Yurtharicinde gördü, üretime başladı! Yılda 300 bin TL kazanmayı hedefliyor

Lorenrot

New member
Çorum’un Kargı ilçesinde yaşayan özgür muhasebeci Mali Müşavir olan Kemal Dümenci, iş için Malta’ya gitti. Malta’da girdiği bir markette ‘goji berry’ meyvesini nazarann Dümenci, sonrasındasında Türkiye’ye döndüğünde bu eseri araştırmaya başladı. Türkiye’de de yetiştirilen goji berry’nin ithalatçısıyla da tanışan Dümenci yaşadığı ilçede bulunun yaklaşık 9 dönüm tarım toprağının toprak tahlilini yaptırıp 2 bin fidan dikerek üretime başladı.

“Bu yıl inşallah meyve almaya başlayacağız”

Birinci dikildiğinde 25 santimetre olan goji berry fidanları şu anda ikinci yılında yaklaşık 2 metreye ulaştı. Bu yıl küçük oranda meyve verecek olan fidanlardan tam randımanın dikiminin 3. yılında almaya başlayacaklarını söyleyen Kemal Dümenci, “Bu eseri ben birinci Malta’ya bir markette gördüm. Orada aklımda kaldı. Türkiye’ye geldiğimde ithalatçısı ile tanıştım. İthalatçısından bir ölçü alıp tadına baktım. Bu eserin yaban mersini ile kiraz gibisi bir tadı var. daha sonra bu eseri niye ilçemizde yetiştirmeyelim, niye ilçemizde yalnızca çeltik üretimine mahpus olsun, goji berry niye üretilmesin diye düşündüm. daha sonra da ilçede boş duran iki toprağımda toprak analizleri yaptırdım. Çıkan tahlil neticelerina nazaran bu eserin burada yetiştirilebileceğine inanıp yaklaşık 9 dönümlük bir alana diktim. Şuanda fidanların dikilmesinin üzerinden yaklaşık iki yıl üzere vakit geçti. Beklediğimiz gelişimi sağlamış durumda. Bu yıl inşallah meyve almaya başlayacağız” dedi.

“İlaç endüstrinde önemli manada istek bakılırsan tıbbi bir meyve”

Eserin kullanım alanının hayli geniş olduğunu anlatan Dümenci, “İlaç endüstrinde önemli manada istek goren tıbbi bir meyve. Bunun yanında rastgele bir süreç yapılmadan besin olarak da kullanılıyor, Çayı, reçeli yapılıyor. 10 tane portakalın barındırdığı c vitaminini yalnızca bir tane meyvesinde barındırıyor. Önemli manada a vitamini barındırıyor. Onun ortasında Avrupa da ve yurt haricinde yüksek ölçüde tüketiliyor. Türkiye de fazla bilinmediği için fazla tüketilmiyor lakin ihracat tarafı epey kuvvetli. Türkiye’de de yeni yeni yayılmaya başladı. Önemli manada üretim açığı var şuanda. Bu niçinle de firmalar şu anda çiftçilere alım garantisiyle fidan diktirmeye başladı” diye konuştu.

“Goji berry’nin çeltiğe göre getirisi daha yüksek”

Kargı da üreticilerin gelirinin büyük bir kısmını çeltik üretiminden kazandığını söyleyen Dümenci, goji berry’nin gelirinin daha yüksek olduğunu belirterek “Goji berry’nin çeltiğe göre getirisi daha yüksek. Çiftçiye bir dönümlük yerden yaklaşık 35 bin lira üzere getiri sağlama imkanı var. Bu niçinle ben ilçede bunun öncülüğü yaparak goji berry üretimini yaygınlaştırmayı ondan sonrasındada kooperatifleşmenin öncüsü olmak istiyorum’’ halinde konuştu.

KAYNAK: İHA