Rusya’nın atılımına piyasaların reaksiyonu

Lorenrot

New member
Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanı, Avrupa borsalarında düşüşe sebep oldu.

Avrupa’da borsa paylarının düşüşünü, Euro takip etti. Euro endeksi sert bir düşüşe geçti.

Aynı esnada Rus rublesi de yüzde 2,6 ile keskin bir düşüş ivmesi yakaladı.

Petrol yüzde 2’lik artış gösterirken, ABD doları endeksi son 20 yılın en yüksek düzeyine çıktı.

Bloomberg, Avrupa borsalarındaki düşüşün ve güç piyasasındaki fiyatların artışının devam edeceğini söz etti.

AVRUPA’DA “KARNEYLE GAZ” PLANI HAZIRLANDI

Almanya, doğal gaz depolarının doluluk oranının lakin 1 yahut 2 ay yeteceğini deklare etti: “Avrupa Birliği büsbütün kırmızı bölge oldu. Gaz krizi olacak. Son deva olarak karneyle gaz dağıtımı planı hazırlandı. Umuyoruz ki bu planı devreye sokmamız gerekmez.”

Bloomberg’in haberine göre Alman yetkililer, Rusya’nın doğalgaz akışını büsbütün kesmesi durumunda, Avrupa’nın gaz stoklarının kışı atlatmaya yetmeyeceğini deklare etti.

AVRUPA’NIN AĞIR ENDÜSTRİSİ TEDİRGİN

Avrupa’nın başta demir-çelik ve alüminyum olmak üzere ağır endüstrisi risk altında.

Alman iş adamları, durumun “fazlaca önemli olduğunu” söylemiş oldu: “Devletler yardım etmezse, özel dal ayakta kalamaz. Yıkılmanın eşiğindeyiz.”

DEVLETLERİN KASASINDAN İŞVERENLERE TAM 500 MİLYAR

Avrupa Birliği devletleri, güç bölümünün iflas etmemesi için 500 milyar Euro kıymetinde yardım paketi hazırlıyor.

Bloomberg, 500 milyar Euro’luk paketin, güç şirketlerinin ve buna bağlı iflasların önüne geçmek için kullanılacağını tabir etti.

bununla birlikte vatandaşların doğalgaz faturalarına da yardım edilecek. Fakat uzmanlar, fatura yardımlarının da sonuç itibariyle güç şirketlerinin kasasına gireceğinin altını çizdi.

Bloomberg’e konuşan uzmanlar, Avrupa Birliği’nin doğal gaz kullanması azaltmakta “fazlaca geç kaldığını” ve bu durumun “geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açabileceğini” söylemiş oldu.

AB, doğal gaz tüketimini en az yüzde 15 azaltmayı hedefliyor.

ABD ETKİLENMEDİ

Amerikan borsası, Rusya’nın kısmi seferberlik ilanından etkilenmedi. FED açıklamasını bekleyen borsacılar, Amerikan borsalarının mukadderatını FED açıklamasının tayin edeceğini belirtti.