Televizyonlardaki pırlanta reklamları ekonomik krize karşın yaygınlaştı

Lorenrot

New member
Gazeteci- müzisyen Sina Koloğlu toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla televizyon ekranlarındaki pırlanta reklam yoğunluğunu bilgileriyle inceledi.

Sina Koloğlu, ekonomik meşakkat ortasındaki bir ülkede ekranlarda bu kadar sık pırlanta reklamı olmasının enteresan olduğunu tabir ederek reklamlarda beş markanın öne çıktığını belirtti.

Koloğlu, Kocaeli Üniversitesi Bağlantı Kısmı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mert Gürer’in de bu mevzudaki görüşüne başvurdu. Gürer, “Pırlantanın altın karşısındaki bedelli taş pazarında bilinirliğini artırmak, yalnızca evlenme etabında çiftler içinde gündeme gelen pırlanta tüketimini gündelik hayata yaymak, bu biçimdece, talep yelpazesini genişletmek düşünülmüş olabilir” tabirlerini kullandı.

Sina Koloğlu’nun toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım şu biçimde:

“Eşim geçenlerde ‘Amma hayli pırlanta reklamı var’ dedi. Ekonomik sorun ortasındaki ülkenin ekranında bu kadar sık karşılaşmak farklı. Merak ettim durum nedir diye. Medya Takip Merkezi’nden bir yıllık ekranda yer alan pırlanta reklamları datalarını istedim. Beş marka öne çıkıyor. Altınbaş birinci sırada (23879 adet reklam). Onu Zen Pırlanta takip ediyor (16081 adet). Bir yıl ortasında tam 66 saat 23 dakika 01 saniye Altınbaş reklamı yayınlanmış örneğin. En düşük olan markanın 5664 adet reklamı yayınlanmış, karşılığı 19 saatin üzerinde bir reklam müddeti.

PROGRAM VE DİZİLERİN SPONSORU

‘Kuşak reklamlar’ yanı sıra asıl değişik olanı şimdi bütün değerli dizi, sinema ve program nesillerinin ‘jenerik sponsoru’ pırlanta markaları. Ekrandaki 40’ın üzerinde dizi ve programın sponsoru pırlanta markaları. Sinemalar için de bu biçimde diyebiliriz. Bir yılda ekrana gelen 20 sinemanın ‘jenerik sponsoru’ olmuşlar (Bu sayı daha da yüksek olabilir gözümden kaçanlar olmuştur).

İKİ KANAL TARTIDA

Bilgilere baktığımda iki kanal öne çıkıyor. Bunlardan biri muhafazakar dar gelir kümesinin kanalı da diyebiliriz. şimdi bütün programları ve dizilerinin ‘jenerik sponsoru’ pırlanta markaları.

ALTIN YERİNE PIRLANTA

Kocaeli Üniversitesi Bağlantı Kısmı Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Mert Gürer; ‘Pırlantanın altın karşısındaki kıymetli taş pazarında bilinirliğini artırmak, yalnızca evlenme basamağında çiftler içinde gündeme gelen pırlanta tüketimini gündelik hayata yaymak, bu biçimdece, talep yelpazesini genişletmek düşünülmüş olabilir. Salgın süreci ile meskende TV izleme davranışı ağırlaştı. Pırlantayı lüks tüketim eseri olmaktan çıkarıp, geniş kitlelere ulaşmak için gündüz nesli programlar yahut diziler tercih edilmiş olması mümkündür’ diyor. Reklam ve pazarlama konusunda marka bir isim dostum ‘Millet evleniyor. Bu bitmedi, birtakım markaları tenzih ederim, kimileri taş değil. Tozları sıkıştırıyorlar taş üzere duruyor. Bir evlilik ikramı olarak makul fiyata da alınabiliyor’ dedi.”