Kızılay kara yolu ile birinci yardım konvoyunu Afganistan’a ulaştırdı

Felaket

New member
Kızılay kara yolu ile birinci yardım konvoyunu Afganistan’a ulaştırdı Türk Kızılay, bölgede yaşanan iç karışıklıklar sebebiyle yerlerinden edilerek Tahhar, Kunduz, Badahşan, Herat, Gazni ve Lagman vilayetlerinden başşehir Kabil’e göç etmek durumunda kalan 16 bin Afgan vatandaşının bir aylık besin muhtaçlığını karşılamak üzere Pakistan üzerinden 2 TIR’lık sevkiyatı gerçekleştirdi.

1 Mayıs 2021 tarihi prestijiyle NATO askerlerinin bölgeden çekilmeye başlamasının akabinde muhalif kümelerin ülkede denetimi ele geçirmesiyle 300 bin Afgan aile iç göçe maruz kaldı. Binlerce kişi de komşu ülkelere sığındı. Türk Kızılay ise Afgan Kızılayı ile imzalanan mutabakat zaptı doğrultusunda bölgede bulunan delegasyonu aracılığıyla muhtaçlık sahiplerine insani yardım ulaştırmayı sürdürüyor.

Kızılay, Afganistan’a 3. sevkiyatı gerçekleştirdi

Bilhassa binlerce insanın Afganistan’ın Tahhar, Kunduz, Badahşan, Herat, Gazni ve Lagman vilayetlerinden başşehir Kabil’e göç etmek durumunda kalması üzerine harekete geçen Türk Kızılay, daha evvel Afgan Kızılayı iş birliğiyle gerçekleştirdiği iki besin yardımı sevkiyatının akabinde bu kere de Pakistan üzerinden bir insani yardım konvoyu gönderdi. Türk Kızılay koordinesinde Pakistan ve Afgan Kızılayı iş birlikleriyle hazırlanan ve Torkham Hudut Kapısından gerçekleştirilen 2 TIR’dan oluşan yaklaşık 33 tonluk besin sevkiyatı ile 16 bin civarında gereksinim sahibine ulaşılması hedefleniyor.

Genel Lider Kınık, “İnsani yardımlarımızı Afganistan’ın her noktasına ulaştırabiliyoruz”

Afganistan’daki insani yardım çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Türk Kızılay Genel Lideri, Milletlerarası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) Lider Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, “Şu an ülkede yaklaşık 18-18.5 milyon insan yardıma muhtaç. 2018’den bu yana delegasyonumuz orada faaliyet gösteriyor. 5 kişilik bir işçimiz var. Merkez ofisimiz Kabil’de. Şu an rastgele bir sorun olmaksızın iş birliği halinde insani yardımlarımızı Afganistan’ın her noktasına ulaştırabiliyoruz. Besinler Pakistan’dan temin ediliyor. Türkiye’den gönderilmesi konusunda da şu anda bir çalışma var. Hangi kanaldan uygun koşullarda yardım materyali bulursak göndereceğiz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı