Kendi imkanlarıyla kurdu! Meskeninin elektriğini kendi üretiyor

Lorenrot

New member
Bayburt Üniversitesinde şube müdürü olarak vazife yapan Kaçhan, elektrik üretim sistemlerine merakı ötürüsıyla meskeninde erekli elektriği üretebilmek için araştırma yaptı.

İnternette de elektrik üretiminde rüzgar türbin sistemlerini ve nasıl kullanıldıklarını inceleyen Kaçhan, kendine has biçimleri de uygulayarak yaptığı rüzgar türbini ve güneş güç sistemini test ettikten daha sonra Zahit Mahallesi’nde yaşadığı meskenin balkonuna yerleştirdi.

Kaçhan, 8 kanatlı, zıt taraflı dönebilen ve içerisinde rüzgar tutucuların da bulunduğu güç sistemi ile güneş panelini kullanarak üretmeyi başardığı elektrikle günlük konut muhtaçlıklarının bir kısmını karşılıyor.

“GÜNEŞ VE RÜZGARIN OLDUĞU HER YERDE KULLANILABİLİR”

Sinan Kaçhan, AA muhabirine, çocukluğundan beri elektronik eşyalara ilgisi olduğunu söylemiş oldu.

Yaklaşık 4 yıl çalışarak, elektriğe muhtaçlık duyulan her yerde kullanılabilecek eser tasarladığını anlatan Kaçhan, ” ‘Kendi kendime elektrik üretebilir miyim?’ diye yola çıktım. Biroldukca kademeden geçtim. Dikey eksenli, zıt istikametli dönen rüzgar türbini tasarladım. Şu anda konutumda bunu günlük işlerde kullanabiliyorum.” dedi.

Kaçhan, evvelce, elektriğe muhtaçlık olduğu biçimde ulaşmanın mümkün olmadığı yerlerde kullanabilmek düşünesiyle hareket ettiğini belirterek, “ondan sonrasında bu projeyi geliştirdim. Bu eser elektrik muhtaçlığı olan fakat elektriğin olmadığı her yerde kullanılacak biçimde tasarlandı.” diye konuştu.

Konutunda, 12 ve 24 volt olacak biçimde iki başka üretim kapasitesine sahip donanımı tasarladığını tabir eden Kaçhan, şöyleki devam etti:

“12 voltluk sistemi portatif için tasarladım. Bir metreküplük küçük sera hazırladım. Seranın ısıtması ve aydınlatması için kullanıyorum. Onda 200 vatlık rüzgar gülü, 100 vatlık güneş panelini birlikte kullanarak elektrik üretimi ve depolama dönüştürmesini yaptım. Hibrit bir sistem, bunu konutumda kurduğum küçük serada kullanıyorum. 24 voltluk sistemde de günlük mutfak araç gereçleri kullanabiliyorum. Elektrik kesildiği vakit da dahil tüm konutun elektriğini buradan kullanabiliyorum.”

Kaçhan, seyyar olarak da kullanılabilen aletle ilgili patent başvurusu yaptığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Bu aleti güneş ve rüzgarı olan karada ve denizde, balkonda, dağda bayırda muhtaçlık duyulacak her yerde kullanabiliriz. Çevreci bir alet. Global ısınmaya, tabiatta canların yok bulunmasına mahzur olmak için bu eseri kullanmak istiyorum. Geleceğimize, tüm canlılara yemyeşil, masmavi bir dünya bırakmak için bu aleti kullanmayı öneriyorum. hiç bir canlıya ziyan vermeyen, ses ve manzara kirliliği yapmayan bir alet. Patent müracaatımızı yaptık. Ön kademe ve öbür kademeleri geçtik, şu anda süreci tamamlamak için bekliyoruz. Ağustos ayında nasip olursa patenti almış olacağız.”

KAYNAK: AA