Ahmet Kaya, mevt yıldönümünde müzikleriyle anıldı

Captain123

Global Mod
Global Mod
Sanatçı Ahmet Kaya, 13 Aralık Salı akşamı İstanbul Devlet Çağdaş Folk Müzik Topluluğu tarafınca verilen bir konserle AKM’de anıldı. Konserde, sanatkarlar Sevingül Bahadır, Cihan Okan, Jülide Karan ve Enver Merallı solist olarak yer aldı.

AA’nın haberine bakılırsa, Ahmet Kaya’nın saz takımında 10 yıla yakın bakılırsav alan bağlama sanatkarı Ümit Yılmaz, konser sırasında yaptığı konuşmada, Kaya ile Avrupa turnesinde yaşadığı anıyı şu sözlerle anlattı:

“Ahmet Kaya ile 1990’lı yılları başında tanıştık. Vefatına kadar ona eşlik etmeye çalıştım. Ağabey-kardeş üzereydik. Bu orkestra ile birlikte onun müziklerini çalmak hayli kıymetli. Burada da birbirinden bedelli hayli değerli ustalar var. Kültür ve Turizm Bakanlığı Hoş Sanatlar Müdürlüğüne de ayrıyeten teşekkür ediyorum. 1996’da Ahmet ağabeyle Avrupa turnesinde Almanya’dan İsviçre’ye gidiyorduk. Yağmurlu bir günde bir minibüste seyahat yapıyorduk. bu biçimde yalnızca Ahmet ağabeyde cep telefonu vardı. Gülten yenge onu aramış ve telaşlı bir biçimde konuşmuştu. İstanbul’daki konutlarına hırsız girdiği haberini almıştı ancak her zamanki tutumuyla eşini teselli etmişti. Seyahat devam ederken kederlendi ve mırıldanmaya başladı. Nota kağıdı sormuştu bana. O minibüsteki seyahatimizde ‘Söyle’ müziğini besteledi. Yeri cennet olsun, Ahmet Kaya içimde kanayan bir yaradır.”

Fotoğraf: AA

Konserde, ortalarında “Söyle”, “Şafak Türküsü”, “Nerden Bileceksiniz”, “Arka Mahalle”, “Ağladıkça” ve “Kendine Yeterli Bak” müziklerinin da olduğu bir repertuvar seslendirildi.

1984 ve 2000 yılları içinde 22 albüm çıkaran Kaya’ya 1999 yılında düzenlediği bir ödül merasiminde yaptığı konuşma niçiniyle hakkında 10,5 yıl mahpus istemiyle iki başka dava açılmıştı. Sanatçı, birebir yıl Türkiye’den ayrılarak Fransa’nın başşehri Paris’e yerleşmişti. ‘Kum Gibi’, ‘Hani Benim Gençliğim’, ‘Mahur’ üzere müzikleriyle tanınan Kaya, vefatından daha sonra Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)