Sunat: “Eğitime ve öğretmene paha verilmediğinin göstergesi”

Felaket

New member
Sunat: “Eğitime ve öğretmene paha verilmediğinin göstergesi” DÜZGÜN Parti Eğitim Siyasetleri Lideri Şenol Sunat, Öğretmenlik Meslek Kanunu üzerinden iktidara yüklendi. Sunat, “AKP iktidarına sesleniyorum, bu kanun teklifini çekiniz. İnat edip geçirseniz de, az kaldı biz öğretmenlik meslek kanununu öğretmenlerimize armağan edeceğiz.” dedi.

ÂLÂ Parti Eğitim Siyasetleri Lideri Şenol Sunat ve DÜZGÜN Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında TBMM’de düzenledikleri ortak basın toplantısında konuştu.

Hususla ilgili son durumu paylaşan Sunat, “Bildiğiniz üzere, ismi “Öğretmenlik Meslek Kanunu” olarak lanse edilse de meslek kanunu özelliği taşımayan 302 sayılı kanun teklifi, meclis kurulundan her türlü itirazımıza karşı sayısal fazlacaluk niçiniyle geçirilmiş, genel heyete getirilmiştir. 20 Ocak Perşembe günü teklife başlangıç yapılmış olup, bu hafta görüşmeler devam edecektir.” dedi.

“TEKLİFİN TEKRAR HAZIRLANMASI GEREKİYOR”

“Bu basın toplantısını; getirdikleri teklifi yüzleri kızarmadan bir tarihi gelişme olarak sunanların, çocuklarımızı yetiştiren yaklaşık bir milyon 200 bini aşan öğretmenlerimize hiç bedel vermediklerini, her mevzuda olduğu üzere, insanların aklıyla oynayarak, saygısızlık yaptıklarını kamuoyuna anlatmak için yapıyoruz.” diyen Sunat, teklifin geri çekilerek bir daha hazırlanması gerektiğini vurguladı.

“EĞİTİME VE ÖĞRETMENE BEDEL VERİLMEDİĞİNİN GÖSTERGESİ”

Sunat, “Öğretmenlerin, eğitimin paydaşlarının, eğitim sendikalarının, eğitim uzmanlarının görüşünü almadan, öğretmenlik üzere ihtisas mesleğini, kapsamlı bir mesleği 12 unsurluk öğretmen meslek yasası ismiyle düzenlemeye kalkmak, sonunda mevzuyu eğitim -öğretim tazminatı ve ek göstergeye indirgemek, onu da kurala bağlamak ve 2023’e ertelemek, eğitime ve öğretmene hiç kıymet verilmediğinin somut göstergesidir.” halinde konuştu.

“TEKLİFE MEVZUT DÜZENLEMESİ BİLE DENİLEMEZ”

Öğretmenlerin yıllardır bu maddeyi beklediğini savunan Sunat, “Öğretmenlik Meslek Kanunu; öğretmenlik ekosisteminin bileşenlerini bir bütün olarak kapsamalı ve rollerini hakikat tanımlamalıdır. Eğitimde en kıymetli rol ve kilit olan öğretmenliğin statüsü; rolün kıymetine verilen paha olmalıydı. Öğretmenlik mesleğinin statüsü bu türlü taslaklarla yükseltilmez. Bu teklife sıradan bir mevzuat düzenlemesi bile denilemez” açıklamasında bulundu.

“BURADA YAPILAN TATLISU KURNAZLIĞI”

Teklifin; 3,4,5 ve 6. hususlarının 1739 sayılı Ulusal Eğitim Temel Kanunu’nda bulunan ve bu teklifle kaldırılan 43. ve 45. Unsurlara ekleme ve çıkarmalar yapılarak düzenlendiğine dikkat çeken Sunat, “Üstelik kaldırılan 43. ve 45. hususlar daha kapsamlıdır. Tek yeni düzenleme 3600 ek gösterge ve eğitim ve öğretim tazminatını düzenleyen hususlardır. Kanun teklifindeki tek olumlu gelişme, öğretmenlere tanınacak 3600 ek gösterge düzenlemesidir. Bu teklif ortasında olmadan da öğretmenlere 657 sayılı kanuna ek yapılarak 3600 ek gösterge hakkı tanınabilirdi. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile eğitim ve öğretim tazminatını düzenleyen ilgili unsurun 2023 yılında yürürlüğe girecek olması ise, farklı bir garabettir. Burada yapılan siyasi popülistliktir. Tatlı su kurnazlığıdır.” değerlendirmesini yaptı.

