Tapu randevusu nasıl alınır? Tapudan randevu alma

semaver

New member
Tapu randevusu nasıl alınır? Tapudan randevu alma
Devlet hizmetlerinin inançlı ve kesintisiz olarak elektronik ortamda sunulmasını sağlayan e-Devlet Kapısı ile vatandaşların çeşitli süreçlerin gerçekleştirebilmesi için devlet dairelerini gitme gerekliliğini büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Lakin kimi durumlarda kelam konusu gereklilik devam ediyor, bunlardan birisi de tapu süreçleri. Birinci adım olan Tapu randevusu nasıl alınır? sorusunu bu rehberimizde cevapladık!

Tapu randevusu alma süreci

Tapu süreçlerini gerçekleştirmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden randevu alması gerekiyor. Kurum, bu noktada Tapu randevu sistemi kapsamında Alo 181 ve e-Randevu biçiminde iki farklı seçenek sunuyor.

Birinci seçenekte Alo 181 davet merkezini arayarak randevu alma imkanı sunulurken, ikincisinde ise internet üzerinden gerekli ayrıntıların doldurularak belli bir gün ve saat aralığında randevu alınabiliyor.

Bu durumda hangi seçeneğin tercih edileceği büsbütün sizlere kalmış. Randevu almadan evvel göz önünde bulundurulması gereken ayrıntılar ise şu biçimde;

• Almış olduğunuz randevuları sorgulayabilir, güncelleyebilir ya da iptal edebilirsiniz.
  • Randevular seçilecek uygun tarihte ve saat aralığında, kimlik numarası ve müdürlük kontenjanına göre alınabilir.
  • Randevu, malik yahut yetkili temsilcisi tarafınca alınarak yalnızca bu bireylere ilişkin Kimlik Numarası için kullanılabilecektir.
  • Yetki alanı dışı süreçler kapsamında randevu, taşınmazın kayıtlı olduğu tapu müdürlüğünden farklı bir müdürlükte alınabilir.
  • 1 yıl ortasında birebir Kimlik Numarası için alınan randevu 5 kez gerçekleşmez ise 1 yıl ortasında yeni bir randevu verilememektedir.
  • Gerçek yahut hukuksal şahıslar birebir gün için tek bir randevu alma imkanına sahip.
  • Birebir kimlik numarası için alınan randevu 3 defa iptal edilirse, 3 ay ortasında yeni bir randevu alınamaz.
İkinci seçenek ile tapu randevusu alma süreci

Adım 1:
Buradan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü e-Randevu sistemine gidin ve Randevu Al seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Karşınıza üstte da vermiş olduğumuz randevu alınmadan evvel dikkat edilmesi gereken ayrıntılar çıkacaktır. ”Kullanıcı mukavelesini okudum ve kabul ediyorum.” ibaresinin yanında bulunan kutucuğu tik haline getirin ve güvenlik kodunu yazarak giriş yapın. (T.C Vatandaşı ya da Yabancı Kişi) seçeneklerini işaretlemeyi de unutmayın.

Adım 3: Burada sizden kimlik ayrıntılarınız istenecektir. Eksiksiz bir biçimde doldurduktan daha sonra ”Kaydet ve ilerle” seçeneğine dokunun.

Adım 4: Telefon numaranız ve e-posta adresinizi girerek ”Kaydet ve ilerle” seçeneğine tıklayın.

Adım 5: Burada tapu sürecini gerçekleştireceğiniz müdürlüğünü seçmeniz istenecektir. Seçin ve devam edin.

Adım 6: Süreç ünitesini seçmeniz gerekecek. Bu noktada her türlü satış, ipotek, intikal vb. akitli ve akitsiz süreçler için Müracaat seçeneğini işaretleyin.

Adım 7: En erken bir daha sonraki iş günü ve en geç bir ay daha sonraki iş günü olacak biçimde kendinize bir gün ve saat belirleyin. ”Kaydet ve ilerle” seçeneğine tıkladıktan daha sonra şimdiye kadar girmiş olduğunuz tüm ayrıntıları denetim edin ve ”Onayla” diyerek randevunuzu onaylayın.

Tebrikler, tapu randevusunu muvaffakiyet ile aldınız. Ayrıyeten randevunuzu aldıktan daha sonra sizlere birinci başta okutulan kullanıcı kontratındaki ayrıntılara dikkat etmeyi unutmayın.

– Tapu randevusu nasıl alınır? sorusuna cevap verdiğimiz bu rehberimiz işinize yaradı mı? Merak ettiklerinizi yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.