Taşınabilir İmza nedir, nasıl alınır? e-Devlet başvurusu!

semaver

New member
Taşınabilir İmza nedir, nasıl alınır? e-Devlet başvurusu!
Teknoloji çağında olduğumuzu düşünürsek, her sürecin internet seviyeme taşınması pek pratik. Buna birtakım muahede ve evraklar için atmanız gereken imza da dahil. Pekala taşınabilir imza nedir, nasıl alınır?

Taşınabilir imza nedir ve nasıl alınır?

İmza, nasıl bir evrakın size ilişkin olduğunu ya da sizin tarafınızdan onaylandığını, değiştirilmediğini ve inkar edilemeyeceğini kanıtlayan bir ispat niteliğinde ise; taşınabilir imza da elektronik ortamda oluşturulan dokümanlar ismine bilhassa e-Devlet’te birebir nazaranvi görüyor. Artık ise taşınabilir imza nasıl alınır, ona bakalım.

• Adım 1: birinci vakit içinderda taşınabilir imza hizmeti almak istediğiniz GSM operatörünüzün en yakın şubesine gidin. İnternet sitesi aracılığı ile taşınabilir imza alma imkanı ne yazık ki mevcut değil.
  • Adım 2: Nüfus cüzdanınız ile taşınabilir imza başvurusunu yapın.
  • Adım 3: Şayet kullandığınız telefon çizgisi, bu süreç için uygun değilse taşınabilir imza uyumlu bir SIM kart satın alın. Uyumlu ise daha sonraki adıma geçebilirsiniz.
  • Adım 4: Taşınabilir imza servis paketinizi seçtikten daha sonra isminize bir taşınabilir imza oluşturulmuş olacak.
Bu hizmet, devlet tarafınca değil, GSM operatörleri tarafınca verilip; e-Devlet içerisinde kullanılabiliyor. Her operatör tarafınca farklı fiyatlandırmalar yapıldığından dilerseniz bunlara tek tek göz atalım.

Turkcell için taşınabilir imza fiyatlandırma bilgisi

Paket İsmiFiyat BilgisiAçıklama
Taşınabilir İmza Başlangıç 3 Aylık25 TL / 3 AyTaşınabilir İmza’ya yeni abone olacak kullanıcılar için hazırlanan Taşınabilir İmza paketidir. Yılda yalnızca 1 kere paketten yararlanabilir. 3 aylık müddetin sonunda Taşınabilir İmza paketi aylık standart paket aboneliği ile devam eder.
Taşınabilir İmza Aylık Standart12 TL / AyTüm kullanıcıların müracaatına açıktır, iptal talebi iletilene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.
Taşınabilir İmza Aylık Kamu7 TL / AyKamuSM sertifikalı Taşınabilir İmza talepleri için geçerli olan paket tipidir. Kullanıcıların Turkcell başvurusu öncesi KamuSM müracaat sürecini takip etmesi gerekir.
Taşınabilir İmza Aylık Avukat9 TL / AyAvukatlata özel hazırlanmış Taşınabilir İmza paketidir. Paketten faydalanabilmek için Avukat kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir. İptal talebi iletilene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.
Taşınabilir İmza Yıllık – Avukat70 TL / YılAvukatlata özel hazırlanmış Taşınabilir İmza paketidir. Paketten faydalanabilmek için Avukat kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir. Kullanıcı rastgele bir iptal talebi iletmezse paket aboneliği yıllık olarak yenilenmektedir.
Taşınabilir İmza Mios PaketMüşteri temsilcinizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.Turkcell Kurumsal Segment müşterileri şirket yetkilileri için hazırlanan Taşınabilir İmza paketidir. 6 ay daha sonrasında paket aboneliği Taşınabilir İmza paketi aylık standart paket aboneliği ile devam eder.
Taşınabilir İmza Yıllık – Standart95 TL / YılTüm kullanıcıların müracaatına açıktır, iptal talebi iletilene kadar her yıl otomatik olarak yenilenir.
Taşınabilir İmza Aylık Öğretmen Paketi8 TL / AyÖğretmenlere özel hazırlanmış Taşınabilir İmza paketidir. Paketten faydalanabilmek için Öğretmen kimliğinin beyan edilmesi gerekmektedir. İptal talebi iletilene kadar her ay otomatik olarak yenilenir.

Turkcell Taşınabilir İmza Fiyatlandırma

Türk Telekom için fiyatlandırma bilgisi

Türk Telekom
aboneleri için taşınabilir imza hizmeti fiyatlandırması, aylık 4,95 TL. Müracaat esnasında tek seferlik 4 TL süreç fiyatı ve 35 TL SIM kartı fiyatı alınıyor. Hizmetten yararlanmak için Türk Telekom müşterisi olmanız gerekiyor.

Vodafone için fiyatlandırma bilgisi

Faturalı Vodafone aboneleri için taşınabilir imza servis fiyatı aylık 5 TL. Ön ödemeli çizgiler, haftalık olarak ücretlendirilip 1,5 TL talep ediliyor. Vodafone’da faturasız sınırlar için ise taşınabilir imza servisi kapalı durumda.

Sizler taşınabilir imza hizmeti kullanıyor musunuz ya da kullanmayı düşünüyor musunuz? Fikir ve görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.