İnternetim fazlaca yavaş: En yeterli 5 internet hızlandırma yöntemi!

semaver

New member
İnternetim fazlaca yavaş: En yeterli 5 internet hızlandırma yöntemi!
Konutta, ofiste yahut taşınabilir aygıtlarınızda kullandığınız internet suratından mutlu değil misiniz? Görüntü izlerken yahut Zoom görüşmesi yaparken takılmalardan bıktıysanız, yalnız olmayabilirsiniz. Pekala birkaç adımda internet hızlandırma nasıl yapılır?

Standart olarak internet sitelerine erişmek için en az 1 Mbps bant genişliğinde bir internet suratına sahip olmanız önerilir. Bilgisayarınızda yahut cep telefonunuzda yavaş temas olduğunu fark ederseniz, internetinizi hızlandırmak için aşağıdaki formları deneyebilirsiniz.

İnternet hızlandırma nasıl yapılır? (2022)

İnternet suratınızı test etmek
, temasınızı görmek için düzgün bir başlangıç noktası olacaktır. Sürat testi için kullanabileceğiniz farklı araçlar ve siteler bulunuyor olsa da, Speedtest.net üzerinden kolaylıkla ölçüm yapabilirsiniz. Sitede tek yapmanız gereken “Go” yazan butona tıklamaktır.

Test kararında ortaya çıkan kıymetler içinden indirme/yükleme kısmına dikkat etmeniz gerekmektedir. İndirme, internetteki bir sunucudan aygıtınıza saniyede ne kadar bilgi çekebileceğinizi gösterir. Yükleme ise aygıtınızdan internet sunucularına saniyede ne kadar data göndereceğinizi yansıtır.

Router ve modemi bir daha başlatın

Teknolojik aygıtların değişmez tahlil yollarından biri kapatıp açmak olabilir. Tıpkı durum internet dağıtıcısı olarak kullandığınız modem yahut router’da da geçerlidir. Aşağıdakileri yaparak yönlendiricinizi bir daha başlatabilirsiniz:

• Adım 1: Modem yahut router’ı kapatın.
  • Adım 2: Güç kablosunu çıkarın.
  • Adım 3: 10 – 20 saniye bekleyin.
  • Adım 4: Güç kablosunu takın.
  • Adım 5: tekrar açın ve internetin bir daha bağlanmasını bekleyin.
Modemi kapatıp açmak; önbelleğe alınmış dataları ve gerekli olmayan art plan süreçlerini temizler. Ayrıyeten ISS ile irtibatınızı canlandırmanın da en sıradan yoludur.

Modemin yahut router’ın yerini değiştirin

Modem ve router sinyallerinin; duvar ve kapı üzere fizikî pürüzler tarafınca engellenebileceğini yahut yavaşlatılabileceğini duymuş olmalısınız. Bundan dolayı modemi farklı bir pozisyona taşımak, daha güzel sinyal kalitesi ve daha yüksek sürat sağlayabilir.

Modemin yerini değiştirmek her vakit kolay olmayacaktır. Hem internet birebir vakitte elektrik tesisatı bu duruma müsaade vermeyebilir. Bundan dolayı da -eğer kullanmıyorsanız- router satın almayı tercih edebilirsiniz (önerilerimiz içinbu yazımıza gidin).

Modeme bağlı aygıtları denetim edin

Daha düzgün internet kontağı
için gerekli olmayan tüm aygıtları ağınızdan çıkarmayı deneyin. İnternet bant genişliğini kullanma potansiyeline sahip eski telefonlar yahut unutulmuş tablet bilgisayarları göz arkası etmemelisiniz.

Bunun için iki farklı formül bulunmaktadır. Birincisi, şayet modeminiz için geliştirilmiş bir uygulama var ise ağınıza bağlı tüm aygıtları görüntüleyebilir ve ağdan atabilirsiniz. İkincisi ise internet ağınızın Wi-Fi şifresini değiştirmek olacaktır (nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazımıza gidin).

Wi-Fi yerine ethernet kablosu kullanmayı deneyin

Günümüz teknoloji dünyasında kablosuz yaşamaya alışmış olsak da, kablolu kontağın her vakit daha uygun olduğunu bilmelisiniz. ISS’in sağladığı en yüksek internet suratına ulaşmak istiyorsanız, ethernet kablosu kullanmak gerçek olacaktır.

Kablo ile alacağınız irtibat hem daha süratli birebir vakitte fazlaca daha inançlı olma potansiyeline sahiptir. Kablolu ilişkiyi, akıllı TV yahut oyun oynayacağınız bilgisayarda kullanmayı tercih edebilirsiniz.

İnternet planını yahut ISS’i değiştirin

Tüm sistemler içinde tahminen de en işe yarayacak olanı internet planını sorgulamak olabilir. Yaşadığınız yerin altyapısı her firma için tıpkı kararı vermeyebilir. Bundan dolayı şayet internet firmasından mutluysanız, evvel planınızı değiştirmeyi düşünün. Lakin farklı firmaların yeni müşteriler için sunduğu avantajları göz gerisi etmemek gerekiyor.

Ayrıyeten ISS’ten sürat sıkıntılarınız hakkında bilgi almayı da deneyebilirsiniz. Sorun gidermenize yardımcı olmanın yanı sıra, gereksinimleriniz için daha güzel bir plan önerebilirler.

Pekala siz bu internet hızlandırma ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.