Show TV’den Güldür Güldür açıklaması: Ratinglerin yüksek olduğu hafta yayınlayacağız

Captain123

Global Mod
Global Mod
Show TV, kendi bünyesinde yayınlanan Güldür Güldür programının tanıtımında yer alan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin taklidinin yapıldığı skeçle ilgili açıklama yaptı. Tanıtımda bulunan lakin yayınlanmayan skeçle ilgili sansür tenkitleri gelmişti.

Habertürk köşe müellifi Fatih Altaylı bugünkü köşesinde mevzuyla ilgili olarak Show TV’nin “en üst yöneticisiyle” konuştuğunu yazdı.

‘SANSÜRLEYECEK OLSAK TANITIMI KOYMAZDIK’

Altaylı, programın yayınlanmaması ve akabinde çıkan tartışmalar üzerine kanal idaresini aradığını, bir yöneticinin kendisine programın sansürlenmediğini dediğini belirtti. Altaylı, yöneticinin kendisine, “Bir şeyi sansürleyecek olsak, neredeyse yarısını tanıtımda yayınladığımız bir skeci sansürlemezdik. En başından tanıtıma koymazdık” söylemiş olduğini, programın bu hafta yayınlanacağını deklare ettiğını söylemiş oldu.

Altaylı’nın yazısından bir kısım şu biçimde:

“Peki ne olmuştu da, bu biçimde bir sansür uygulanmıştı. Açıkçası biraz da ferdî tasalarla Show TV üst idaresini aradım. Bir yetkim olduğundan değil lakin yıllardır kümede çalışmanın verdiğini düşündüğüm hakla. Cevabı duyar duymaz şaşırdım ve sizinle de paylaşmak istedim. Kanalın en üst yöneticisi, sansür savlarını şaşkınlıkla izliyordu. Zira ortada bir sansür yoktu. ‘Bir şeyi sansürleyecek olsak, neredeyse yarısını tanıtımda yayınladığımız bir skeci sansürlemezdik. En başından tanıtıma koymazdık’ dedi.

daha sonra sıkıntıyı anlattı.

“Bunu Güldür Güldür’ün yapımcılarından da teyit edebilirsiniz, bu program ortasında siyasi skeçler olmasından da rahatsızlık duymadık. Tam bilakis, siyasi hicivin unutulduğu bir ülkede bu geleneğin sürmesini istedik. Bugüne kadar da bir tekine bile dokunmadık. Bir tekini bile çıkarmadık. Sizin de tanıdıklarınız arayıp sorabilirsiniz. Bu kere de motamot o denli oldu.

Ancak tanıtımı yayınladığımız skeç bu hafta yayınlanmadı. Hakikat. Ancak bu sansürden değil. Tek sebebi bayram haftası olması. Bayram haftası olduğu için ratingler genel olarak düşüktü ve biz de güzel bir skeci ratinglerin ve buna bağlı olarak reklam gelirlerinin daha yüksek olacağı önümüzdeki hafta yayınlanmasını yanlışsız bulduk. Bugüne kadar epeyce da ağır tenkit içeren skeçleri yayınlamış bir kanal olarak, ismi geçen bakanın bile güleceği kadar komik olan bir skeci yayınlamamak aklımızdan bile geçmedi. Şayet bu biçimde bir şeyden çekinse idik, siyasi skeç baştan istemez, bu skecin de bu kadar uzun bir tanıtımını yayınlamazdık. Hem bu kadar geniş bir tanıtım yapıp tıpkı vakitte sansür uygulayacak kadar da şuursuz değiliz.” (KÜLTÜR-SANAT SERVİSİ)