“DERLİ TOPLU KANUN ÇIKARMA FIRSATI KAÇIYOR”

Sunat şöyleki devam etti: “Öğretmenliği ilgilendiren; 657 sayılı devlet memurları kanunu, 1739 sayılı Ulusal Eğitim Temel Kanunu ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 652 sayılı KHK üzere türlü tüzel düzenlemelerin ortasına bir yenisi daha ekleniyor. Derli toplu, yekpare bir meslek kanunu çıkarma fırsatını kaçırıyoruz. Haydi öbür ülkelerin öğretmen meslek maddelerine bakılmadı. Hekimlerin, avukatları, mühendislerin meslek kanununa da mı bakılmadı? Eğitim Sendikalarının, Eğitim platformlarının ayrıntılı olarak hazırladığı taslaklarda mı ilgilerini çekmedi?”

“TEKLİFİN UNSURLARINDA BELLİLİK YOK”

TBMM İçtüzüğü’ nün 38. Hususu uyarınca, kurulların, kendilerine havale edilen tekliflerin en evvel Anayasa’nın metin ve ruhuna ters olup olmadığını tetkik etmekle yükümlü olduklarına işaret eden Sunat, “Bu teklif; Anayasa’nın 2. Unsurunda beden bulan Hukuk Devleti unsuru, kanun önünde eşitliği düzenleyen 10. Unsuru, eğitim ve tahsil hakkı ve ödevini düzenleyen 42. Hususu, ve “Memurların ve öteki kamu bakılırsavlilerinin nitelikleri, atanmaları, nazaranv ve yetkileri, hakları ve yükümlülükleri, aylık ve ödenekleri ve öbür özlük işleri kanunla düzenlenir…” kararını önnazarann 128. Hususu başta olmak üzere aslında tüm temel hak ve hürriyetler, kişi hak ve ödevleri, toplumsal hak ve ekonomik haklar ve ödevler tarafından, özetlemek gerekirse Anayasa’nın eğitim hakkına verdiği paha tarafıyla Anayasa Komisyonu’nda evvela incelenmesi gerekirdi. Hukuk devleti olmanın en kıymetli göstergesi “belirlilik” tir. Bu kanun teklifinde, bellilik hiç bir hususta yoktur.” tabirlerini kullandı.

“VERDİĞİMİZ DEĞİŞİKLİK ÖNERGELERİ REDDEDİLDİ”

Sunat, “Bu teklifte; Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda beklenen ve bulunması gereken, meslek standartlarını ortaya koyacak, mesleğin bakılırsav ve sorumluluklarını belirleyecek, öğretmen haklarını güzelleştirecek, öğretmenlerin toplumsal statülerini ve saygınlığını yükseltecek, kontratlı, fiyatlı öğretmenliğin ve ayrıyeten PİKTES öğretmenlerinin durumlarının netleşeceği, takımlı öğretmenliği kurumsallaştıracak, çalışma kaidelerinin kuvvetli olduğu bölgelerde öğretmen istihdamını ek haklarla özendirecek, nitelikli öğretmen yetiştirilmesi ve hizmet ortasında geliştirilmesini sağlayacak, ek bakılırsav ve ek ders fiyatlarına dair kararlar içerecek, liyakate dayalı meslek yapmalarını sağlayacak, öğretmenliğe atanmada mülakatı kaldıracak, adil bir atama ve nakil sistemini teşkil edecek, disiplin kararlarını ortaya koyacak, öğretmenlerin şiddete karşı korunmasını sağlayacak, Özel Eğitim Kurumlarındaki öğretmenlerin durumlarını da kapsayacak, kontrol ve eğitim yöneticiliğine geçiş koşulları, vazife ve sorumluluklarının olduğu, hiç bir hususa rastlanılmamıştır. Kelamda bu Teklif, Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşüldü. Verdiğimiz tüm değişiklik önergeleri sayısal çoğunluğa bağlı olmak üzere reddedildi. Zira zatı sayın bu biçimde geçmesini emretmiş karar vermiş.” dedi.

