Mehmet Günahsız Süer’in Roboski fotoğrafına LFI mükafatı

Captain123

Global Mod
Global Mod
Diyarbakırlı fotoğraf sanatkarı ve özgür gazeteci Mehmet Temiz Süer, fotoğraf makinesi markası Leica’nın mecmuası Leica Magazine (LFI) ile BarTur Fotoğraf Mükafatları tarafınca düzenlenen Yılın Foto Muhabiri Yarışması’nda, 2011 yılında meydana gelen Roboski katliamından daha sonra köyde çektiği ve katliamda öldürülen çocuklarının fotoğraflarını gösteren annelerin fotoğrafıyla “İnsanlığın Yüzleri” kategorisinde ikincilik mükafatını kazandı.

Yarışmada, Ukrayna ve Afganistan’daki çatışmalardan ve insan göçlerinden çekilen fotoğraflar öne çıkarak birincilik mükafatlarını kazandı. Birebir kategoride fotoğrafçı Ron Haviv’in, Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky’i loş ve boş bir odada tavana bakarken gösteren fotoğrafı da Heyet Özel mükafatını kazandı.

Mehmet Günahsız Süer

ÖDÜL ALAN FOTOĞRAFLAR SERGİLENECEK

Yarışmaya bu yıl 80 ülkeden yaklaşık 5 bin fotoğrafçının 12 bin 700 kadar fotoğrafla katıldığı belirtildi. Ödül kazanan fotoğraflar önümüzdeki yıl evvel Almanya’nın Berlin kentindeki F3 Freiraum Für Fotografie müzesinin galerisinde, sonrasındasında da iki Avrupa ülkesinde daha sergilenecek.

‘FOTOĞRAFLARI ISTIRAPLA ÇEKTİM’

Fotoğrafçı Süer, bir yandan son bir yıl ortasında üçüncü kıymetli bir mükafatı kazanmanın memnunluğunu, başka yandan ise Roboski olayı ve bu fotoğrafı çektiği gün gördükleri karşısında duyduğu büyük üzüntüyü yaşadığını belirtti. Süer, “Acı hadiseden birkaç gün daha sonra bir küme arkadaşımla birlikte Roboski köyüne giderek ailelere başsağlığı diledik, acılarını paylaştık. Mezarlıkta ve meskenlerden çok sayıda fotoğraf çekerek ailelerin acısını belgeledim. Fotoğrafları büyük bir ıstırap ortasında çektim” dedi.