Ani harabelerinde elektrikli fayton kefyi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, Türkiye-Ermenistan sonundaki Ani Ören Yeri’nde elektrikli fayton, hizmete sunuldu. Aniyi ziyarete gelenler, 8 kilometrelik parkuru elektrikli faytonla gezebilecek.

Tarihi ve kültürel kıymetler ile onlarca medeniyete mesken sahipliği yapan Ani Ören Yeri’nde, getirilen elektrikli fayton hizmetiyle yaklaşık 100 hektarlık alanın ziyareti kolaylaştırıldı. Elektrikli fayton ile bilhassa yaşlılar ile çocukların, Ani Ören Yerinin 8 kilometrelik seyahat yolunu tamamlayamadan dönmesinin önüne geçilmesi hedeflendi. Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ihalesini kazanan firma, elektrikli fayton hizmetini başlattı.

8 saat şarj mühleti olan faytonun bir seyahat tipi, yaklaşık 45 dakika sürüyor. 5 yolcu alabilen fayton, kümesi seyahat mühletince bırakmıyor. Şarj düşüncesi yaşanmaması için de 5 yedek akü bulunduruluyor. Ani Ören Yeri’ni ziyarete gelenler, hem bilgi alıp, tarihi yerlerde fotoğraf çekme imkanı buluyor birebir vakitte yorulmadan seyahatin keyfini çıkarıyor.

‘FAYTONLA GEZMEK AYRI ZEVK’

Eskişehir’den bölgeye gelen Birsen Keçeci, “Sınır kenti olması fazlaca hoş farklı bir atmosferi var. Ani’yi faytonla gezdim, başka bir zevkti. Hiç yorulmadan bütün tarihi yapıtları gezebiliyorsunuz. Birinci müşterileri benim fazlaca şanslıyım” diye konuştu.

Elif Taştekin ise “Daha evvel de Ani’ye geldim lakin elektrikli faytonla gezmek bizim için bir lüks oldu, epeyce yeterli düşünüldü, memnunuz. Hoş bir seyahat oldu, daha evvel yürüyorduk epeyce yorucu oluyordu, bu sefer daha rahat gezdik” dedi.

“FAYTONLA ÇOK HOŞ OLDU”

Çiğdem Karalı ise faytona birinci sefer binmenin memnunluğunu yaşadıklarını belirtip, emeği geçenlere teşekkür etti.

Fayton ihalesini alan firmanın sahibi Murat Şaki de “Çok hoş bir hizmet oldu, nitekim her insanın gereksinimi var burada. Aileler geliyor, burada yürüyemiyor lakin faytonla daha rahat olacak. Ani’de bu biçimde hizmetlerin olması lazım, hayli da güzel oldu. Faytona ilgi var, uzun ara yürümeyenler için hayli hoş oldu, çabucak hemen fiyatını belirlemedik ilerleyen günlerde bunu da düzenleyeceğiz” dedi.

DHA