“ÖĞRETMENLER YENİDEN KANDIRILDI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Aralık 2021 tarihinde düzenlenen 20. Ulusal Eğitim Şurası’ndaki “Sözleşmeli öğretmen ile takımlı öğretmen ayrımını da ortadan kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere kontratlı öğretmenlerimiz takımlı öğretmenlerimizle birebir haklara sahip olacaklar” halindeki açıklamasını hatırlatan Sunat, “Bir kesim, kontratlı öğretmenlik büsbütün kalktı zannetti, bir kesim de en büyük sorun olan parçalanmış aile yapısının artık bitmiş olduğini zannetti. Öğretmenler bir daha kandırıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

“ATANMAYAN ÖĞRETMENLERİN SESİNİ DUYMAK İSTEMİYORLAR”

Sunat şöyle devam etti: 652 sayılı KHK ‘da Kontratlı Öğretmenler ibaresinden daha sonra gelmek üzere tayin öne sürülen nedeni “can güvenliği ve sıhhat mazeretleri” ne dayandırıldı. Buradan soruyorum; mazeret tayinine aile bütünlüğü nasıl girmez. özetlemek gerekirse kontratlı öğretmenlere eş durumlarından tayin hakkı verilmiyor. Birebir işi yapan öğretmenlerin farklı statülerde çalıştırılması, öğretmenlik mesleği açısından onur kırıcı bir durumdur. Takımlı kontratlı ayrımının kaldırılmasının tek yolu sözleşmelilerin takıma alınmasıdır. Misal biçimde takım sonluluğu, yani bütçe yetersizliği üzere niçinlerle, fiyatlı öğretmen yahut vekil öğretmen uygulaması da asla kabul edilemez. Ücretli öğretmen sayısı 85 bini geçti. 115 bin norm açığı var. Atanmayan öğretmenlerin sesini duymak istemiyorlar.

“MÜLAKAT SİSTEMİ KALDIRILMALI”

Teklifin 4. Unsuruna nazaran, öğretmen atamalarında mülakatın devam edeceğinin görüldüğüne dikkat çeken Sunat, “Öğretmenliğe kabul sürecinde mülakat sistemi kaldırılmalıdır. Genç insanların psikolojisi bozuldu, bu gençlerin yaşadıklarını yakından takip ediyoruz. İçimiz sızlıyor. Devlete ve ülkelerine karşı güvensizlik yaşıyorlar. Hak gaspına uğruyorlar. Tahlil bulamıyorlar. Kendilerinden kuşku eder hale gelmiş olan Anadolu’nun sıkıntı kaidelerde okuyan evlatları büyük zahmetler yaşıyorlar. Daha dün atanamayan bir öğretmen intihar etti.” sözlerini kullandı.

“Adalet mülkün temeli diyoruz! Adaletsizliğe uğramaları bir yana, insanların zihinlerinde adaletten yana kuşku uyandığında, mülk sallanmaya başlar. Sallanmayı da geçtik mülk yıkılıyor.” diyen Sunat, “KPSS ’den en yüksek puanları alıp, mülakatta eleniyorlar. Vicdanlar hiç mi sızlamıyor? Öğretmenlik üzere son derece kutsal olan bir meslek, hiç bir objektif ölçütü olmayan mülakat sisteminin süzgecinden geçirilmesi adaletsizliktir. Mülakatın liyakate değil, biata yönelik olduğu kanaati hepsinde hâkim” halinde konuştu.

“SÜREÇ YÖNETMELİKLERE TERK EDİLİYOR”

Teklifin 5. ve 6. unsurlarına değinen Sunat, “Telifin 5. unsurundaki en büyük belirsizlik, aday öğretmenliğin kaldırılması ile ilgili oluşturulacak “Adaylık Kıymetlendirme Komisyonunun” kimlerden ve nasıl oluşacağı, çalışma yol ve temellerinin ana çizgileriyle da olsa açıklanmamasıdır. Süreç yönetmeliklere terk ediliyor. Kanun teklifinin 6.maddesi ile getirilen “Öğretmen Meslek Basamakları Uygulaması” yeni değildir lakin uzun yıllardır uygulanmamaktadır. Taslak 1739 sayılı kanunda olduğu üzere üç meslek basamağından kelam etmektedir. 2006 yılında Uzman Öğretmen ve Başöğretmen tarifleri yapılmış, 83 bin 350 Uzman Öğretmen ve doktoralı 100-200 öğretmene Başöğretmen unvanı verilmiştir. Anayasa Mahkemesi sonucuyla Uzman Öğretmenlik İmtihanı kaldırılmıştır. Bu imtihan tekrar yapılmadığı için, imtihana giremeyen öteki öğretmenler maddi ve manevi istikametten mağdur olmuşlardır. Bu durum, öğretmenler içinde 16 yıl süren bir huzursuzluğa sebep olmuştur.” dedi.

