Müzikçi Halil Sezai’ye ‘hakaret’ten hapis cezası

Captain123

Global Mod
Global Mod
Tuzla’da sahne aldığı yerde komşusu Hüseyin Meriç’e yönelik söylemiş olduği kelamlar niçiniyle yargılanan Halil Sezai hakkında mahkeme sonucun deklare etti. Halil Sezai’nin birinci duruşmada ‘Hakaret’ hatasından 4 ay 25 gün mahpus cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Anadolu 33. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya sanık Halil Sezai Paracıkoğlu ve Hüseyin Meriç katıldı. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

‘AMACIM HAKARET ETMEK DEĞİLDİ’

DHA’nın haberine nazaran sanık Halil Sezai savunmasında, “Olay tarihinde bir konserim vardı. Konsere başlamadan evvel gelen dinleyicilerimle kısa bir konuşma yaparım. O günde dinleyicilerimle konuşma yaptım. Müşteki ile ortamızda evvelki bir hadiseden kaynaklı hasımlık bulunmaktadır. Aramızdaki olay yargı kademesine taşınmıştı. Bu olaydan bahsederken dinleyicilerimden biri ‘boş ver abi’ formunda konuştu. Bende dinleyicime yanıt verdim. Hedefim hakaret etmek değildi. Hatasızım beraatimi talep ederim” dedi.

Duruşmada kelam verilen Hüseyin Meriç, “Sanık bu olay öncesinde de bana yönelik toplumsal medya üzerinden birtakım hareketleri oldu. Ben bu olayı etrafımdan duydum. Sanıktan şikâyetçiyim” halinde konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanığı üzerine atılı “hakaret” hatasından 5 ay mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanık Paracıkoğlu’nun geleceği üstündeki muhtemel tesirlerini gözeterek cezayı 4 ay 25 güne indirdi.

NE OLMUŞTU?

Tuzla’da bir sitede 2 villayı sinema çekimi için kiralayan Paracıkoğlu ile yan villada yaşayan Hüseyin Meriç (66) içinde tartışma çıkmıştı.

Tartışma sırasında darbedildiğini belirten Meriç, Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Ofis Amirliğine şikayette bulunmuş, Paracıkoğlu, savcılıktaki sözünün akabinde çıkarıldığı hakimlikçe 17 Eylül 2020’de tutuklanmıştı.

Hakkında açılan dava kapsamında yargılanan Halil Sezai Paracıkoğlu, “silahla sıradan yaralama”, “hakaret”, “mala ziyan verme” ve “konut dokunulmazlığını ihlal” kabahatlerinden toplam 1 yıl 11 ay 17 gün mahpus cezasına çarptırılarak, 30 Ekim 2020’de tahliye edilmişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, kuşkulu Halil Sezai Paracıkoğlu’nun 18 Temmuz 2021’de verdiği bir konserde birebir müşteki hakkında söylemiş olduği kelamlar niçiniyle “alenen hakaret” kabahatinden 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti. (HABER MERKEZİ)