Sağlık mesleklerine yönelik çağdaş eğitim

semaver

New member
Farmasötik-teknik asistanı olma eğitimi yeniden yapılandırılacak ve ağırlıklandırılacak

Gelecekte PTA’ların eczanedeki müşterilere ilaçlar, tıbbi cihazlar ve beslenme ipuçları gibi genel sağlık soruları hakkında tavsiyelerde bulunmak için daha iyi eğitilmeleri gerekmektedir. Bu aynı zamanda eczanede daha fazla sorumluluk almalarına da olanak tanır. Eğitim iki yıl sürüyor ve devlet sınavıyla tamamlanıyor. Bu reformdan önce eğitimlerine başlayan kursiyerler, eğitimlerini önceki düzenlemelere uygun olarak sürdürecek ve tamamlayacak.

Ayrıca sağlık mesleklerinde yeni bir revizyon planlanıyor. Bu aynı zamanda okul harçlarının kaldırılıp kaldırılmayacağı ve ne ölçüde kaldırılacağı sorusunu da açıklığa kavuşturmalı.

PTA eğitimi neden revize ediliyor?

Eczacılık teknik asistanı mesleği ilk kez 1968 yılında kanunla düzenlendi. Eczacının öncelikle laboratuvar çalışmaları ve reçetelerle desteklenmesine odaklanıldı. Ancak yıllar geçtikçe eczanelerin görevleri değişti. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, “Günümüzde hastalar eczanelerinden ilaçlar hakkında iyi tavsiyeler ve yetkin bilgiler bekliyor” dedi.

Reformla birlikte, gündelik eczacıların gereksinimlerine uygun eğitimi modernleştiriyoruz.

Anestezi asistanı ve cerrahi asistanı olarak yeni eğitim

ATA ve OTA, hastanelerin ve ayakta tedavi tesislerinin cerrahi ve anestezi alanlarında doktorlar ve diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Bugüne kadar ATA’lar ve OTA’lar için ülke çapında tek tip bir eğitim yapılmamıştır. Bu artık değişmeli:

Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, “Sonunda federal eyaletlerin 10 yılı aşkın süredir talep ettiği şeyleri ele alıyoruz ve ilk kez anestezi ve cerrahi asistanlarının eğitimi için tek tip düzenlemeler oluşturuyoruz” dedi. Ulusal düzeyde düzenlenen yeni eğitimde kursiyerler, çok hassas bir çalışma ortamında hastalarla güvenli bir şekilde ilgilenme konusunda önemli beceriler kazanıyor. Örneğin ilaçları, tıbbi cihazları ve diğer tıbbi cihazları nasıl doğru şekilde kullanacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca tıbbi teşhis ve tedavide bağımsız görevleri yerine getirmeyi veya anestezi ve cerrahi alanlarda doktorlara yardımcı olmayı da öğreneceksiniz.

Eğitim üç yıl sürmelidir. Teorik kısım ve pratik derslerin yanı sıra hastanelerde ve uygun ayakta tedavi kurumlarında uygulamalı eğitimden oluşur. Kursiyerler bir devlet sınavını tamamlar; Bu, yeterliliğinizin devlet tarafından da tanındığı anlamına gelir. Ayrıca gerekli tazminatı da almaları gerekiyor. Eğitime başlayabilmeniz için, ortaokul bitirme belgesine veya ortaokul bitirme belgesinin ardından en az iki yıllık mesleki eğitimi tamamlamış olmanız gerekir. ATA ve OTA olma eğitimi devlet sınavıyla tamamlanır ve dolayısıyla devlet tarafından da tanınır.

Her iki yasa taslağında da Federal Konsey’in yasaları onaylaması gerektiği belirtiliyor.