Sağlık mesleklerinde güncel eğitim

semaver

New member
İlaç teknik asistanlarının eğitimi yeniden yapılandırılacak ve ağırlıklandırılacak

Gelecekte, PTA’lar eczanedeki müşterilere ilaçlar, tıbbi ürünler ve beslenme ipuçları gibi genel sağlık sorunları hakkında tavsiyelerde bulunmak için daha iyi eğitileceklerdir. Sonuç olarak eczanede de daha fazla sorumluluk alabilirler. Eğitim iki yıl sürmekte ve devlet sınavı ile tamamlanmaktadır. Bu reformdan önce eğitimlerine başlayan çıraklar önceki yönetmeliklere göre eğitimlerine devam etmekte ve tamamlamaktadırlar.

Sağlık mesleklerinin yeniden gözden geçirilmesi de planlanmaktadır. Bu aynı zamanda okul ücretlerinin kaldırılıp kaldırılmayacağı ve ne ölçüde kaldırılacağı sorusuna da açıklık getirmelidir.

PTA eğitimi neden revize ediliyor?

Farmasötik teknik asistanlık mesleği ilk olarak 1968 yılında kanunla düzenlenmiştir. Eczacının öncelikle laboratuvarda ve formülasyonda çalışması için desteklenmesine odaklanılmıştır. Ancak yıllar içinde eczanelerdeki görevler değişti. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, “Bugün hastalar eczanelerinde ilaçlarla ilgili iyi tavsiyeler ve yetkin bilgiler bekliyor” dedi.

Reformla, gündelik eczacıların gereksinimlerine uygun olarak eğitimi modernize ediyoruz.

Anestezi teknik asistanları ve cerrahi teknik asistanlarına yeni eğitim

ATA ve OTA, hastanelerin ve ayakta tedavi tesislerinin cerrahi ve anesteziyoloji bölümlerinde doktorlar ve diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Şimdiye kadar, ATA’lar ve OTA’lar için ülke çapında tek tip bir eğitim olmamıştır. Bu artık değişmeli:

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, “Federal eyaletlerin 10 yılı aşkın süredir talep ettiği talepleri nihayet ele alıyoruz ve ilk kez anestezi ve cerrahi asistanlarının eğitimi için tek tip düzenlemeler oluşturuyoruz” dedi. Ulusal olarak düzenlenen yeni eğitimde kursiyerler, çok hassas bir çalışma ortamında hastalarla güvenli bir şekilde ilgilenme konusunda önemli beceriler kazanıyor. Örneğin ilaçları, tıbbi ürünleri ve diğer tıbbi cihazları doğru bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca tıbbi tanı ve tedavide bağımsız görevleri nasıl yerine getireceğinizi veya anestezi ve cerrahide doktorlara nasıl yardımcı olacağınızı öğreneceksiniz.

Eğitim üç yıl sürmelidir. Teorik bir bölüm ve pratik derslerin yanı sıra hastanelerde ve uygun ayakta tedavi tesislerinde uygulamalı eğitimden oluşur. Kursiyerler bir devlet sınavı ile bitirirler; bu, derecenizin de devlet tarafından tanındığı anlamına gelir. Ayrıca uygun bir ücret almaları gerekir. Çıraklığa başlamak için ortaokul sertifikası veya ortaokul sertifikasından sonra en az iki yıl mesleki eğitim almış olmak gerekir. ATA ve OTA eğitimi bir devlet sınavıyla tamamlanır ve bu nedenle devlet tarafından da tanınır.

Her iki yasa tasarısı da Federal Konsey’in yasaları onaylaması gerektiğini şart koşuyor.