“EĞİTİM PROGRAMLARI BELİRSİZLİĞE İŞARET EDİYOR”

Sunat şu biçimde devam etti: Teklifte, uzman öğretmenlik için 10 yıl bakılırsav yapmak ve 180 saat, başöğretmenlik için ise 10 yıl uzman öğretmenlik yapmak ve 240 saat mesleksel gelişime yönelik eğitime tabi tutulup, daha sonrasında imtihan yapılması ve bu imtihanların 70 ve üzeri puan alanlara bu unvanların verileceği belirtilmektedir. Meslek basamakları ismi altında söz edilen bu vakit planlamasının neye nazaran belirlendiği anlaşılamamaktadır. Ayrıyeten uzman ve başöğretmenlere farklı ayrı birer derece verileceği de söz edilmiştir. Bahsi geçen eğitim programlarının ne olduğu, uzunluğuna nazaran ne vakit ve nerede tamamlanacağı tam bir belirsizliğe işaret etmektedir. Uzman ve başöğretmenlik için öngörülen yazılı imtihanda aranan 70 muvaffakiyet puanı, yüksek bir puan barajıdır. Yönetici seçme ve nazaranvlendirmede 60 olan puan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için 70 puandır. Yani bunun manası fazlaca az sayıda kişiyi bu türlü değerlendirip yalnızca popülistlik yapmaktır.”

“SINAV KURALI KALDIRILSIN”

Şu anda MEB ‘de 10 yılını doldurmuş yaklaşık 500 bin öğretmenin, uzmanlık imtihanına girebileceğini yaklaşık 75 bin uzman öğretmenin ise kanun yürürlüğe girdikten daha sonra baş öğretmen adayı olabileceğini tabir eden Sunat, “bir daha hazırlanan yönetmeliklerle meslek basamaklarının sonlu mali takımlara bağlanacağı görülmektedir. 16 yıldır verilmeyen ve imtihanı yapılmayan bir sistemde, esasen hizmeti 20 yılı aşmış olan öğretmenlerin imtihanı kazanarak uzman öğretmenlik verilse bile, başöğretmenlik için 10 yıl daha beklemeleri gerekeceğinden, bu haktan yararlanmaları fakat emeklilikleri periyodunda mümkün görülmektedir.” biçiminde konuştu.

“Bu durum eşitlik unsuruna uyuyor mu? Teklifte, bir yandan yüksek lisans-doktora eğitimi teşvik edildiği söylenirken, ülkenin dört bir yanında nazaranv yapan öğretmenlerimize bu imkânın eşit biçimde tanındığından kelam etmek mümkün müdür?” sorularını yönelten Sunat, UYGUN Parti olarak imtihan kaidesinin kaldırılmasını istediklerini söz etti.

Sunat şu değerlendirmelerde bulundu:

“Öğrencilerin maruz bırakıldığı, okullarımızın değersizleştirildiği ve büsbütün imtihan odaklı bir hale gelen Ulusal Eğitim sistemimizde, öğretmenleri de başka bir imtihan gerilimine sokmak, farklı bir imtihan sistemine tabi tutmak abesle iştigal etmektir. Bu şartlarda öğretmenlerin öğrencilerini ihmal edebilme ihtimalleri kaçınılmaz olacaktır. Öğretmenlerin; fiyatlı, kontratlı, takımlı, uzman ve başöğretmen üzere sınıflara ayrılması elbet çalışma barışını bozacaktır. Veli ve öğrencilerin gözünde de öğretmenlerin sınıflara ayrılmış olmaları, öğretmenleri küçük düşürmekten öbür bir maksada hizmet etmeyecektir.

Bu teklifle, söylendiği üzere belli kıdemde olan öğretmenlerin maaşlarını yükseltmek amaçlanmış ise, özlük hakları düzenlenerek maaşlarının ve ek ders fiyatlarının kıdeme bakılırsa artırılması daha hakikat olacaktır. OECD Ülke ortalamalarında mesleğe yeni başlayan öğretmen ile emekli olmaya hak kazanan öğretmen maaşı içindeki fark yüzde 60-65 oranındadır. Türkiye’de ise bu oran yüzde 12 civarındadır. İktidara yakın bir gazete başlık atmış “Öğretmenlere müjde; Ulusal Eğitim Bakanı duyurdu yüzde 120 zam” Bu teklifle güya tüm öğretmenlerin maaşlarına artırım yapıldığı formunda algı oluşturuldu. Ayıptır. Günahtır.”

Taslağın özel eğitim kurumlarında çalışan yahut öbür kamu kurumlarında bakılırsav yapan öğretmenlere yönelik hiç bir düzenleme içermediğini savunan Sunat, “Sayıları 200 binin üzerinde olan özel öğretim kurumlarındaki öğretmenlerin de mesleksel standartlarda fiyat almalarına ve çalışma şartlarına ait hususların bulunması gerekmez mi? Bu yaklaşım hem eksikliktir birebir vakitte ayrımcılıktır. Teklifte, okul idaresinin eğitim-öğretim hizmeti ve öğretmenlik mesleğiyle olan zarurî ve gerekli ilişkisine ve eğitim kurumu yöneticiliğinin yasal bir statüye kavuşturulma imkânı göz arkası edilmiş, eğitim kurumu yöneticiliği ve yöneticilerine ait kararlara yer verilmemiştir.” sözünü kullandı.

“EN TEMEL PROBLEMLERDEN BİRİ MESLEĞİN İTİBARSIZLAŞTIRILMASI”

Öğretmenlerin ve öğretmenlik mesleğinin en temel problemlerinden birinin mesleğin itibarsızlaştırılması olduğunu savunan Sunat, “Başbakanlığı periyodunda Erdoğan’ın, 15 saat çalışıp hayli maaş alıyorlar üstüne üstlük 2 ay tatilleri var minvalinde söylemiş oldukleri kelamları, alo 147 öğretmeni şikâyet çizgileri, öğrenci ve velilere performans değerlendirmeleri, Ulusal Eğitim Bakanlarının öğretmenleri rencide edici uygulama ve lafları, liyakatsiz yöneticilerin mobbing uygulamaları mesleksel onurun yıpranmasına daha epeyce itibarsızlığa yol açtı.” açıklamasında bulundu.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME EKSİKLİĞİ

Taslağın en büyük eksikliğinin ise “Öğretmen Yetiştirme” üzerine olduğuna vurgu yapan Sunat, “Öğretmenlik bir uzmanlık mesleği olmasının yanında kişilik niteliklerinin de uygunluğunu gerektiren bir meslektir. Bir öteki deyişle öğretmenlik sadece lisans diplomasına indirgenemeyecek kadar kıymetli ve belirleyicidir. Doğal olarak öğretmenlik mesleği, kapatılan Öğretmen Liselerinin açılmasını yeniden muhtaçlık duyan, lisans süreci öncesinde de eğitsel süreçleri gerektiren bir meslek olarak düzenlenmelidir. Teklifteki bu eksiklik, öğretmen yetiştirmeye verilmeyen değerin bir işareti olarak kayda geçirilmelidir. Öğretmen istihdamında zorluk çekilen yahut nazaranv müddetlerinin ülke ortalamasının altında kaldığı kalkınmada öncelikli/az gelişmiş bölgelerde nazaranv yapan öğretmenlere ek tazminat ödemesi, konut vb. yapılması konusu teklifte yer almıyor.” formunda konuştu.

Okullarda meydana gelecek şiddet olaylarını önleyecek, eğitim çalışanlarını şiddetten koruyacak hukuksal ve idari düzenlemelerin de kanun kapsamında ele alınması gerektiğini ekleyen Sunat, kelamlarının devamında iktidara seslendi:

“AKP iktidarına sesleniyorum, bu kanun teklifini çekiniz. İnat edip geçirseniz de, az kaldı biz öğretmenlik meslek kanununu öğretmenlerimize armağan edeceğiz.”

ÖRS: “AK PARTİ’NİN HER ŞEYİ BEN BİLİRİM HALİ KANUNA DAMGA VURDU”

Sunat’ın açıklamalarından daha sonra konuşan Örs, birfazlaca problemle boğuşan öğretmenlerin bunlara tahlil bulunmasını istediklerini tabir etti.

