Türkiye’de üretilmesi için harekete geçti! Tanesi 100 bin euro

Lorenrot

New member
Ürgüp ilçesi ve Ortahisar beldesinde sıcak hava balonu üretim merkezlerindeki hummalı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Pasha Balloons tarafınca 2019 yılında üretilip Ruanda’ya yapılan birinci sıcak hava balon ihracatının akabinde Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinden gelen talepler, maliyeti düşürmek isteyen firmaları yerlileştirmeye yöneltti.

Sepet, ateşleme sistemi ve yakıt tankını üreten firmalar, balonun kubbesinde kullanılan kumaşın da Türkiye’de üretilmesi için harekete geçti.

Test etabındaki kumaşların da balonlarda kullanılmaya başlanmasıyla yüzde 100 yerli üretim olacak sıcak hava balonları hem Türkiye’de birebir vakitte yurt haricinde gökyüzünü süsleyecek.

Pasha Balloons İdare Heyeti Lideri Halis Aydoğan, AA muhabirine, 2019 yılından beri ürettikleri 35 balondan ikisinin Afrika’ya ihraç edildiğini, başkalarıyla bölgedeki talepleri karşıladıklarını söylemiş oldu.

Sıcak hava balon üretimini kısa müddette yüzde 100 yerli hale getirmek için çalışmalar yürüttüklerini belirten Aydoğan, “Kumaşlarımız yurt haricinden ithal ediliyor. Yıl sonuna kadar kumaşı da yerli imkanlarla yaparak tamamı ülkemizde üretilen yerli balon üretmek istiyoruz.” dedi.

Sıcak hava balonlarının yurt içi ve haricinde kullanmasının yaygınlaşmasıyla ülkeye döviz girdisi sağlamanın yanı sıra kesimdeki ithalatın da duracağına inandığını lisana getiren Aydoğan, “Orta Doğu ve Avrupa’dan talepler gelmekte. Mevcut üretimdeki sertifikamızın İngiltere ve Avrupa ülkelerinde onaylanmasının akabinde bu ülkelere de ihracatımız gerçekleşecek.” diye konuştu.

“YABANCI FİRMALARA NAZARAN DAHA KALİTELİ BİR KUMAŞ ÜRETİLDİ”

Kapadokya Balon Üretim ve Bakım AŞ Müdürü Ahmet Erdil de Kapadokya’nın sıcak hava balonculuğunun merkezi olduğunu, üretimle de bu durumun adeta perçinleneceğini vurguladı.

Yerli balon üretimiyle iktisada hayli daha büyük katkı sunacaklarını anlatan Erdil, şunları kaydetti:

“Ar-Ge projemizi kumaş üzerinde gerçekleştirdik. Türkiye’de üretilen kumaşta testlerin son kademesine geçtik. Yabancı firmalara bakılırsa daha kaliteli kumaş üretildi. Bir balonun kubbesindeki kumaşı yurt haricinden almak isteseniz 100 bin avro harcamanız gerekiyor. 2 bin saat daha sonra 100 bin avro daha vereceksiniz. Yalnızca Kapadokya’daki 200 balon ve başka bölgelerdeki balonları da hesap edin, epeyce büyük sayılara ulaşıyor.”

Hollanda’nın Zeeland kentinde sıcak hava balon çeşidi düzenleyen ve Kapadokya’daki çalışmaları görmek için kente gelen Jan Hoogstrate de sıcak hava balonu almayı düşündüğünü söylemiş oldu.

Kapadokya’nın balon üretimi konusunda gelecek senelerda dünya çapında bir noktaya ulaşabileceğine dikkati çeken Hoogstrate, “Yaşadığım bölgede 6 yıldır balon tipi düzenliyorum. Hava kurallarından dolayı yılda en çok 100 gün uçabiliyoruz. İleriki periyotta işletmemizin büyümesi ile buradan balon sipariş edebiliriz.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA