Rüstem Çetinkaya, başkanlık seyahatini Bursa’dan başlattı

Lorenrot

New member
İMAM GÜNEŞ – BURSA

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bünyesindeki birlikler içinde en hareketli seçim süreci İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nde (İMİB) yaşanıyor. 2020 Nisan ayında yapılacak seçimlere 9 ay kala üç aday şimdiden belirli oldu. Hatırlanacağı üzere, eski liderlerden Ali Kahyaoğlu ve mevcut lider Aydın Dinçer’in aday olduklarını yaptığımız haberlerle duyurmuştuk. Üçüncü aday ise dal tarafınca beklenilen bir isim olan Rüstem Çetinkaya oldu. İMİB Başkanvekili ve TİM Kesimler Kurulu’nda Maden Bölüm Lideri olan Çetinkaya, Bursa’daki bölüm buluşmasında adaylığını deklare etti.

Bursa’nın önde gelen iş insanlarından Efendioğlu Mermer İdare Konseyi Lideri ve Maden Mermer Üretici ve Endüstrici İş Adamları Derneği (MADSİAD) Lideri olan Erol Efendioğlu’nun kesim temsilcilerini bir ortaya getirdiği buluşmada başta Bursa ve İstanbul olmak üzere, Afyon, Balıkesir ve Manisa üzere kentlerden yaklaşık 250 kişilik iştirak gerçekleşti. Erol Efendioğlu, bölüm temsilcileri ismine Rüstem Çetinkaya’yı lider adayı olarak görmek istediklerini söylemiş oldu. Çetinkaya ise bu davete kulak vererek, ‘adayım’ dedi.

“Yönetime yakınım girer diye beklentim yok”

Aktifliğin açılışında birinci kelamı alan Erol Efendioğlu, “Aydın Dinçer, adaylığını açıklarken 14 dernek ve birlik liderinin kendisini desteklediği üzere bir imada bulundu. Bunu söylemesi öteki iki adaya da büyük haksızlık. Ben bu geceyi Erol Efendioğlu olarak düzenledim. Şirket ortaklarımın oy kullanmadaki iradesine hürmet duyduğum için şirket ismini hiç kullanmadım. 14 dernek ve birlik liderinin birbirini fazlaca sevmesi bölümün umrunda bile değil. Bana Rüstem Bey’i niye desteklediğimi soruyorlar. Oğlun mu, yoksa yeğenin mi idareye girecek diyenler oldu. hiç bir beklentim yok. Ben Rüstem Bey’i dalın problemlerini siyasilere ve bürokratlara anlatma konusunda başarılı olacağına yürekten inandığım için destekliyorum” diye konuştu.

Fikirlerin yarıştığı bir grup kurulacak

2006 yılından beri, STK’larda çeşitli nazaranvlerde bulunan Rüstem Çetinkaya, deneyim ve birikimleri sonucunda İMİB başkanlığına aday olduğunu tabir etti. “Bu maksat için toplanan arkadaşlarımızla yola çıkarken kimi prensipler belirledik” diyen Çetinkaya, şu kelamlara dikkat çekti: “Sektörün tabanından, gönüllülük temeliyle gelen, kartvizit beklentisinden öte çalışmaya ve üretmeye istekli, fikirlerin yarıştığı hatta çatıştığı bir takım kurmak istiyoruz. Grup olmadan önder tek başına bir işe yaramaz. Seçim süreci maalesef erken başladı. Bu seçimde rakipler, belaltı çekişmeleriyle dalda karın ağrısı yaratmamalı. Bu bir yarış lakin maksadımız dalımızın, ülkemizin kazanmasını sağlamak.”

Üç eski rakip, tek yumruk oldu

2018 yılında İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) seçimlerinde Rüstem Çetinkaya, hem Erol Efendioğlu ile tıpkı vakitte Mustafa Selçuk Çevik ile yarıştı. Efendioğlu ve Çevik’in lider adayı olarak yarıştığı seçimde, Çetinkaya ise öteki bir lider adayı Aydın Dinçer’in idare heyeti listesinde yer alıyordu. Seçimin akabinde dostluklarını sürdüren isimler, artık Çetinkaya’nın İMİB lideri olması için dayanak veriyorlar.

“Ruhsat güvenliği mülkiyet halkı üzere olmalı”

Ruhsat güvenliği konusunun bölümün bir numaralı gündemi olduğunu belirten Rüstem Çetinkaya, “Bu husus çözülmeden öteki hususların tartışılmaması gerekiyor. Ruhsat güvenliğinin, mülkiyet hakkı üzere sağlam bir yapıya kavuşturulması lazım. Oluşturulacak kanun, bunun üzerine yapılırsa öteki unsurlar zaten dal lehine oluşacaktır” dedi.