Müzisyen Cenk Şanlıoğlu’ndan single: Hummingbird

Captain123

Global Mod
Global Mod
Bestekar ve müzisyen Cenk Şanlıoğlu, “Hummingbird” isimli bir single yayınladı. “Hummingbird”e tüm dijital platformlardan ulaşılabiliyor.

SINGLE’DA MODİFİYE GİTAR KULLANILDI

Enstrümantal bir eser olan “Hummingbird”de kullanılan gitar, bir bariton gitar lakin Şanlıoğlu gitarı modifiye ettiği için dinleyiciler bariton gitara ilişkin bir ses duymuyor. Üç farklı enstrümanın tellerini, ikişerli kümeler halinde bu gitara takan Şanlıoğlu, akort sistemini de değiştirdi. Olağana göre daha uzun bir sapa sahip olan bu gitar, öbür bir ses aralığında dinleniyor.

Cenk Şanlıoğlu’nun bariton gitarında tıpkı oktavdaki rastgele bir nota 3 başka renkte duyulabiliyor. Bu durum dinleyicide, güya bir gitar değil de en az iki gitarı birebir anda dinliyormuş izlenimi yaratıyor. Şanlıoğlu bariton gitarın ses aralığı ve farklı tınısını anlatabilmek için yakın vakit içerisinde iki farklı single daha yayınlayacak.

‘YAPABİLECEKLERİMİZ, HAYAL GÜCÜMÜZLE SINIRLI’

20 yıldır çeşitli şekillerde müzik yapan Cenk Şanlıoğlu, farklı disiplinlerdeki müzikleri kendi müziğine entegre ediyor. Şanlıoğlu bu durumu, “Farklı coğrafyaların müziklerini birbirine harmanlamak benim için daima bir tutkuydu. Bariton gitarda ise üç farklı enstrümanı birbirine harmanlamaya çalıştım. yıllar uzunluğu duymak istediğim bir ses aralığını çıkarabilmenin memnunluğunu yaşıyorum. Daima kendi kendime ‘Yapabileceklerimiz, hayal gücümüzle sınırlı’ derim ve bariton gitardan çıkan tını da tam olarak bu cümlenin meyvesi benim için” diye tabir ediyor.

CENK ŞANLIOĞLU KİMDİR?

1994 yılından beri gitar çalan Cenk Şanlıoğlu, gitar müziği ve armoni üzerine kendini geliştirdi. 2000 yılından itibaren stüdyo müzisyenliği, 2005 yılından bu yana ise dizi ve sinema müzikleri, aranjörlük ve müzik direktörlüğü yapmaktadır. MESAM asil üyesidir.

Türkiye’deki şenliklerin yanı sıra; Avrupa’da İsviçre, Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika, Yunanistan; Asya ve Ortadoğu’da Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve İran’daki müzik şenliklerinde gitarist olarak yer almıştır. Şanlıoğlu, İngiliz sanatçı Sami Yusuf’un orkestrasında gitar çalıyor. beraberinde albümlerde, dizi ve sinema müziklerinde; bestekar, aranjör, müzik direktörü ve gitarist olarak çalışmalarına devam etmektedir. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)