Aileler dikkat… Gruplar alana indi… Rafta esere rastlandı

Lorenrot

New member
Tarım ve Orman Bakanlığı Besin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Belçika’da üretilen ‘Kinder’ markalı birtakım eserlerde tespit edilen salmonella bakterisine, Türkiye’deki eserlerde rastlanmadığını duyururken, Kinder markalı Schoko Bons eserinin iki partisi için toplatma sonucu aldığını bildirdi. Toplatılacak mamüllerin son tüketim tarihleri 08.07.2022 ve 15.07.2022 olarak belirtildi.

sonucun akabinde İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Bakanlığı grupları harekete geçti

ESERE EL KONULDU

Toplam 750 bireyden oluşan besin kontrol takımları, marketleri dolaştı ve raflardaki mamüllerin son kullanma tarihleri ile kodlarını denetim etti. Gruplar bir markette, toplatılma sonucu bulunan esere rastladı. Market sahibine hususla ilgili bilgilendirme yapan gruplar, esere ise el koydu.

750 DENETÇİ ALANDA

Kontrollere katılan İstanbul Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, mamüllerin satış zincirini takip ederek market market gezdiklerini söz etti. Tespit edilen eserlere el koyduklarına değinen Karaca, “Avrupa’da alarm veren Salmonella bakterisi taşıyan eserlerle ilgili geri bildirimlerle birlikte, 2 partide problem olduğunun tespit edilmesiyle birlikte bakanlık olarak harekete geçtik. Firmadan geri izlenmeler yapılarak, nerelere eser verilmiş, ne yapılmış noktaları belirledik. Eserlerle ilgili toplatma sonucu verildi ve firmaya da bildiri edildi. Onun ardından de biz İstanbul olarak, 750 denetçimizle alanda eserle ilgili kontrollerimizi gerçekleştiriyoruz. Bulduğumuz yerlerde de esere el koyup, imhasını gerçekleştiriyoruz. Firma da birebir biçimde toplatma ve geri çekme süreçlerine başladı” dedi.

KİNDER’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan Kinder Türkiye’den de kararla ilgili açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Bakanlık tarafınca da açıklandıği üzere, Belçika menşeili L329R03 ve L336R03 parti nolu Kinder Schoko-Bons eserleri Avrupa Birliği’nden gelen bildirime istinaden tedbiren geri çağrılmaktadır. Bahse mevzu olan mamüllerin Ferrero Çikolata Türkiye tarafınca ithalatı ve satışı yapılmamaktadır. Türkiye’de ithal edip satışa sunduğumuz eserlerimizin Bakanlık tarafınca yapılan tahlillerle tüketim için inançlı oldukları teyit edilmiştir. Geri çağırma kapsamında olan bu mamüllerin, yurt dışı yolcu birliktei yahut farklı yollarla alınmış olma ihtimaline rağmen, tüketicilerimizden önlem emelli bu eserleri tüketmemeleri, her türlü soru ve teklifleri için adresinden, Ferrero Türkiye tüketici çizgisinden bize ulaşabileceklerini hürmet ile kamuoyu ile paylaşırız” denildi.