Huawei, Android Yerine Kullanacağı HarmonyOS’u Bu Tarihte Tanıtacak

celikci

New member
Geçtiğimiz haftalarda Huawei HarmonyOS hakkında birfazlaca resmi haber duyduğumuz üzere bunun yanında epey sayıda söylentiyle de karşılaştık. Bunlardan hangisi hakikat hangisi değil derken sonunda beklenen en resmi açıklama geldi: Huawei, HarmonyOS’i 2 Haziran’da tanıtacak.

Huawei’nin Google ile yaşadığı sorun ile başlayan ve ardından şirketin kendi işletim sistemini yazmasına kadar devam eden sürecin artık sonuna gelmiş bulunuyor. Şirket, epeyce yakında kendi işletim sistemine geçiş yapacak ve bu biçimdece bir periyodun sonu da gelmiş olacak.

HuaweiCentral tarafınca yapılan paylaşımda HarmonyOS için 2 Haziran tarihine işaret edilirken, işletim sisteminin bilgileri şimdiden merak ediliyor. HarmonyOS’e sahip olarak piyasaya çıkacağı söylenen 2 aygıt da “söylentilerde” aşikâr olmuş durumda. Huawei MatePad Pro 2 ve Huawei Watch 3, HarmonyOS işletim sistemi ile gelecek birinci aygıtlar olacaklar. Lakin bu bilgi çabucak hemen resmiyet kazanmış değil.

Aslında Huawei, HarmonyOS’i çeşitli aygıtlarda şu an kullanıyor. Kimi televizyonlarında kullanılan HarmonyOS, akıllı telefon ve saat üzere aygıtlarda ise şimdilik yer almadı. 2 Haziran’da yapılacak tanıtımla birlikte bunu da görmüş olacağız.

Öte yandan çeşitli söylentilere göre Huawei, HarmonyOS işletim sistemini öbür evvelki kuşak akıllı telefonlarına da güncellemelerle sunacak.