Ressam Çiğdem Pektaş’ın ‘Devinimsel Bakış’ standı AKM’de

Captain123

Global Mod
Global Mod
Ressam Çiğdem Pektaş’ın yirminci şahsi ve karma standı “Devinimsel Bakış”, Atatürk Kültür Merkezi, İbrahim Çallı Sanat Galerisi’nde ziyaretçilerle buluşuyor. bayanın yüzsenelerdır devinsel sürecine 50 seçkiyle tanıklık etmeyi amaçlayan “Devinimsel Bakış”, 12 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Çiğdem Pektaş, pandemi devrinde yaptığı fotoğraflarında, umut ışığını fotoğraflarına sıcak renkleri daha koyu ve sert renk geçişleriyle aktardığını, pandeminin etkisinin daha az hissedilmesiyle daha renkli, ışık geçişlerinde aydınlık fotoğraflarının arttığını aktaran sanatçı, “Devinimsel Bakış” standının temasını ve sürecini şu biçimde deklare etti:

“Bu çalışma dönemimde karanlık dünyadaki renkleri görmeye çalıştım. Şiddetli bir vakit diliminde geçen çalışmalarımdan oluşan stanttaki seçkimde her tablomun kendisinin bir kıssası oldu. hem de da renk ve çizim takipleri ve hissettirdikleri duygu ve renk takipleri ile bütünde ‘Devinimsel Bakış’ standını oluşturdu. Pandemi periyodunda birinci yaptığım tablo nispeten daha karanlık iken son tabloya yanlışsız aydınlığa giden bir renk, his, ruh durumuna dönüştüğünü izledim. ömrün devam ettiğini yapıtlarımda, sanatımda yaşadım. Bu periyot fotoğraflarım bana hayatın devam ettiğini gösterirken ben de onlarla; yaşama, ışığa, renklerin parlaklığına bir daha kavuştum. Renklerime geri döndüm.”

Sanatkarın stanttaki fotoğrafları, kimi dernek ve hayır kuruluşları faydasına satışta bulunuyor.

Çiğdem Pektaş’ın daha evvelki stantları şu biçimde:

• 2002 “İstanbul Monopol Sanat Galerisi”
  • 2004 “Kemaliye-Erzincan AKM Sanat Galerisi”
  • 2011 “Kemaliye-Erzincan AKM Sanat Galerisi”
  • 2012 “İstanbul BASIN MÜZESİ Sanat Galerisi” (İstanbul Press Müslüm Arka Galler)
  • 2015 “İstanbul Basın Müzesi Sanat Galerisi”
  • 2017 “Büyük çekmece – İST. Batıkent KOLEJİ Sanat galerisi”
  • 2017 “ Büyükçekmece AKM İbrahim Çallı Sanat Galerisi “
  • 2019 “Büyükçekmece- İstanbul Batıkent KOLEJİ Sanat Galerisi “
KARMA STANTLAR:

• 1995 “İstanbul Basın Müzesi Sanat Galerisi”
  • 2000 “İstanbul Koska Sanat Galerisi “
  • 2001 “İstanbul Yeşilköy 2001 Sanat Galerisi”
  • 2011. “İstanbul TGC Sanat Galerisi “
  • 2013 “ Vehbi Koç Vakfı / Ford Otosan Kültür ve Toplumsal Ömür Merkezi / Gölcük – Kocaeli”
  • 2015 “ Bodrum Sanat Galerisi”
  • 2018. “Bodrum Sanat Galerisi”
  • 2018. “ Galeri Abay Nişantaşı – İST”
(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)