Yasemin Göksu: Recep Ergül benim üzere bir beşere iftira atmak için yanlış husus seçmiş

Captain123

Global Mod
Global Mod
Sanatçı Yasemin Göksu, Türkiye Musiki Yapıtı Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Recep Ergül’ün kendisiyle ilgili kelamlarına karşılık verdi ve toplumsal medya paylaşımları nedeni öne sürülerek MESAM Haysiyet Heyeti’ne sevk edilmesi hakkında açıklama yaptı.

Ergül’ün kendisinin MESAM aleyhine dava açtığını ve MESAM Genel Heyeti’ne İstanbul haricinden gelen üyelere 2 bin 500 lira ve İstanbul’dan katılan üyelere de 1000 lira pandemi takviyesi ödenmesinin iptalini istediğini dediğini aktaran Göksu, “Yalan. Ben bu biçimde bir dava açmadım” dedi.

‘İTİRAZIM ÖNERGENİ İÇERİĞİNE DEĞİL’

Ergül’ün kelamlarını iftira olarak nitelendiren Göksu, şu biçimde devam etti:

“Kendisi müzik topluluğuna da barış, demokrasi ve hak çabasına de uzak olduğu için beni tanımıyor olabilir. Lakin yakın etrafı de dahil beni tanıyan biroldukça beşere sorabilir. hayatını hak, hukuk, eşitlik, adalet, barış, emek üzere kıymetler üzerinden yaşayan ve bunlar için gayret eden aktivist bir müzisyen, yorumcu olan benim üzere bir beşere iftira atmak için yanlış mevzu seçmiş Recep Beyefendi. Benim itirazım, bu şahsın sav ettiği üzere önergenin içeriğine değil oylama metoduna yönelik. Evvel şuradan başlayalım: Şayet ödenen paranın ismi pandemi dayanağı ise niye İstanbul içi-İstanbul dışı diye bir ayrım yapıldı? Onu esasen hiç anlayamadım ben. Pandemi güya İstanbul’da daha kolay yaşanmış üzere.”

Önergelerin oylama adabının demokratik olmadığını belirten Göksu, “İkinci olarak ilgili önerge, genel konseyde MESAM’ın içtihadına ve demokratik teamüllere alışılmamış halde ‘torba önerge’ olarak oylandı. Yani birbiri ile hiç ilgisi olmayan farklı konulardaki önergeler tek bir çuvala dolduruldu ve tek seferde hepsini birden kabul ya da reddetmemiz istendi” diye konuştu.

‘DİVANA VERİLEN ÖNERGE İLE KÜRSÜDEN ANLATILAN ÖNERGE TIPKI DEĞİLDİ’

Önergelerle ilgili kâfi bilgi verilmediğini ve genel suradan daha sonra önergeleri istediğini lisana getiren Yasemin Göksu şunları söylemiş oldu:

“Önergenin kapsamı hakkında iştirakçilere kâfi bilgi verilmedi. Bundan emin olabilmek için genel suradan daha sonra ben MESAM’a dilekçe verdim ve kabul edilen önergeleri talep ettim. Önergeler bana geldiğinde hayretler ortasında gördüm ki skandal boyutunda bir usulsüzlükle karşı karşıyayız. Divana verilen önerge ile kürsüden anlatılan önerge muhakkak birebir değildi. ötürüsıyla üyeler, kendilerine anlatılan önergeyi oyladıklarını düşünerek öteki bir önergeyi kabul etmişti. Skandal bununla da bitmiyordu. Çok daha vahim olarak genel konseyden daha sonra bakılırsave başlayan MESAM İdare Şurası, kendi önergelerini bile gerektiği üzere uygulamadılar. Maç bittikten daha sonra kural değiştir ve pandemi için verilmesi düşülen para yalnızca genel heyete katılanlara değil oy kullananlara verildi.”

‘İTİRAZIM HUKUKSUZLUĞA, ANTİDEMOKRATİK YÖNTEMLERE’

hiç bir kurumda idare heyetlerinin genel şura kararlarını değiştiremeyeceğini vurgulayan Göksu, “Dernek, meslek birliği, siyasi parti hiç bir örgütte idare heyeti, genel konsey sonucunı değiştiremez, içeriğini tahrif edemez, uygulamada keyfi davranamaz. Özet olarak: İtirazım, hukuksuzluğa, antidemokratik yollara ve keyfiliğe” dedi.

‘BANA NAZARAN ÖDEMELER TÜM ÜYELERE YAPILMALIYDI’

Ödemenin geri alınmasını istemediğini bilakis tüm üyelere yapılması gerektiğini söz eden Göksu, “Kaldı ki bana göre pandemi süreci öne sürülerek yapılan bu ödemelerin yalnızca genel konseye katılanlara değil tüm üyelere yapılması gerekiyordu; bırakın geri almayı. Pandemiden, iktidara uzaklığıyla orantılı olarak çabucak tüm üyeler etkilendi. Ne acıdır ki, sonrasındasında kendilerine ödenecek olduğu biçimde, bilet alacak parası olmadığı için birtakım arkadaşlarımız genel konseye bile gelemediler” formunda konuştu.

“Şunu da söylemek isterim ki, ben İstanbul haricinden geldiğim biçimde, seçim yolunu protesto ederek oy kullanmadığım için harcırah da almadım, talep de etmedim” diyen Göksu, “Gerek önergelerin oylanma biçimi gerekse seçim usulü son derece antidemokratik bir genel konsey geçirdiğimizi bir kere daha yinelamak istiyorum. Bu fikrimi her platformda tabir ettim, bundan daha sonra da edeceğim” tabirlerini kullandı.

Toplumsal medya paylaşımları sebebi öne sürülerek MESAM Haysiyet Şurası’na sevk edilmesine de değinen Göksu, “Sosyal medyada paylaştığım tenkitleri münasebet göstererek beni MESAM Haysiyet Kurulu’na ‘sevk eden’lere son kelamım: ‘Haysiyet’ ne seçimlerle kazanılır ne heyetler eliyle korunur. Haysiyet, var ise vardır, yoksa yoktur” dedi. (HABER MERKEZİ)