Taksiciler Odası Lideri Aksu: Artırım kâfi olmadı

Lorenrot

New member
İstanbul’da toplu ulaşıma yapılan yüzde 40’lık artırımın akabinde taksi açılış fiyatı 9,80 lira, indi-bindi fiyatı ise 28,00 lira oldu. 3 haftadır uygulamada olan tarife değişikliği ile ilgili İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Lideri Eyüp Aksu açıklamalarda bulundu. Aksu, yapılan artırımın kâfi olmadığını, masraflara yapılan artırım kadar gelirlerine de artırım yapılmasını istediklerini belirtti. Yolcu ve sürücü içinde yaşanan kavgalarla ilgili de konuşan Aksu, “Gelen şikayet sayısı neredeyse yüzde 1 bile değil. Biz odamıza da yetki verilsin istiyoruz. Taksimetre fiyat tarifeleri, indi-bindi tarifesi uygunlaşırsa, istediğimiz oranda artırım yapılırsa yolcunun şikayeti de ortadan kalkar. Taksici de gitmemezlik yapmaz” tabirlerini kullandı.

“BİZE YETKİ VERİLSİN, BİR YOLCU BİLE TAKSİCİDEN ŞİKAYETÇİ OLAMAZ”

Günde 1,5 milyona yakın yolcu taşıdıklarını lisana getiren Aksu, kendilerine de yetki verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Yılda 530 milyona yakın yolcu taşımış oluyoruz ve gelen şikayet sayısı 150 bin, neredeyse yüzde 1 bile değil. İstanbul halkı bizim velinimetimiz. Vatandaşımıza en yeterli hizmeti vermek zorundayız. Biz de en az biçimde şikayet gelsin, hiç gelmesin istiyoruz. 52 bin çalışanımız var ve İstanbul trafiği sorunlu. bu biçimde şikayetlerle karşılaşmak istemiyoruz. Karşılaşırsak şayet İstanbul Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği’nde yetki var, Büyükşehir Belediyesi’nde yetki var, oralara iletiyoruz. Yargısız infaz olmamak kaidesiyle idari ve isimli süreçler yapılıyor. Katiyen ceza veriliyor fakat biz hem hükümetimizden tıpkı vakitte belediyemizden esnaf odamıza yetki verilmesini istiyoruz. birebir zamandanetim, hem yaptırım yetkisini istiyoruz. Bu yetkiler verilirse 3 ay müddet verilsin, bir tane yolcumuz taksiden şikayetçi olamaz. Biz de şikayet edilen mevzuyu yargısız infaz olmamak koşuluyla kıymetlendiriyoruz ve cezasız bırakmıyoruz. Bir şikayet tahlil masası kurulacak, hem şikayet eden yolcu hem şikayet edilen taksici dinlenecek, yaptırım cetvellerinden suça göre cezalar uygulanacak. Caydırıcı cezalar olacak ve bunu yapan sürücü muhakkak bu cürmü işlemeye yürek edemeyecek” halinde konuştu.

“YAPILAN ARTIRIMLAR KÂFİ DEĞİL”

Yapılan artırımın kâfi olmadığını belirten Aksu, “Yolcu sayısında rastgele bir değişiklik olmadı ancak her ramazan ayında taksi kesiminde işler biraz azalır. Masraflarımız yüzde 100 oranında arttı fakat gelirimize yüzde 40 oranında artırım yapıldı. Bu kâfi değil. Biz masraflarımıza ne kadar artırım yapıldıysa gelirimize de tıpkı oranda tarifemiz güzelleşsin istiyoruz” dedi.

“ZAMLAR KISA UZAKLIK SORUNUNU ÇÖZDÜ”

Taksi sürücüleri ise artırımlardan daha sonra bilhassa yerli yolcu sayısının azaldığına lakin hengamelerin baş niçini olan kısa aralık sorununun çözüldüğüne dikkat çekti. Daha evvel bir yolcu ile arbede etmediğini belirten Sergen Cezveci, “Yollar kalabalık, taksiciler gitmek istemiyor, yolcular aykırı istikamete dönmek istiyor. Mazot pahalılaştığı için kurtarmıyordur ancak artık yeni gelen artırım ile bir arada kurtarmaya başladı. Artırımlar bana nazaran kısa uzaklık sorununu çözdü, bir sorun yaşamadık. Açılış 10 lira oldu, biraz ileriye gidiyorsun 15-16 lira para yazıyor, 28 lira para alıyorsun. Bu da bana nazaran kurtarıyor” diye konuştu.

“YOLCU SAYISI YÜZDE 50’NİN ALTINA DÜŞTÜ”

Bir öbür taksici Ayhan Baykara da, “Yolcu sayısı artırımlardan daha sonra azaldı, yüzde 50’nin altına düştü. Mecbur kalmayan taksiye binmiyor. Artık beşerler yürüyor, 30 lira veremiyor, vermek istemiyor. Arbede bitmez. 1,5 saatte daha bana yeni sıra gelecek. Adamlar gelip Harbiye dese, benim 1,5 saatim 30 lira mı? Evvelden ucuzdu millet binebiliyordu, para epey kazanmıyorduk lakin çalışıyorduk, artık de yolcu yok” tabirlerini kullandı.

“ZAMLAR KISA ARALIK HENGAMESİNİ ÇÖZDÜ, BİZE AĞIR YÜK GETİRDİ”

Taksici Ahmet Yılmaz da, “Yerli halk binmiyor, onlara epey ağır geliyor. Yabancı turist de bir günde en çok 1 tane denk geliyor. Artırım gelmedilk evvel epey daha düzgündü, artırım geldikten daha sonra hem yerli vatandaş azaldı tıpkı vakitte otomobil sahipleri otomobile artırım yaptı. Kısa uzaklık hengamesi çözülmüş durumda bence. Evvelce 30 liraya 5 kilometre gidiyorduk, o denli yazıyordu artık en yakın uzaklık 30 lira. Bu artırımlar yalnızca onu çözdü lakin bize ağır bir yük getirdi” diye konuştu.(DHA)