Windows 11 eser anahtarı bulmanın 4 tekniği

semaver

New member
Windows 11 eser anahtarı bulmanın 4 tekniği
Microsoft, Windows 10’un tanıtımından 6 yıl daha sonra Windows 11 sürümünü geçtiğimiz aylarda duyurdu ve yakın bir vakit öncesinde de herkes için indirmeye sundu. Windows 10 kullanıcıları direkt güncelleme yolu ile yeni sisteme geçebiliyor.

İsteyenler de Microsoft’un sitesinden ISO belgesi indirip pak heyetim yapabiliyor. Pekala lisansa ne olacak? Windows 11’e yükselttikten daha sonra sistemin lisans anahtarı nasıl bulunur? İşte sizler için derlediğimiz 4 yol.

Windows için eser anahtarı nedir?

Eser anahtarı, temel olarak Windows işletim sistemini aktifleştirmek için kullanabileceğiniz 25 karakterlik bir koddur. Bildiğimiz üzere Windows büsbütün fiyatsız bir işletim sistemi değil ve birfazlaca özellikten yararlanmak için eser anahtarını satın almanız gerekiyor. Lakin, Windows işletim sistemi öncesinden yüklenmiş bir dizüstü bilgisayar satın alırsanız, bir eser anahtarıyla aktifleştirilir. Bu, Windows eser anahtarı biçimidir:

ESER ANAHTARI: XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXX

Lakin, özel bir bilgisayar oluşturuyorsanız, Windows için perakende eser anahtarını satın almanız gerekecektir. Vakit ortasında donanımınızı yükseltirken bu perakende anahtarını kullanmaya devam edebilirsiniz. Öte yandan, Windows dizüstü bilgisayarlarla bir arada gelen eser anahtarı, anakarta işleniyor ve sırf o dizüstü bilgisayarda kullanılabiliyor. Bu eser anahtarlarına OEM lisans anahtarları denir.

Windows 11 yüklü bilgisayarımın aktif olup olmadığını nasıl denetim edebilirim?

Windows 11 dizüstü bilgisayarınızın yahut PC’nizin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini denetim etmek için Ayarlar uygulamasına gitmeniz kâfi. “Windows tuşu + I” klavye kısayolunu kullanarak Ayarlar uygulamasını açabilirsiniz . Bundan daha sonra, Sistem > Aktifleştirme kısmına gidin. Bu menüden Windows 11 bilgisayarınızın aktif olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

Windows 11’de eser anahtarınızı bulabilmeniz için “Aktivasyon durumu” aktif olmalıdır.

Windows 11 eser anahtarı bulmanın 4 prosedürü

Usul 1: Komut İstemi ile Windows 11 Eser Anahtarını Bulun

• Windows arama çubuğundan Komut İstemi’ni arayın. Akabinde, Komut İstemi arama sonuçlarının sağ bölmesindeki “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğine tıklayın.
  • Komut penceresinde aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın. Bundan daha sonra Enter’a basın.
wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey

• Komut İstemi penceresinde eser anahtarınızı anında bakılırsaceksiniz. Bu, Windows 11’de eser anahtarınızı bulmanın en kolay yoludur.
Metot 2: Üçüncü taraf uygulamayı kullanarak Windows 11 eser anahtarını bulun

• Windows 11 eser anahtarınızı bulmanın bir öbür kolay yolu da ShowKeyPlus isimli bir üçüncü taraf yardımcı programı kullanmaktır. Microsoft Store’dan ShowKeyPlus’ı fiyatsız bir biçimde indirebilirsiniz.
  • Uygulamayı kurduktan daha sonra, Windows 11 PC’nizde ShowKeyPlus uygulamasını açın. Temel olarak bilgisayarınızın eser anahtarı olan Yüklü Anahtarı ana sayfada görüntüleyeceksiniz. tıpkı vakitte, Derleme sürümü, Eser Kimliği, OEM anahtarı kullanılabilirliği üzere başka yararlı ayrıntıları de bulabilirsiniz.
Yol 3: Bilgisayarınızdaki lisans etiketini denetim edin

Windows dizüstü bilgisayarınız var ise, lisans etiketi ekseriyetle bilgisayarın alt tarafına yapışık biçimde geliyor. Windows 10 yahut 7 çalıştıran dizüstü bilgisayarı satın aldıysanız, lisans anahtarının yükseltilmiş Windows 11 PC’nizde rastgele bir sorun olmadan çalışmaya devam edeceğini belirtmekte yarar var.

Lakin eser anahtarını çevrimiçi satın aldıysanız, e-posta yahut fatura fişini aramanız ve lisans anahtarını bulmanız gerekiyor. Bunun haricinde, eser anahtarını bir perakende paketinden aldıysanız, anahtarı bulmak için paketin ve diskin içine bakabilirsiniz.

Metot 4: Eser anahtarı için sistem yöneticisine başvurun

Kuruluşunuz/işletmeniz tarafınca yönetilen Windows 11 Pro yahut Enterprise çalıştıran bir bilgisayara sahipseniz, lisans anahtarına kendi başınıza erişemezsiniz. Bu durumda, işletim sistemini makinenize dağıtan sistem yöneticinize başvurmanız gerekecektir.

Sisteminizin eser anahtarını bulmak için şirketinizin IT departmanı ile de bağlantıya geçebilirsiniz. Bu makineler ekseriyetle Microsoft tarafınca sağlanan MSDN toplu lisansını kullanır ve eser anahtarına sırf bir yönetici erişebilir.

SDN Yorumları 0 Yorum

Yorum Yap İptal

tekrarki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Δ