Silindir hacmi nasıl hesaplanır? İşte formülü

semaver

New member
Silindir hacmi nasıl hesaplanır? İşte formülü
Silindir eğitim hayatının yanı sıra gündelik durumlarda da karşınıza çıkma ihtimali yüksek biçimlerden birisi. Geometrik metotların formüllerine inşaatlarda, bilgisayar takviyeli dizaynlarda, imtihanlarda ve daha biroldukca yerde gereksinim duyuluyor. Pekala, dairesel tabanlı hallerden biri olan silindir hacmi hesaplama nasıl yapılır?

Silindir hacmi hesaplama nasıl yapılır?

Geometrik tekniklerin hacmini ve alanını hesaplamak için kullanılabilecek kimi formüller vardır. Matematikte bu formüller belli bir standarda nazaran belirlenir ve biçime nazaran özelleştirilebilir. Bir geometrik biçimin hacmi için taban alanı ve yüksekliğine muhtaçlık duyulur.

Silindir, yüzey ve taban olmak üzere iki paralel düzleme sahiptir. Ayrıyeten tabanı daire olduğundan dolayı dairesel bir geometrik hal olarak kabul edilir. Taban ve yüzey içindeki aralık ise silindirin yüksekliği olacaktır. Bir silindirin hacmini hesaplamak için silindirin taban alanı ve yüksekliğinin bilinmesi gerekir.

Silindir hacmi formülü

• Silindir hacmi = Pi sayısı x taban yarıçapı x yükseklik
  • V = π r2 h
Geometrideki bu standart formüle göre bir silindirin hacmini hesaplamak için şu adımları izlemelisiniz:

• Adım 1: Silindirin taban yarıçapını (r2) hesaplayın.
  • Adım 2: Silindirin yüksekliğini (h) bulun. Yükseklik tabanı ve yüzeyi içindeki uzaklığı temsil eder.
  • Adım 3: Pi sayısı ile bir arada bu iki bedeli çarpın.
  • Adım 4: Pi sayısı x taban yarıçapı x yükseklik kıymeti yardımıyla silindir hacmini elde edeceksiniz.
Silindirde de olduğu üzere, geometrik usullerin hacmi için taban alanı ve yüksekliğine muhtaçlık duyulur. Bu formülde πr2 taban alanını ve h ise yüksekliği temsil etmektedir.

Elinizdeki bilgiler yeterliyse silindir hacmini hesaplamak çok pratiktir. Ayrıyeten kararınuzu doğrulamak isterseniz bir hesap makinesine yahut geometrik yolların hacmini hesaplayan yazılımlara da başvurabilirsiniz.

– Silindir hacmi hesaplama hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.