11 yaşında bacağını kaybeden Özgenç’in hayatını basketbol değiştirdi

Hasan

Member
DHA Erkan ALTUNTAŞ haberine bakılırsa 11 yaşında geçirdiği trafik kazası daha sonrası sağ bacağını kaybeden Özgenç Güngör (35), genç yaşta tanıştığı basketbolla hayata tutundu. Bir taraftan 1’inci Lig gruplarından 68 Aksaray Belediye Tekerlekli Sandalye Basketbol Ekibi’nde forma giyen, bir taraftan da Aksaray Adliyesi’nde danışman olarak vazife yapan Güngör açıklamalarda bulundu.

”Tekerlekli sandalye basketboluna 19 yaşında başladım. 16 yıldır aralıksız basketbol oynuyorum. Güzel ki basketbolla tanışıp bu ortama girmişim. Basketbol bana hayli şey kattı. Artık kendi engelimi aştım ve dışarıdaki engellilere de haklarımızı anlatmaya başladım” dedi.

Özgenç Güngör, 11 yaşında geçirdiği trafik kazası kararı sağ bacağını kaybetti. 1 yıl süren tedavisinin akabinde birinci etapta koltuk değnekleriyle yürümeye çalışan Güngör’e ondan sonrasında protez bacak takıldı.

Güngör’ün 19 yaşında tanıştığı basketbol yardımıyla de hayatı büsbütün değişti. Artık hayata küskünlüğüne son veren, yaşama sıkı tutunan Güngör, yaşadıklarını şu biçimde anlattı:

”11 yaşımdayken geçirdiğim trafik kazası daha sonrası sağ bacağımı kaybettim. Tedavim daha sonrası 1 yıl boyunca okula koltuk değneğiyle gitmek zorunda kaldım. çabucak sonrasında protez bacakla tanıştım. Tekerlekli sandalye basketboluna ise 19 yaşımda başladım. 16 yıldır aralıksız basketbol oynuyorum. Âlâ ki basketbolla tanışıp bu ortama girmişim. Basketbol bana epey şey kattı. Artık kendi engelimi aştım ve dışarıdaki engellilere de haklarımızı anlatmaya başladım. Daha evvel taşeron olarak Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışıyordum. Devletimiz engelli alımı yaptı ve bana da kurada Adalet Bakanlığı çıktı. Bu sayede 3 yıl evvel Aksaray Adliyesi’nde danışman bakılırsavlisi olarak çalışmaya başladım. Müdürüm hakikaten çok düzgün biridir. Bana, ‘Sıcakkanlı ve irtibatı güzel olan biri lazım’ dedi. Zira beşerler buraya gergin geliyorlar. İster istemez ceza ve hata alınca insan gerilimli oluyor. Ben de sıcakkanlı bir biçimde vatandaşlara danışmanlık hizmeti veriyorum.”

”11 yaşımdayken geçirdiğim trafik kazası daha sonrası sağ bacağımı kaybettim. Tedavim daha sonrası 1 yıl boyunca okula koltuk değneğiyle gitmek zorunda kaldım. çabucak sonrasında protez bacakla tanıştım. Tekerlekli sandalye basketboluna ise 19 yaşımda başladım. 16 yıldır aralıksız basketbol oynuyorum. Âlâ ki basketbolla tanışıp bu ortama girmişim. Basketbol bana hayli şey kattı. Artık kendi engelimi aştım ve dışarıdaki engellilere de haklarımızı anlatmaya başladım. Daha evvel taşeron olarak Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışıyordum. Devletimiz engelli alımı yaptı ve bana da kurada Adalet Bakanlığı çıktı. Bu sayede 3 yıl evvel Aksaray Adliyesi’nde danışman nazaranvlisi olarak çalışmaya başladım. Müdürüm hakikaten çok yeterli biridir. Bana, ‘Sıcakkanlı ve bağlantısı yeterli olan biri lazım’ dedi. Zira beşerler buraya gergin geliyorlar. İster istemez ceza ve cürüm alınca insan gerilimli oluyor. Ben de sıcakkanlı bir biçimde vatandaşlara danışmanlık hizmeti veriyorum.”

‘EŞİM EN BÜYÜK DESTEKÇİM’

3 erkek çocuk babası Güngör, eşinin her vakit kendisine her mevzuda takviye olduğunu söylemiş oldu. Eşi yardımıyla kendisini hiç bir vakit engelli üzere hissetmediğini kaydeden Güngör, “21 yaşımda evlendim. Eşim hemşire. Onun hiç bir mahzuru yok. Bugünlere gelmemde onun epey büyük tesiri var. Her vakit benim en büyük destekçim oldu. Bana hiç bir vakit engelli olduğumu hissettirmedi ve bana engelli gözüyle bakmadı. Sporda, iş ve köy ömrümde bana yardımcı oldu. Engellilere bir işi yapamaz diye hissettirdiğinizde, bizler hırslanıyoruz ve daha epeyce azmediyoruz. Bana ‘Hem sporu hem işi birebir vakitte tarımı nasıl yapacaksın’ dediler. Ben de ‘spor yapmayı seviyorum, bir yolunu bulurum’ dedim. hiç bir vakitte işim bana mani olmadı. Tüm engellilere sesleniyorum. Siz azimli olduktan daha sonra her şey olur” diye konuştu.

‘ADLİYEDE BİR AİLE OLDUK’

Adliyede büyük bir aile olduklarını belirten Güngör, “Burada hayli uygun bir ortam var. Herkesi epey seviyorum ve onların da beni sevdiğini biliyorum. İş arkadaşlarım, müdürlerim ve babacan tutumuyla başsavcımız, hiç bir biçimde bize problem yaşatmıyor ve engelimi burada hissetmiyorum. Benim bu şevkim işime yansıyor ve bir engelli adliyeye gelince çabucak onun yardımına koşuyorum. Duruşmasına kadar kendisine refakat ediyorum. Onların durumunu hayli yeterli anladığım için mağdur olmamaları için çabalıyorum. Buraya sedyeyle çıkması gerekiyorsa onu bile ayarlıyorum. O da başsavcımızın ve müdürümüzün yardımıyla oluyor. Adliye idaresi bizlere anne ve babanıza nasıl davranıyorsanız vatandaşlara da o denli davranın dediler, biz de bu türlü davranıyoruz” sözlerini kullandı.

‘LİGDE YETERLİ DURUMDAYIZ’

68 Aksaray Belediye Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nda 1’inci Ligde gayret ettiklerini ve ligde durumlarının yeterli olduğunu söz eden Güngör, “Ligde 3’te 3 yaparak âlâ bir muvaffakiyet elde ettik. Bizleri maddi ve manevi olarak destekleyen Belediye Liderimiz Cihan Dinçer’e teşekkür ediyorum. Bir de vatandaşlarımızdan çocuklarını maçlara getirmelerini rica ediyorum. Gelişmekte olan çocuklar burada hem spor, tıpkı vakitte iş alanında engellilerin neler yapabileceğini görüyorlar. Ben buradan akşam saat 17.00’de işten çıkıyorum. Konuta gidip aperatif bir şeyler atıştırıyorum. Saat 18.30’da çabucak spor salonuna antrenmana gidiyorum. Saat 21.00 üzere de antrenmanım bitiyor ve meskene gidiyorum. Hafta sonları ise maçlara gidiyoruz. Ortez protez kullandığım için kilomu sabit tutmam gerekiyor. Ben de bunu spor yardımıyla başarıyorum. 80 kiloda iken protez taktırdım. Birkaç kilo alırsam yürüyüşte ıstırap yaşıyorum. Günlerim bu türlü geçiyor” dedi.