Telefonu aramalara kapatma nasıl yapılır? [Tüm Operatörler]

semaver

New member
Telefonu aramalara kapatma nasıl yapılır? [Tüm Operatörler]
Akıllı telefonlarda kullanım gereksinimlerine göre tasarlanan çeşitli özellikler mevcut. Çoklukla var iseyılan biçimde kapalı gelen bu fonksiyonlar, orta menülerde yer alıyor ve bu niçinle herkes tarafınca bilinmiyor. Bunlardan birisi de telefonun açık bulunmasına karşın aramaların gelmemesine yarayan davet kısıtlama özelliği. İşte telefonu aramalara kapatma nasıl yapılır? sorusunun karşılığı.

Telefonu aramalara kapatma

Özelliğin ismi, akıllı telefonların kullanmış olduğu Android arayüzüne bakılırsa değişebiliyor. Lakin çoklukla davet yahut arama kısıtlama isimleriyle biliniyor. Etkin edildiğinde dışarıdan gelen tüm aramalar operatör farketmeksizin engellenebiliyor. Bu durumda arayan bireye ”Aradığınız kişi şu anda görüşme kabul etmiyor, lütfen sonrasındasında tekrar deneyiniz” halinde bir ileti gidiyor.

Kullanıcılar, özellik etkinken internete bağlanabiliyor. Ayrıyeten yalnızca gelen aramalar değil, giden, giden memleketler arası, dolaşımdayken giden ve dolaşımdayken gelen aramalar da engellenebiliyor. Üstte da bahsetmiş olduğumiz üzere telefonların menülerinde yer alan bu özellik, fazlaca nadir de olsa eski aygıtlarda bulunmayabiliyor. bu biçimde bir durumda da operatörlerin resmi web sitelerindeki davet kısıtlama kodlarını telefonun arama kısmına yazarak özelliği etkin hale getirebilirsiniz.

Not: Aşağıdaki adımlar akıllı telefonların Android arayüzüne bakılırsa değişkenlik gösterebilir.

Adım 1:
Ayarlar‘ı açın ve Kablosuz İlişki ve Ağlar sekmesine gidin.

Adım 2: Alt kısımda Öteki ayar mı arıyorsunuz? sorusunun çabucak altında yer alan Arama Ayarları seçeneğine tıklayın.

Adım 3: Burada Operatör Arama Ayarları karşınıza çıkacaktır. Akabinde ”Başka” seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Üstte da bahsetmiş olduğumiz üzere özelliğin ismi telefonlara göre değişebiliyor. ”Arama Kısıtlama”, ”Davet Kısıtlama” ve ”Arama Engelleme” üzere isimlerle gelebilen özelliğin üzerine tıklayın.

Adım 5: Telefonu aramalara kapatma süreci için açılan pencerede yer alan ”Tüm gelen aramalar” seçeneğine dokunun. Burada sizden davet engelleme şifresini girmeniz istenecektir. Daha evvel değiştirilmediyse şifreniz ”1111”, ”0000” yahut ”1234” olabilir. Lakin yanlış şifre uyarısı veriyorsa, müşteri hizmetleriyle bağlantıya geçebilirsiniz.

Adım 6: Şifreyi hakikat girdiğinizde telefonunuz dışarıdan gelen aramalara kapanacaktır. Tıpkı adımları izleyerek özelliği devre dışı bırakabilir ve aygıtınızı aramalara bir daha açabilirsiniz.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Davet Engelleme özelliğini kullanıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.