şık, Erkal’ın dostları ve hukukçular da duruşmaya geldi.

Genco Erkal ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya mahkeme hâkimi ‘duruşma salonunun küçük olması’ ve Covid-19 nedeni öne sürülerek basın ve izleyici salona almadı. Avukat Turgut Kazan duruma itiraz ederek, “Biz bu biçimde olacağını belirterek sizden büyük salon talep ettik” dedi. Mahkeme hâkimi, “Şu an bu ortam hem yargılama açısından birebir vakitte pandemi açısından sağlıklı değil. Avukatlar ve sanık ile bir gazeteci kalsın geri kalan dışarıya çıksın” diye konuşurken CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Ben çıkmayacağım adil yargılama hakkı gereği duruşmayı izleyeceğim” sözlerini kullandı. TİP Milletvekili Ahmet Şık da, “Eğer sağlıklı bir karar almak istiyorsanız yargılamayı yapmadan beraat yapmalısınız. Mahkeme salonlarında sıhhat değil hukuk tartışılır” dedi.

Erkal alkışlar eşliğinde duruşma salona girdi. Hâkim, içeriye giremeyen basın ve izleyicilerin takip edebilmesi için “duruşma salonunun kapısı açık kalsın” dedi. Genco Erkal’ın kimlik tespiti yapıldı. Hâkim, Genco Erkal hakkında düzenlenen iddianameyi özetledikten daha sonra Erkal, yargılamaya mevzu edilen tweetlerinde hakaret ögesi olmadığını söylemiş oldu.

Erkal, “Ayder Yaylası ile ilgili paylaşımla başlayayım. Bu iktidarın tabiat ile ortası pek sağlıklı olmamıştır. İnşaat ve beton aşkı tabiat sevgisinin önüne geçmiştir. Erdoğan’ın diploması ile ilgili yaptığım paylaşım. Bir heyet, diplomanın paylaşılması isteğini ‘özel ömrün gizliliği’ kapsamında pahalandı. Bugüne kadar hiç bir Cumhurbaşkanımızın diploması tartışma konusu olmamıştı. Hepsi devlet arşivinde yerini aldı. Açık ve netti. Bu diplomayı nazaranlim diyorum. Mizahi bir söz var bu tweette. İroniktir. Ancak neresi hakaret sayılabilir anlamıyorum doğrusu. Üçüncü tweetim ise çobanlıkla ilgili, ben çağdaş toplum özgür bireylerden oluşur, ben sürünün bir modülü olmayı reddediyorum. Ben Türk tarzı başkanlık sistemini eleştiriyorum, sağlıklı olmadığını düşünüyorum, aslına bakarsanız politik ve ekonomik durum da bunu gösteriyor. Sonuç olarak, cumhurbaşkanı hakaret hatasından bu kadar beşere dava açılmasını tabir özgürlüğü üzerine kurulan önemli bir baskı olarak görüyorum. İsteniyor ki kimse ses çıkarmasın, herkes itaat etsin. İnsan hakları uyarınca bu kabahatin kaldırılması gerekir, takdir sizindir” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, “Suça husus paylaşımlarda alenen hakaret vardır. Gerçek olgular üzerinden yapılmayan tenkitlerle sonlar aşılmıştır. Müvekkilimin kişilik hakları ziyan görmüştür. Sanığın cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

DAVA ERTELENDİ

Mahkeme, temel hakkındaki savunmasını sunması için belgenin savcılığa gönderilmesine karar vererek davayı 11 Mart 2022 saat 09.30’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Genco Erkal hakkında, bir kişinin ihbar e-postasıyla başlatılan soruşturma kapsamında, Ayder Yaylası’nın betonlaşmasına reaksiyon gösteren bir tweeti ile Cumhurbaşkanı’nın diplomasını sorgulayan ve Başkanlık sistemini eleştiren 2016 yılına ilişkin 2 adet toplumsal medya paylaşımı sebebiyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” savıyla iddianame düzenlenmişti. Genco Erkal’ın 4 yıl 2 aya kadar mahpus istemiyle yargılanmasına karar verilmişti.

’25 KASIM SABAHI BU ADRESTEYİM’

Erkal, 23 Kasım’da toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “25 Kasım sabahı bu adresteyim. 16. Asliye Ceza Mahkemesi” dedi.

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasıyla 4 yıl 2 aya kadar mahpus istemiyle yargılanan sanatçı Erkal, geçtiğimiz günlerde toplumsal medyadan “Suçum, Cumhurbaşkanının diplomasını sorgulamak, kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek” paylaşımını yaptı. Erkal, “25 Kasım günü Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılanıyorum. Hatam, Twitter paylaşımlarımda, 1-Cumhurbaşkanı’nın diplomasını sorgulamak. 2-Kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek. 3-Ayder Yaylası’ndaki yapılaşma teşebbüsüne karşı çıkmak. 4-Türk yöntemi başkanlık sistemini eleştirmek” tabirlerini kullandı.

FAZIL SAY: ORADAYIZ

Genco Erkal’ın duruşması için dayanışma daveti yapan piyanist Fazıl Say Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, “2013’te ‘Twitter’da retweet’lediklerimden dolayı 10 ay mahpus kararın ertelenmesi cezası’ çıkmıştı. İnsan yalnız hissediyor. Ümitsizliğe kapılıyor. Genco Erkal’da bu olmasın. 25 Kasım saat 10.20’de biz orada olacağız. Hepimiz olalım. Genco sanatın kıymetlisidir” yazdı.