“Bu meselelerin tahlile kavuşturulacağı yer TBMM’dir” diyen Örs, teklifle ilgili görüşmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

Eksikler ve düzeltilmesi gereken yanlışlar için verdikleri tüm önergelerin Cumhur İttifakı’na mensup parlamenter tarafınca reddedildiğini kaydeden Örs, şunları söylemiş oldu:

“AK Parti iktidarının her şeyi ben bilirim tutumu öğretmenlik basın kanununa da damga vurdu. Bu teklif öğretmenlerimizin yaşadığı meseleleri çözmekten mağduriyetleri gidermekten uzaktır. Hatta teklifte yer alan kimi unsurlar yeni meselelere niçiniyet verecek düzenlemeler içermektedir. Başta atanamayan öğretmenlerimiz olmak üzere takımlı ve kontratlı olarak çalışan öğretmenlerimiz gerek yüz yüze görüşmelerimizde gerekse mail ve bildirilerle bizlere sıkıntılarını açık açık lisana getiriyorlar. Öğretmenlerimiz liyakat, fiyat ve özlük hakları üzere ana başlıklarda problemlerini iletiyorlar. Mesleğin saygınlığını kaybettiğini, eskisi üzere kıymet gösterilmediğini, liyakatsiz takımlaşma olduğunu, fiyat ve özlük haklarıyla ilgili büyük mağduriyetler yaşadıklarını söz ediyorlar. Öğretmenlerimiz insan onuruna yaraşır bir fiyat talep ediyorlar. Eğitim çalışanları içinde yapılan ayrımcılığa dur denilmesini istiyorlar. Ayrımcılık yaratan uygulamalara son verilmesini istiyorlar. Kontratlı, takımlı, fiyatlı öğretmenlik üzere çeşitlenen mesleğe bir meslek meslek bakılmasını istiyorlar. Hepsinin özlük haklarını koruyup geliştirecek, çalışma koşullarını güzelleştirecek, problemlerine tahlil üretecek ve mesleklerinin prestijini hak ettiği yere taşıyacak bir içeriğe sahip Öğretmenlik Meslek Kanunu istiyorlar. Bunda yerden göğe haklılar. Görüşeceğimiz kanun teklifine baktığımızda öğretmenlerimizin bu haklı taleplerinin karşılandığı bir kanun teklifini maalesef goremiyoruz.

Öğretmen atamalarında mülakat, adayın mesleksel yeterlik seviyesini ölçmekten uzaktır. Adayın öğretmenlik mesleğine uygunluğunu değerlendirmemektedir. Mülakatın eğitim-öğretimin niteliğinin artırılmasına rastgele bir katkısı yoktur. Mülakat süreci şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde da yürütülmemektedir. Bugün mülakat atama için değil yandaş olmayanı eleme için yapılmaktadır. Bu niçinle mülakat yerine daha adil bir uygulama olan KPSS puan üstünlüğüne göre takımlı istihdam sağlanmalıdır. Mülakat elemeleri öğretmen adayı gençlerimizin umutlarını karartmaktadır. KPSS’de yüksek puanlar alıp mülakatta elenen öğretmenlerimizin karşı karşıya kaldığı durum geçmişte KPSS’de yaşanan hak gaspı ile birebirdir. O periyotta de KPSS sorularını çalınması, FETÖ mensuplarına dağıtılması sebebi ile binlerce genç kardeşimizin geleceği karartılmış yarınları çalınmıştı. Artık de torpille işe adam alma sistemi üzere çalışan mülakat sistemi ile bir daha gençlerimizin hayalleri çalınmaktadır. KPSS’de derece yapan, yüksek puan alan evlatlarımız mülakatlarda düşük puanlar verilerek eleniyor. bu biçimde adaletsizlik ve vicdansızlık olmaz. Bizler ÂLÂ Parti olarak mülakat değil liyakat diyoruz. YETERLİ Parti iktidarında uygulayacağımız uygunlaştırılmış eğitim sisteminde öğretmen atamaları için uygulanan oldukçatan seçmeli KPSS’yi bir daha yapılandırarak mülakat sistemini büsbütün ortadan kaldıracağız.”

Hibya Haber Ajansı