Halil Sezai’ye ‘alenen hakaret’ cürmünden mahpus cezası

Captain123

Global Mod
Global Mod
DUVAR- İstanbul Tuzla’da 15 Eylül 2020 tarihinde, komşusu Hüseyin Meriç’i darp ettiği nedeni öne sürülerek 1 yıl 11 ay 17 gün mahpus cezası alan oyuncu ve müzikçi Halil Sezai Paracıkoğlu, 18 Temmuz 2021 tarihindeki konserinde söylemiş olduği kelamlar niçiniyle ‘alenen hakaret’ cürmünden 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezası talebiyle hakim karşısına çıktı. Davayı karara bağlayan mahkeme, Paracıkoğlu’na ‘alenen hakaret’ cürmünden 4 ay 25 gün mahpus cezası verdi.

‘İSTİNAFA GİDECEĞİZ’

Cumhuriyet’ten Berfin İnetaş’ın haberine nazaran, Paracıkoğlu’nun avukatı Ahmet Gürel, şu sözleri kullandı:

“Müvekkilim hiç bir surette müştekiye hakaret etme kastı taşımadan sırf seyircileri ile sohbet etmiş, müştekinin uygun bir insan olmadığını lisana getirmiştir. Hakikaten evrak kapsamında da müvekkilimin atılı cürmü işlediğine dair ve kelam konusu görüntü içeriğine ait, kendi samimi beyanı haricinde rastgele bir kanıt yoktur. Lakin mahkemece bu konularda hiç bir değerlendirmede bulunulmadan mahpus cezası verilmiştir. Kelam konusu sonucu hiç bir surette kabul etmiyoruz, istinaf kanun yoluna başvuracağız.”

‘BU İNSANI ARAŞTIRIN’

Duruşma daha sonrasında açıklama yapan Halil Sezai, “Bir sene evvel konserde bir konuşmamdan dolayı ‘hakaret’ davası açıldı. Biz bu durumlara alıştık. Zira bir şiir yazıyorum ‘Yok beni tehdit etti’. Klip çekiyorum ‘Beni öldürmeye teşebbüs etti’. Bir müzik kelamı paylaşıyorum dava oluyor. Gelip gidiyoruz işte. Aslında fazlaca fazla şey söylemek isterim fakat bana yasak var, söyleyemiyorum. Araştırmanızı öneririm. Bu insan kimdir. Olağan kurallarda sıradan alelade bir komşu olarak bahsedilen bu İranlı iş adamının kimlerle çalıştığı, aile hayatını, nasıl bir insan olduğu, aslında ne kadar yansıtıldığı, tam karşıtı bir insan olduğunu araştırın lütfen. Ben vakti geldiğinde açıklayacağım aslına bakarsanız” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)