Siyah beyaz fotoğraf renklendirme nasıl yapılır?

semaver

New member
Siyah beyaz fotoğraf renklendirme nasıl yapılır?
Gelişen teknoloji, her alanda olduğu üzere fotoğrafçılığı da direkt etkiledi. bu biçimdelikle fotoğraf çekme ve düzenleme üzere biroldukca süreç, stüdyolara gitmeye gerek kalmadan makul araçlarla gerçekleştirilebiliyor. Bunlardan birisi de geçmiş periyotlarda çekilen siyah beyaz fotoğrafların renklendirilmesi. İşte siyah beyaz fotoğraf renklendirme nasıl yapılır? sorusunun cevabı…

Siyah beyaz fotoğraf renklendirme (Programsız)

1800’lü
yıllar, fotoğrafçılık için bir dönüm noktası oldu. 1855’te James Clerk Maxwell’ın üç renkli usulle yaptığı birinci renkli fotoğrafıyla ve 1861’de Thomas Sutton’un çektiği birinci renkli görüntü fotoğrafıyla günümüz fotoğrafçılığının temelleri atıldı. Alışılmış o devir renkli fotoğraflar çabucak yaygınlaşmadı. Bu niçinle uzun bir süre daha fotoğrafçılıkta siyah beyaz görseller tercih edildi.

Son senelerda, bilhassa toplumsal medyanın yaygın hale gelmesiyle siyah beyaz fotoğrafların renklendirilmesi üzerine bir akım başladı. Beşerler içinde bunun için yalnızca Photoshop üzere bilgi gerektiren yazılımların kullanıldığına yönelik genel bir algı var. Lakin sanılanın tersine süreç programsız da yapılabiliyor.

İnternette siyah beyaz fotoğraf renklendirme için çeşitli web siteleri mevcut. Üyelik yahut ödeme gerektirmeden tek bir tıkla istediğiniz resmi renklendirebiliyorsunuz.

Adım 1: Buradan siyah beyaz görselleri renklendirme süreci için rastgele bir üyelik yahut ödeme istemeyen ilgili web siteyi açın.

Adım 2: Renklendirmek istediğiniz bir görseli ”Select a Photo” seçeneğine tıklayarak sisteme yükleyin.

Siyah beyaz görsel renklendirme

Adım 3: Görsel, hiç bir süreç yapmanıza gerek kalmadan üç etapta ve saniyeler ortasında renklenecektir.

Siyah beyaz görsel renklendirme

Adım 4: Son olarak ”Download” seçeneğine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dilerseniz, ”Process another photo” sekmesine tıklayarak farklı bir fotoğrafı daha renklendirebilirsiniz.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce siyah beyaz fotoğraf renklendirme süreci için en kolay yol ne? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.