Mouse DPI kıymeti nasıl öğrenilir? (Fare hassasiyeti öğrenme)

semaver

New member
Mouse DPI kıymeti nasıl öğrenilir? (Fare hassasiyeti öğrenme)
Mouse, bilgisayar kullanması için gerekli olan en temel etraf ünitelerinden biridir. Bu yüzden mouse hassasiyetini, farklı gereksinimlere bakılırsa değiştirmek gerekebilir. Pekala mouse DPI bedeli öğrenme ve farklı bedeller atama nasıl yapılır?

Dots per inch (DPI), mouse’un hareket hassasiyetini belirleyen bir tabirdir. Daha yüksek DPI kıymetlerine sahip mouse’lar birebir hareketle ekran üzerinden daha fazla yol alabilir. Bilhassa nişancı oyunlarında kıymetli olan bu hassasiyet, mühendislik programlarında da dikkat edilen bir kriterdir.

Mouse DPI pahası öğrenme nasıl yapılır?

Mouse hassasiyeti
, imlecinizi hareket ettirirken en küçük hareketleri bile daha gerçek bir biçimde yapmanıza yardımcı olur. Grafik dizayncılar, CAD dizayncıları, mimarlar ve bilgisayar üzerinde çalışan bireyler DPI hassasiyetini göz arkası etmemelidir.

Mouse üreticisinin web sitesini denetim edin

Kullandığınız etraf üniteleriyle ilgili yanlışsız bilgiyi öğrenmenin en kolay yolu üreticinin web sitesini ziyaret etmektir. Marka ve modeliniz için yapacağınız arama ile DPI bedellerini listeleyen teknik özellik sayfasını bulabilirsiniz.

Ayrıyeten kimi tanınan modeller için Google’dan yardım alabilirsiniz. Örneğin Logitech Pro oyun mouse’u modelleri için bir Google araması yaparsanız, teknik özellikler listesinde DPI numarasının da yer aldığını gözlemleyebilirsiniz.

Mouse yazılımını kullanın

Yüksek fonksiyonlu farelerin DPI’ını denetim etmek için üreticiler tarafınca sunulan yazılımlara göz atabilirsiniz. Bu denetim uygulamaları yardımıyla DPI’yi denetim etme, hassasiyeti düzenleme, düğme ayarlarını yönetme ve üzere farklı mouse ayarlarını yönetebilirsiniz.

Örneğin, Logitech kullanıcılarının tercih edebileceği Logitech G Hub isimli bir denetim aracı bulunmaktadır. Her markanın kendine özel bir yazılımı olabileceğini ve farklı markanın yazılımını desteklemeyeceğini de göz gerisi etmeniz gerekir. Şayet fareniz bu çeşit bir yazılıma sahipse çeşitli ayarlamaları basitçe yapabilirsiniz.

Çevrimiçi mouse DPI ölçme siteleri

Web siteleri üzerinden mouse’un DPI pahasını hesaplamanız mümkündür. Kimi DPI hesaplayıcı siteler, farenizi hassasiyetini kolay bir biçimde ölçmenize yardımcı olacaktır.

• Adım 1: Öncelikle siteye gitmek için bu ilişkiye tıklayın.
  • Adım 2: Maksat aralık olarak 1 pahasını ve ünite olarak inç’i seçin. Öbür ayarları değiştirmeden bırakın.
  • Adım 3: Kırmızı renkli artı işareti nazaranceksiniz. Farenizi düz bir tabana yerleştirdikten daha sonra, kırmızı artı işaretini 1 inç’e ulaşana kadar sağa hakikat hareket ettirin.
Ekranda yer alan “Actual DPI” pahası mouse’unuzun hassasiyetini göstermektedir.

Fare hassasiyeti nasıl değiştirilir?

Logitech G Hub üzere kimi mouse yazılımlarında DPI ayarlama seçeneği bulunur, lakin bunu hem de Windows 10 Kontrol Masası’ndan da kolay kolay yapabilirsiniz.

• Adım 1: Kontrol Masası’na gidin.
  • Adım 2: Donanım ve Ses > Aygıtlar ve Yazıcılar > Fare yolunu izleyin.
  • Adım 3: Sağ tarafta yer alan Ek fare seçenekleri sekmesine tıklayın.
  • Adım 4: Üst tarafta yer alan İşaretçi Seçenekleri sekmesine gidin.
  • Adım 5: Hareket kısmında size uygun olan ayara getirin.
Bu yolun dışında birden fazla mouse’ta fizikî bir DPI tuşu da bulunmaktadır. Bu tuş sayesinde DPI bedelini kademeli olarak artırıp azaltmak mümkündür. Ayrıyeten oyun içerisinde yahut çizim programlarında hassasiyet için kolaylık sağlar.

Pekala sizin Mouse DPI pahası öğrenmek için kullandığınız öbür yollar var mı? Fikirlerinizi yorum kısmından ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.